Koruna celý týden přilepená k 27,02 EUR/CZK

23.05.2016 | 08:35 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny proti euru se po celý minulý týden vytrvale držel na úrovni 27,02 CZK/EUR, na které je ČNB přítomna na trhu a skupuje přicházející eurovou likviditu. Polský zlotý minulý týden otevřel silnější, když se na trhu projevila skutečnost, že agentura Moody’s nesnížila jeho rating, ale pouze zhoršila jeho výhled. V druhé polovině týdne tyto zisky korigoval a týden uzavřel blízko hladiny 4,42 PLN/EUR.

Foto: Web4Trader

Zlotému nepomohlo ani zveřejnění solidních dat z reálné ekonomiky. Maďarský forint minulý týden také ztrácel. Nicméně zlepšení jeho ratingu od agentury Fitch v pátečních večerních hodinách smazalo všechny ztráty forintu a ten dnes ráno otevírá těsně pod hladinou 315 HUF/EUR.

Ze začátku týdne ještě doznívalo zveřejňování dat z české ekonomiky. Výborný výsledek vykázal běžný účet platební bilance, když v březnu dosáhnul přebytku 32,4 mld. CZK. Pomohla mu zejména skvělá výkonnost zahraničního obchodu ale i příliv prostředků z EU. Ode dna se v dubnu odrazily české průmyslové ceny, i když vykázaly pouze nepatrný růst o 0,1 % m/m. V meziročním vyjádření naopak ještě prohloubily svou deflaci z -4,5 % y/y na 4,7 % y/y.

Vice-guvernér Hampl v rozhovoru v dnešním vydání deníku E15. Bankovní rada je podle něj připravena zvýšit hladinu kurzového závazku v případě zhoršení inflačních očekávání. Kurz také považuje v tuto chvíli za preferovaný nástroj měnové politiky, protože záporné sazby nevidí jako vhodný nástroj v podmínkách české ekonomiky. ČNB podle Hampla nemá strop pro objem intervencí, což podle něj činí její závazek důvěryhodný. Podle nás by se však ČNB mohla v průběhu rušení kurzového závazku přeci snažit penalizovat přicházející spekulativní kapitál formou záporných sazeb. To již připustili mnozí členové bankovní rady včetně budoucího guvernéra Rusnoka. Snažila by se však uchránit český finanční systém od jejich nepříznivých dopadů.

Mimo ekonomické údaje jsme se minulý týden dočkali jmenování dvou nových členů bankovní rady. Budou jimi Vojtěch Benda, dosavadní poradce člena bankovní rady Jiřího Rusnoka, a Tomáš Nidetzký, který do ČNB přichází z pojišťovny NN. Více o nich se dočtete v našem speciálním reportu .

Tento týden bude na data z domácí ekonomiky poměrně chudý. Zítra budou zveřejněny pouze výsledky konjunkturálního průzkumu. Důvěra v ekonomiku od začátku roku klesá. Zejména spotřebitelská důvěra si od ledna do dubna pohoršila ze svých historicky rekordních hodnot.

Konjunkturální průzkum bude zveřejněn i v Maďarsku. Tam navíc zasedne i bankovní rada a bude jednat o dalším vývoji měnové politiky. Analytici oslovení agenturou Bloomberg se až na jednoho shodují, že maďarská centrální banka přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb o 15 bb na 0,9 %. V Polsku bude zveřejněn zápis z posledního zasedání bankovní rady. Ten investorům naznačí, jestli se i polští centrální bankéři chystají svou klíčovou úrokovou sazbu změnit.

Celkově chudý kalendář ekonomických událostí nevěští zajímavý vývoj na devizovém trhu. Korunu by tak mohl vykolejit pouze větší odliv dividend v právě probíhající dividendové sezóně.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.