Koruna na konci týdne oslabila po komentářích ČNB

08.02.2016 | 09:07 | fa ra | Diskuze

Minulý týden přinesl zásadní zprávy až ve svém samotném závěru. ČNB na svém čtvrtečním zasedání posunula minimální dobu trvání kurzového závazku do roku 2017, přičemž bankovní rada za současných podmínek předpokládá jeho opuštění v H1 17.

Foto: Web4Trader

Rozhodnutí centrální banky je v souladu s naším očekáváním z aktuálních Ekonomických výhledů, které jsme publikovali v úterý. Koruna až do čtvrtka setrvala jen těsně nad závazkem ČNB. V pátek reagovala oslabením na slova viceguvernéra Tomšíka, podle kterého bankovní rada vedla „vážnou debatu“ nad možností snížit sazby do záporného teritoria.

Kurz české měny vůči euru nakonec uzavřel na úrovni 27,07 CZK/EUR, nejslabší korunové hodnotě od listopadu. Spekulace ohledně snižování sazeb se ještě více promítly na zbytek finančních trhů – peněžní trh už v cenách předpokládá prakticky celý „cut“ (o 25 bb) v horizontu devíti měsíců a poklesly i swapové sazby na krátkém konci křivky (o zhruba 4 bb). Tato reakce je podle nás přehnaná, snižování sazeb ČNB totiž v našem základním scénáři neočekáváme.

Nadcházející týden bude plný údajů z české ekonomiky. Průmyslová produkce zakončila loňský rok podle našich odhadů slušným růstem o 4 % y/y, dobrá čísla pravděpodobně vykáže díky teplému počasí i stavebnictví (+9,3 %). Negativní sezónnost ovlivní bilanci zahraničního obchodu, která nejspíše vykáže schodek 6,8 mld. CZK.

Sezónně očištěná nezaměstnanost by měla v lednu dále klesnout, ale bez očištění dosáhne podíl nezaměstnaných pravděpodobně 6,5 %. Nejdůležitější zpráva přijde zase až na konci týdne. Páteční statistika spotřebitelských cen ukáže podle našeho výhledu meziroční růst 0,3 %, trh je mírně optimističtější (+0,5 % y/y). Kurz koruny by se měl díky dobrým fundamentům vrátit těsně nad hranicí kurzového závazku.

Zlotý a forint během minulého týdne posilovaly, když na trzích mírně opadla akutní nervozita. Snížení pravděpodobnosti utahování měnové politiky Fedu mohlo také pomoci. Prázdninový týden v Číně by tuto lepší náladu mohl prodloužit a regionálním měnám dále prospět.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
fed, čnb, nezaměstnanost, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Zaměřeno na americkou inflaci: Fed má další munici pro zvýšení sazeb

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,5 procenta, což je nejvíce za téměř dva roky.

Zasedání ECB měnovou politiku nezmění

Pozornost investorů se tento týden zaměří především na zasedání ECB.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.