Koruna se minulý týden rozpohybovala

15.02.2016 08:21 | fa ra | Diskuze

Vývoj kurzu české měny byl během minulého týdne o něco zajímavější, když se kurz CZK/EUR několikrát odpoutal od hladiny kurzového závazku a v průběhu celého týdne se pohyboval v nezvykle širokém pásmu mezi 27,02 až 27,08 CZK/EUR. Za mírným rozkmitáním kurzového vývoje stály především externí faktory – zvýšené turbulence na finančních trzích. Ovšem ani z domácí ekonomiky nepřicházela jednoznačně pozitivní data.

Foto: Web4TraderEkonomické indikátory, které minulý týden přinesl, vyzněly smíšeně. Na jedné straně zklamala prosincová průmyslová výroba, která po očištění o rozdílný počet pracovních dnů zaznamenala dokonce meziroční pokles. Překvapení je o to větší, že jiné ukazatele, jako například PMI, nic takového neindikují. Domníváme se proto, že se jedná o jednorázový výkyv, který mohl souviset i s letošním načasováním vánočních svátků. Naproti tomu se dařilo prosincovým exportům do takové míry, že byl dokonce vykázán za prosinec přebytek bilance zahraničního obchodu, a to navzdory tradičně silné negativní sezónnosti. Lednová míra nezaměstnanosti nevzrostla tak rychle, jak se trh obával – z prosincových 6,2 % na lednových 6,4 %. Co je ale důležitější, po očištění o sezónní faktory pokračuje ve svém klesajícím trendu.

Závěr týdne pak přinesl informace o akceleraci tuzemské inflace. Spotřebitelské ceny se během ledna zvedly o 0,6 %, což znamenalo zrychlení meziroční dynamiky z prosincových 0,1 % na 0,6 % y/y. Výsledek tak překonal tržní konsensus ve výši 0,5 % y/y a mírně zaostal za předpokladem ČNB ve výši 0,7 % y/y. Z našeho pohledu se překvapení koncentrovalo do růstu administrativních cen. Nízké ceny energií na burzách se neprojevily ve výraznějším poklesu nákladů pro domácnosti. Jádrová inflace se dle našeho propočtu drží na 1,6 % y/y.

I v tomto týdnu bude kurz koruny ve vleku situace na globálních finančních trzích. Nicméně makroekonomický obrázek prozatím zůstává příznivý a neměl by vést k tomu, že se kurz výrazněji odpoutá od úrovně kurzového závazku. Úterní předběžná data HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku by měla jenom podtrhnout loňskou excelentní výkonnost české ekonomiky. Očekáváme v souladu s tržním konsensem mezičtvrtletní růst o 0,4 %, což by mělo vést k meziročnímu číslu ve výši 4,7 %. Za Q3 15 byl vykázán meziroční vzestup o 4,7 %. Za celý rok 2015 by tak měla česká ekonomika vykázat vzestup o 4,5 %, tedy nejvíce od roku 2007.

Volatilní kurzový vývoj panoval v průběhu minulého týdne i na okolních regionálních měnách, ve výsledku ale ani jedna z měn žádný významnější pohyb nezaznamenala. Kurz polského zlotého se držel mezi 4,41 až 4,47 PLN/EUR, maďarský forint během první poloviny týdne oslabil z úrovně pod 310 HUF/EUR k 313 HUF/EUR, aby se ve druhé polovině týdne vracel zpět. I sousedním ekonomikám se v závěru loňského roku dařilo. Polská ekonomika rostla v Q4 15 v souladu s očekáváním meziročním tempem 3,9 %, růst v Maďarsku dokonce tržní očekávání překonal, když si připsal 3,2 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
makroekonomická data, česká republika, eur/czk, euro - společná evropská měna, pln - polský zlotý, huf - maďarský forint

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Dnešní zasedání ECB mělo za následek oslabení eura

Evropská měna smazala počáteční zisky a k americkému dolaru klesá o více než jedno procento.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.Čti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Ilustrační foto

Americké burzy jedou jako dobře namazaný stroj, akciové indexy končí týden na rekordech

Akcie ve Spojených státech opět posílily na nové rekordy. Akcie tak pokračují v trendu vzestupu, který před měsícem nastartovalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Analytici Bernstein vidí ve fúzi General Electric a Baker Hughes dlouhodobý potenciál

Fúze divize ropy a zemního plynu General Electric (GE) a společnosti Baker Hughes má potenciál konkurovat firmě Schlumberger, jedná se však o běh na dlouhou trať, varují analytici Bernstein.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.