Koruna drží pozice, zlotý pod prodejním tlakem

11.01.2016 | 08:20 | fa ra | Diskuze

První obchodní týden roku 2016 nebyl na středoevropských devizových trzích nijak překvapivý, když v podstatě navázal na situaci ke konci roku 2015. Česká koruna tak stále držela silnou pozici v blízkosti kurzového závazku, i když v závěru minulého týdne byly patrné určité tlaky na mírné oslabení.

Foto: Public Domain

 

Celkem se dařilo i maďarskému forintu, který ustál tlaky v souvislosti s turbulencemi na finančních trzích v Číně, a to díky silným domácím fundamentům (minulý týden byly publikovány například vysoké maloobchodní prodeje), což se promítlo i do silné poptávky po maďarských dluhopisech. Jednoznačným poraženým minulého týdne je polský zlotý, který ztratil vůči euru více než procento a půl ze své hodnoty. Polský zlotý je pod tlakem od nedávných voleb, když se vítězná strana Právo a spravedlnost, která získala majoritu, stále více přiklání k „orbánovskému“ stylu vlády. Do toho přicházejí horší data (zejména inflační) indikující zvyšující se pravděpodobnost uvolnění měnové politiky.

Za nepatrným posunem kurzu koruny k slabším úrovním ve druhé polovině minulého týdne stály jednak silné turbulence na čínských finančních trzích, jednak i některé domácí události. Z těch stojí za zmínku především listopadová průmyslová výroba, která v meziměsíčním vyjádření poklesla dokonce o 1,2 %. Nicméně jak statistiky objednávek, tak například PMI index průmyslové aktivity naznačují, že vyhlídky v sektoru zůstávají optimistické. A že se ekonomice daří, potvrdil i výsledek loňského hospodaření státního rozpočtu. Schodek 62,8 mld. CZK sice zaostal na naším očekáváním ve výši 50 mld. CZK, když vláda ke konci roku uspíšila výdaje. Podstatné ale je, že se daří daňovým příjmům zejména díky růstu domácí poptávky.

Ekonomické indikátory, které přinese tento týden, by měly potvrdit, že česká ekonomika růstové momentum neztrácí. Komplexní obrázek za třetí čtvrtletí přinesou finální národní účty za tento kvartál. Z měsíčních dat se již dnes dočkáme prosincové nezaměstnanosti. Ta je samozřejmě negativně poznamenána sezónními faktory. Nicméně i tak by námi očekávané zvýšení podílu nezaměstnaných z listopadových 5,9 % na 6,3 % za prosinec znamenalo na sezónně očištěné bázi zlepšení o 10 bazických bodů. A zlepšující se situace na trhu práce (jak z pohledu zaměstnanosti, tak z pohledu vývoje mezd) se projeví i na maloobchodních tržbách. Za listopad očekáváme růst tržeb v maloobchodě (bez prodejů automobilů) o silných 8,1 % y/y. To by znamenalo nejlepší výsledek od jara 2008.

Reálná ekonomika roste, na vzestupnou trajektorii by se měla vydat i inflace. Prosincové číslo bude zveřejněno zítra. Meziroční dynamika by dle našeho odhadu měla zrychlit z 0,1 % zaznamenaných v listopadu na 0,4 %. I tak by se ale číslo mělo nacházet pouze na polovině dynamiky očekávané centrální bankou. Ta totiž předpokládá prosincový meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 0,8 %. Za samotný prosinec by se ceny měly zvýšit o 0,2 %. Za tím by měly stát především ceny potravin, naopak ceny pohonných hmot by měly pátý měsíc v řadě zaznamenat pokles. U jádrové inflace očekáváme třetí měsíc v řadě stagnaci.

Těžko tedy očekávat, že by se charakter kurzového vývoje v průběhu tohoto týdne zásadně změnil. Kurz i nadále zůstane v blízkosti úrovně kurzového závazku. Tlaky na jeho testování by ale měly být spíše mírné.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint, česká republika, usd/czk, eur/czk, usd - americký dolar, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Česká pobočka Google zvýšila během deseti let na trhu počet služeb ze čtyř na 140 a připravuje další

Počet zaměstnanců stoupl z původních tří zhruba desetkrát. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Google je v Česku výrazně aktivnější než v jiných podobně velkých zemích, důvodem je silný lokální hráč Seznam.cz.

Ani Pokémon GO neodvrátil ztrátu Nintenda, firma navíc snižuje výhled pro celý rok

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se navzdory celosvětovému úspěchu hry Pokémon GO propadl do ztráty a výrazně zhoršil celoroční výhled.

Automobilka PSA svými čtvrtletními výsledky příliš neoslnila

Tržby francouzské automobilky PSA ve třetím čtvrtletí klesly o více než pět procent na 11,4 miliardy eur (208 miliard Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.