Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB

11.04.2016 | 08:42 | fa ra | Diskuze

Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB. Ta podle údajů zveřejněných ve čtvrtek utratila na intervencích během února 600 mil. EUR. Pohyb koruny k silnějším hladinám je reakcí na publikované měsíční údaje o vývoji ekonomiky.

Foto: Public Domain

Ty v souhrnu vydaly velmi pozitivní zprávu o stavu českého hospodářství. Únorová čísla jsou sice pod vlivem přestupného roku, ale i tak podávají důkaz o dobrém hospodářském výkonu. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 5,6 % y/y, po očištění o kalendářní efekty 1,4 % y/y. Dařilo se především automobilovému sektoru. Zároveň ovšem vrostly také průmyslové tržby i nové zakázky v průmyslu. Stavebnictví proti našemu očekávání nepokleslo o více jak 10 % y/y, ale pouze o 2,3 % y/y především vlivem pozemního stavitelství. Podle očekávání zaostává dynamika inženýrského stavitelství, které nedostává podporu z EU fondů, jak tomu bylo v minulosti, a svou roli hraje pravděpodobně i nová právní úprava vydávání EIA. Maloobchodní tržby bez aut pak meziročně přidaly 8,5 %, po kalendářním očištění o 4 %. Nejrychleji rostly prodeje nepotravinářského zboží, což odráží dobrou situaci domácností.

Údaje o dobré kondici českého hospodářství podpořil i podíl nezaměstnaných. Podle našich a tržních očekávání totiž poklesl o 0,2 pb na 6,1 %. Stejnou zprávu vyslala i statistika zahraničního obchodu. Přebytek výrazně překonal tržní očekávání. Export těžil ze silné poptávky po autech v Německu i ve zbytku eurozóny. Dovoz zase zůstal utlumený především z titulu stále nízkých cen komodit.

Tento týden by s korunou neměl moc pohnout. Dnes budou zveřejněny údaje za vývoj cenové hladiny v březnu. Očekáváme, že meziměsíční dynamika stagnovala a meziroční růst měl dosáhnout 0,4 %. Přebytek běžného účtu platební bilance za únor bude 26 mld. CZK. Dalších makroekonomických dat se tento týden nedočkáme.
Maďarský forint minulý týden posílil o 0,3 %, když především maloobchodní prodeje se ukázaly jako velmi silné (6,4 % y/y). Na druhou stranu průmyslová produkce zaostala za očekáváním, když poklesla o 0,8 % m/m, meziročně vzrostla o 1,8 %. Ani inflační tlaky nejsou velké. Meziměsíčně se ceny v Maďarsku pohnuly o 0,1 % nahoru, což je stále ovšem pouze 0,2 % y/y. Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání maďarské centrální banky, kde se dozvíme detaily ohledně diskuze bankovní rady, která předcházela jejich rozhodnutí.

Polský zlotý během minulého týdne oslabil o 1 %. Dvoudenní zasedání měnového výboru polské centrální banky nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Centrální banka spoléhá, že inflační tlaky budou vygenerovány silnou domácí poptávkou, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a mzdy ve spojení s odeznívajícím efektem statistické základy komoditních cen. Nicméně v tomto týdnu dostane polský zlotý mnoho impulsů v podobě zveřejněných dat. Budou publikovány výsledky inflace, běžného účtu, obchodní bilance či výsledků rozpočtu.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, česká republika, eur/czk, kurzový závazek, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Těžba lithia na Cínovci může začít, společnost Karla Janečka dostala povolení

Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka, dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Separace lithných slíd by mohla začít za dva až tři roky.

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany

Novinářům to po dnešní poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle HN žádají, aby nebylo výběrové řízení

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.