Koruna si drží mírný odstup od kurzového závazku

09.02.2016 | 09:12 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Česká koruna sice v průběhu včerejška mírně posílila, stále se však drží několik haléřů nad kurzovým závazkem. Její kurz proti euru se v odpoledních hodinách pohyboval na 27,06 CZK/EUR. Kurz domácí měny ani výrazně nereagoval na zveřejněné tuzemské makroekonomické indikátory, které přinesly smíšené výsledky.

Foto: Public Domain

Reakce se nedočkalo ani zveřejnění objemu prosincových devizových intervencí ČNB. Česká národní banka v prosinci nakoupila 1,5 mld. EUR na obranu kurzového závazku. Tento objem je o dost vyšší než listopadových 369 mil. EUR a svědčí o tom, že v prosinci tlak spekulantů vzrostl.

Průmyslová produkce v prosinci výrazně zpomalila, když vykázala růst pouze o 0,7 % y/y, což je výrazně méně, než jak ukazoval i náš nejnižší odhad na trhu. Minulý rok byl navíc v prosinci meziročně o jeden pracovní den více, a tak po očištění o kalendářní efekty si průmysl o 1,7 % pohoršil. Za nečekaně špatným výsledkem stojí do jisté míry nezvykle velké čerpání celozávodních dovolených. Naopak překvapivě dobrý výsledek vykázal zahraniční obchod, který v prosinci skončil v přebytku 0,5 mld. CZK. O dobrá čísla se postaraly exporty dopravních prostředků a nízké ceny komodit, které snižují nominální importy. Dobré trendy potvrzuje trh práce, když se podíl nezaměstnaných zvýšil pouze na 6,4 % i přes negativní působení sezónních faktorů.  V zimě ubývá sezónních prací a v lednu se projevuje příliv žadatelů o práci, kterým na konci roku skončily fixní kontrakty. Sezónně očištěný podíl nezaměstnaných v lednu klesnul o 0,15 pb na 5,8 %. Zítra bude regionální ekonomický kalendář úplně prázdný.

Polský zlotý si včera vybral horší den, když jeho hodnota proti euru klesla o dvě třetiny procenta a jeho kurz se tak pohyboval těsně pod hranicí 4,44 PLN/EUR. O půl procenta oslabil i maďarský forint.

Česká swapová výnosová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci poklesla o 4 bb a na krátkém o 1 bb. Následovala tak svůj evropský protějšek.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, makroekonomická data, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint, česká republika

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.