Konferenční hovor s managementem společnosti Kofola: jsme spokojeni s vývojem tržeb

02.08.2016 | 13:41 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Dnes dopoledne se konal konferenční hovor s managementem společnosti Kofola k příležitosti výsledků hospodaření za 1H 2016, které byly zveřejněny včera po zavření trhu.

 

Management firmy obecně vyjádřil spokojenost nad vývojem tržeb, které za první letošní pololetí meziročně vzrostly o 3,3 % na 3,5 mld. Kč. Již menší spokojenost panuje s vývojem provozního zisku EBITDA, jenž zaznamenal meziroční pokles o 15,5 % na 514 mil. Kč. Pokud se jedná o jádrový (klíčový) československý trh, tak spokojenost management vyjádřil u slovenského trhu, kde provozní ziskovost vzrostla (+4,2 % y/y), zatímco za očekáváním zůstal tuzemský trh s meziročním poklesem EBITDA o 5 % za 1H 2016. Domníváme se, že na ziskovost v ČR mohou stále negativně doléhat vyšší náklady spojené se zavedením přímé distribuce v segmentu HoReCa (restaurace, hotely), která byla započata začátkem loňského roku. Investice do přímé distribuce by se však měla v budoucnu pozitivně projevit do tržeb, ziskovosti a marží.

Diskutovala se rovněž situace v Polsku, kde se zatím letos Kofole nedaří zastavit poklesy jak na úrovni tržeb, tak na úrovni provozní ziskovosti (loňský rok byl v Polsku naopak relativně úspěšný, když tamní EBITDA rostla o 17 % y/y). Kofola se rozhodla řešit situaci v Polsku uzavřením jednoho ze tří výrobních závodů (jak již oznámila na konci července), management si od tohoto kroku slibuje postupné zlepšování profitability. Na druhou stranu je třeba počítat s jednorázovými náklady v řádu desítek miliónů korun, jak dnes indikoval management (počítáme, že budou zaúčtovány ve druhém letošním pololetí). Cíl EBITDA marže pro polský trh byl dnes managementem potvrzen na úrovni 10 % (v 1H 2016 marže činila 7,9 %).

Investory při konferenčním hovoru zajímalo vyjádření managementu k letošnímu výhledu EBITDA zisku. Vedení společnosti již dříve indikovalo, že snahou bude udržet letošní EBITDu na obdobné úrovni jako v roce 2015 (kdy EBITDA činila 1,1 mld. Kč). Tento cíl nebyl pozměněn ani po dnešních výsledcích, nicméně ze slov managementu je patrná určitá opatrnost a bylo řečeno, že rozhodující bude vývoj ve 3Q 2016, což je hlavní sezóna pro nápojářské firmy. Letošní výhled EBITDA by tak měl být blíže specifikován až při zveřejnění výsledků hospodaření za 3Q 2016, tedy začátkem listopadu.

Management se vyjádřil i k vývoji cen cukru, jenž je významnou nákladovou položkou (cca 7 % na celkových provozních nákladech, cca 40 % na celkových výrobních nákladech). Kofola očekává, že ceny cukru by v příštím roce mohly stoupnout o 10 – 20 %. Od roku 2018 by však tlaky na růst cen mohly ustupovat, a to kvůli uvolňování produkčních kvót na výrobu cukru v EU.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Podobná témata
kofola, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Photon Energy vstoupil na pražskou burzu

Výrobce solárních panelů Photon Energy vstoupil na pražskou burzu a obchodování by mělo začít v pondělí 17. října. Akcie budou obchodované na trhu Free Market, přičemž v současné době akcie lze obchodovat na i varšavské burze.

Nejdůležitější události tohoto týdne: Zápis ze zasedání Fedu, začátek výsledkové sezóny v USA

Souhr nejdůležitějších momentů uplynulého týdne na finančních trzích.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.