Koruna stále u kurzového závazku, zlotý dále ztrácí

18.01.2016 08:13 | fa ra | Diskuze

I když to v první polovině minulého týdne vypadalo pro polský zlotý na stabilizaci po předchozích výprodejích, ve druhé polovině týdne byl oslabující trend obnoven. Zlotý je tak již nejslabší od dubna 2012. Oslabující trend zlotý nastoupil po jednoznačném vítezství polských konzervativců. Impuls pro další ztráty dalo tento týden zasedání polské centrální banky.

Foto: Public Domain

 

Komentáře guvernéra Belky byly poměrně holubičí. Ve světle současných cen ropy očekává nízkou inflaci po celý letošní rok. Za oslabováním zlotého spatřuje spíše zahraniční události, nikoliv vývoj v domácí ekonomice. Koneckonců dobrou vnější pozici polské ekonomiky potvrdil nečekaný přebytek běžného účtu platební bilance za listopad. Oslabování měny vnímá spíše pozitivně, neboť zvyšuje dovozní ceny a tím i inflaci.

Koruna se během minulého týdne v podstatě nepohnula a zůstala v blízkosti úrovně kurzového závazku, když její kurz vůči euru okupoval hladinu 27,02 CZK/EUR. Tuzemská měna i v minulém týdnu získala podporu z publikovaných makroekonomických dat. Finální čísla národních účtů za třetí čtvrtletí přinesla ještě pozitivnější obrázek než původní předběžná data. Meziroční růst české ekonomiky v Q3 15 nakonec činil ne 4,5 %, ale dokonce 4,7 %. Sektorové účty ukázaly na zvyšující se ziskovost korporátního sektoru. Ten vytváří pracovní místa, jak potvrdila i prosincová statistika z trhu práce. Podíl nezaměstnaných se sice kvůli sezónnosti zvýšil, po očištění ovšem zaznamenal další pokles (o 0,1 procentního bodu). Příznivý vývoj na pracovním trhu a celkový optimismus spotřebitelů se promítá v ochotě domácností zvyšovat své spotřebitelské výdaje, a to i na úkor tvorby opatrnostních úspor. Listopadové maloobchodní tržby tento obrázek jenom potvrdily.

Inflační vývoj je pod vlivem poklesu cen ropy a snižující se cen pohonných hmot a poněkud překvapivě i cen potravin. Prosincový meziroční růst spotřebitelských cen tak stagnoval na listopadových 0,1 % a nacházel se tak výrazně pod prognózou centrální banky ve výši 0,8 %. Ovšem jádrová inflace, která skutečně odráží sílu domácí poptávky, zaznamenala dle našeho propočtu zrychlení meziroční dynamiky a to již na 1,6 %. Inflační vývoj tak důvod pro oslabení koruny nepředstavuje. Naopak listopadová data běžného účtu platební bilance indikují opačné tlaky. Přebytek běžného účtu překonal veškerá očekávání.

Dosud publikovaná data tedy nenaznačují, že by se na současném kurzovém vývoji mělo něco změnit. I pro tento týden tedy očekáváme stabilní kurzový vývoj měnového páru CZK/EUR. Pondělní statistiky cenového vývoje s jednotlivých sektorů (průmysl, stavebnictví, zemědělství, služby) nemá šanci kurz ovlivnit. Z analytického pohledu ale tato data budou zajímavá. Jako důležitá spatřujeme především statistiky o vývoji cen zemědělských produktů. Se zpožděním by se totiž měly projevit v cenách potravin v rámci spotřebitelského koše.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, nezaměstnanost, inflace, pohonné hmoty, česká republika, eur/czk, pln - polský zlotý, huf - maďarský forint

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Ilustrační foto

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.