Koruna sisyfovsky zápasila s kurzovým závazkem

16.05.2016 08:25 | fa ra | Diskuze

Kurz domácí měny se celý minulý týden držel bez výraznějšího výkyvu na hladině kurzového závazku a nepohnula s ním ani zveřejněná čísla. Polský zlotý zůstal na poměrně slabých úrovních v očekávání revize ratingového hodnocení od agentury Moody’s. Týden tak zakončil blízko úrovně 4,41 PLN/EUR. Jeho rating nakonec snížen nebyl a polský zlotý tak dnes ráno otevírá poblíž 4,38 PLN/EUR.

Foto: Public Domain

Bez výraznějšího trendu se obchodoval maďarský forint. I přes výrazné zpomalení dynamiky hospodářského růstu se jeho kurz pohybuje těsně pod hladinou 316 HUF/EUR.

Data z reálné ekonomiky zveřejněná minulý týden přinesla smíšený obrázek. Naproti tomu inflace překvapila jasně vyššími čísly. V číslech z reálné ekonomiky se projevuje výrazný propad investiční aktivity veřejného sektoru. Nejzřetelněji je to vidět ve stavebnictví, které v březnu v meziročním srovnání odepsalo 12,5 %. Nicméně postižen je i průmysl, který i přes rostoucí zahraniční poptávku po autech vzrostl pouze o 0,6 % y/y. Zpomalení začíná být vidět na trhu práce. Podíl nezaměstnaných sice klesnul z březnových 6,1 % na 5,7 % v dubnu, nicméně celý tento pohyb jde na vrub sezónnosti. I počet volných pozic po sezónním očištění zůstává od začátku roku víceméně beze změny.

Pokles investic je na druhé straně jedním z faktorů, který svědčí bilanci zahraničního obchodu. Ta v březnu vykázala vysoký přebytek 21,7 mld. CZK. Na silnou vnější pozici české ekonomiky ukázala i dnešní statistika platební bilance, když běžný účet vykázal přebytek 32,4 mld. CZK.

Výrazně překvapil cenový růst za duben. Meziměsíční i meziroční inflace dosáhla 0,6 %. Za zrychlením stálo zejména zdražení tabáku a alkoholických nápojů, ale také zvýšení cen v položce obuv a odívání. Zdá se tedy, že růst inflace není do velké míry tažen poptávkovými tlaky. To potvrzuje i fakt, že zboží zdražilo o 0,8 % m/m, zatímco ceny služeb zůstaly meziměsíčně beze změny.

V regionu jsme se dočkali zajímavých čísel zejména ke konci týdne. Zveřejněn byl předběžný odhad HDP za první čtvrtletí jak v Polsku, tak i v Maďarsku a na Slovensku. Ve všech zemích vývoj za první čtvrtletí zklamal. V Polsku a Maďarsku došlo k mezičtvrtletnímu poklesu HDP. Svou roli zde mohli, podobně jako v Česku, sehrát investice kvůli poklesu spolufinancování z evropských fondů.

Tento týden přinese první odhad HDP za úvodní čtvrtletí roku. Očekáváme, že ekonomika kvůli výraznému poklesu investic vykáže růst pouze o 0,2 % q/q. Na růst by měla stále působit slušná spotřeba domácností i dobrý výkon zahraničního obchodu. Po očekávané revizi spojenou se změnou sezónních faktorů, očekáváme, že meziroční růst dosáhne 2,9 %. Ode dna se podle všeho odrazily i ceny v průmyslu. Ty by měly za duben vykázat růst o 0,3 % m/m. Nicméně v meziročním vyjádření zůstávají ještě o 4,6 % nižší.

Slabší HDP by mohlo krátkodobě odlepit korunu od hladiny kurzového závazku. Nicméně očekáváme, že takový pohyb by neměl dlouhodobého trvání a koruna se znovu přilepí k hladině 27,02 CZK/EUR. Další výkyvy by mohly působit výplaty dividend v rámci probíhající dividendové sezóny.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.

Ilustrační foto

Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek.Čti více

Akcie Caterpillar dnes uzavřely v mínusu v reakci na zhoršený výhled analytiků agentury Fitch

Akcie Caterpillar (NYSE:CAT) se během dnešního obchodování dotkly hranice 52týdenních maxim, nakonec však uzavřely o 1,1 % níže. Důvodem oslabení bylo snížení výhledu analytiky Fitch na negativní z původně stabilního.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.