Koruna se nad hranicí technického závazku pohybovala pravděpodobně pouze díky zásahům ČNB

09.08.2016 08:18 | fa ra | Diskuze

Koruna se včera nad hranicí technického závazku 27,02 CZK/EUR pohybovala pravděpodobně pouze díky zásahům centrální banky. Ta také včera zveřejnila statistiku ohledně intervenčních nákupů za červen. V červnu uvolnila na trh koruny za 313 mil. EUR, což je sice v relaci s minulými měsíci, ale i tak poměrně hodně, protože koruna strávila na hranici závazku pouze prvních deset dní v měsíci.

Foto: Web4Trader

K hladině závazku včera korunu tlačily zveřejněné ekonomické údaje. Průmyslová výroba sice v meziročním vyjádření zpomalila na 3,9 %, ale stále silně profituje z poptávky po automobilech v eurozóně. Automobilový průmysl je pro průmyslovou výrobu důležitý, protože bez něj by vykázala pokles. Exporty dopravních prostředků pozitivně ovlivňují i obchodní bilanci. Ta v červnu skončila s kladným přebytkem 20,7 mld. CZK. Dalším důvodem tohoto dobrého výsledku je i relativně nízký schodek bilance s komoditami, protože ceny ropy byly v červnu o 23 % nižší než loni.

Zpomalením investiční aktivity v Česku trpí nejvíce stavebnictví. To v červnu pokleslo o 3,9 % m/m, v meziročním vyjádření pak ubralo 12,7 %. Nejvýrazněji samozřejmě trpí inženýrské stavitelství (-18,3 y/y), ale pokles zaznamenalo i pozemní (9,6 % y/y). Růst podílu nezaměstnaných o 0,2 pb na 5,4 % způsobila převážně sezonnost, protože na trh práce dorazili čerství absolventi. Na druhou stranu zpomalení ekonomiky je patrné i zde, protože podíl nezaměstnaných vzrostl i po sezonním očištění. Nárůst počtu volných pracovních míst ovšem stále pokračuje.

Regionální měny včera v podstatě stagnovaly na svých otvíracích hodnotách. U polského zlotého to platí přímo doslova. Maďarský forint přeci jen připadal asi 0,3 %.

Dnešní kalendář obsahuje publikaci spotřebitelské inflace v Maďarsku a Česku. Podle nás bude reportovaná inflace pouze mírná (0,1 % m/m). Ceny pohonných hmot totiž v červenci poklesly a i ostatní položky rostly pouze mírně. Efekty statistické základy by pak mohly vytlačit meziroční inflaci k 0,3 %.

Česká swapová křivka včera následovala eurový protějšek a na dlouhém konci vzrostla o 1 bb.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Maďarská nezaměstnanost na historicky nejnižší hodnotě

Kalendář ekonomických událostí je v Česku a Polsku úplně prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn další vývoj nezaměstnanosti.

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.Čti více

Společnost Alphabet vykázala výsledky za třetí čtvrtletí

Společnost Alphabet (NASDAQ:GOOG) vykázala za Q3 zisk na akcii ve výši 9,06 USD, čímž překonala odhady analytiků o 0,43 USD. Tržby ve výši 22,45 miliardy USD (+20,2 % Y/Y) překonaly očekávání o 400 milionů USD. Po rozpačité první reakci nakonec akcie přidaly po uzavření trhu téměř jedno procento.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.