Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB

11.04.2016 08:42 | fa ra | Diskuze

Koruna minulý týden posílila k úrovni 27,02 CZK/EUR, kde už pravidelně intervenuje ČNB. Ta podle údajů zveřejněných ve čtvrtek utratila na intervencích během února 600 mil. EUR. Pohyb koruny k silnějším hladinám je reakcí na publikované měsíční údaje o vývoji ekonomiky.

Foto: Public Domain

Ty v souhrnu vydaly velmi pozitivní zprávu o stavu českého hospodářství. Únorová čísla jsou sice pod vlivem přestupného roku, ale i tak podávají důkaz o dobrém hospodářském výkonu. Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 5,6 % y/y, po očištění o kalendářní efekty 1,4 % y/y. Dařilo se především automobilovému sektoru. Zároveň ovšem vrostly také průmyslové tržby i nové zakázky v průmyslu. Stavebnictví proti našemu očekávání nepokleslo o více jak 10 % y/y, ale pouze o 2,3 % y/y především vlivem pozemního stavitelství. Podle očekávání zaostává dynamika inženýrského stavitelství, které nedostává podporu z EU fondů, jak tomu bylo v minulosti, a svou roli hraje pravděpodobně i nová právní úprava vydávání EIA. Maloobchodní tržby bez aut pak meziročně přidaly 8,5 %, po kalendářním očištění o 4 %. Nejrychleji rostly prodeje nepotravinářského zboží, což odráží dobrou situaci domácností.

Údaje o dobré kondici českého hospodářství podpořil i podíl nezaměstnaných. Podle našich a tržních očekávání totiž poklesl o 0,2 pb na 6,1 %. Stejnou zprávu vyslala i statistika zahraničního obchodu. Přebytek výrazně překonal tržní očekávání. Export těžil ze silné poptávky po autech v Německu i ve zbytku eurozóny. Dovoz zase zůstal utlumený především z titulu stále nízkých cen komodit.

Tento týden by s korunou neměl moc pohnout. Dnes budou zveřejněny údaje za vývoj cenové hladiny v březnu. Očekáváme, že meziměsíční dynamika stagnovala a meziroční růst měl dosáhnout 0,4 %. Přebytek běžného účtu platební bilance za únor bude 26 mld. CZK. Dalších makroekonomických dat se tento týden nedočkáme.
Maďarský forint minulý týden posílil o 0,3 %, když především maloobchodní prodeje se ukázaly jako velmi silné (6,4 % y/y). Na druhou stranu průmyslová produkce zaostala za očekáváním, když poklesla o 0,8 % m/m, meziročně vzrostla o 1,8 %. Ani inflační tlaky nejsou velké. Meziměsíčně se ceny v Maďarsku pohnuly o 0,1 % nahoru, což je stále ovšem pouze 0,2 % y/y. Ve středu bude zveřejněn zápis z posledního jednání maďarské centrální banky, kde se dozvíme detaily ohledně diskuze bankovní rady, která předcházela jejich rozhodnutí.

Polský zlotý během minulého týdne oslabil o 1 %. Dvoudenní zasedání měnového výboru polské centrální banky nepřineslo žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Centrální banka spoléhá, že inflační tlaky budou vygenerovány silnou domácí poptávkou, kterou podporuje rostoucí zaměstnanost a mzdy ve spojení s odeznívajícím efektem statistické základy komoditních cen. Nicméně v tomto týdnu dostane polský zlotý mnoho impulsů v podobě zveřejněných dat. Budou publikovány výsledky inflace, běžného účtu, obchodní bilance či výsledků rozpočtu.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, česká republika, eur/czk, kurzový závazek, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více

Vlastník Karlovarské Becherovky se svou nejnovější akvizicí vrací na americký trh

Druhý největší výrobce alkoholických nápojů na světě Pernod Ricard převezme většinu ve firmě Smooth Ambler Spirit. Francouzská likérka se tak vrací na americký trh s whisky, který opustila v roce 2009.

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.