Koruna stále u kurzového závazku, zlotý dále ztrácí

18.01.2016 | 08:13 | fa ra | Diskuze

I když to v první polovině minulého týdne vypadalo pro polský zlotý na stabilizaci po předchozích výprodejích, ve druhé polovině týdne byl oslabující trend obnoven. Zlotý je tak již nejslabší od dubna 2012. Oslabující trend zlotý nastoupil po jednoznačném vítezství polských konzervativců. Impuls pro další ztráty dalo tento týden zasedání polské centrální banky.

Foto: Public Domain

 

Komentáře guvernéra Belky byly poměrně holubičí. Ve světle současných cen ropy očekává nízkou inflaci po celý letošní rok. Za oslabováním zlotého spatřuje spíše zahraniční události, nikoliv vývoj v domácí ekonomice. Koneckonců dobrou vnější pozici polské ekonomiky potvrdil nečekaný přebytek běžného účtu platební bilance za listopad. Oslabování měny vnímá spíše pozitivně, neboť zvyšuje dovozní ceny a tím i inflaci.

Koruna se během minulého týdne v podstatě nepohnula a zůstala v blízkosti úrovně kurzového závazku, když její kurz vůči euru okupoval hladinu 27,02 CZK/EUR. Tuzemská měna i v minulém týdnu získala podporu z publikovaných makroekonomických dat. Finální čísla národních účtů za třetí čtvrtletí přinesla ještě pozitivnější obrázek než původní předběžná data. Meziroční růst české ekonomiky v Q3 15 nakonec činil ne 4,5 %, ale dokonce 4,7 %. Sektorové účty ukázaly na zvyšující se ziskovost korporátního sektoru. Ten vytváří pracovní místa, jak potvrdila i prosincová statistika z trhu práce. Podíl nezaměstnaných se sice kvůli sezónnosti zvýšil, po očištění ovšem zaznamenal další pokles (o 0,1 procentního bodu). Příznivý vývoj na pracovním trhu a celkový optimismus spotřebitelů se promítá v ochotě domácností zvyšovat své spotřebitelské výdaje, a to i na úkor tvorby opatrnostních úspor. Listopadové maloobchodní tržby tento obrázek jenom potvrdily.

Inflační vývoj je pod vlivem poklesu cen ropy a snižující se cen pohonných hmot a poněkud překvapivě i cen potravin. Prosincový meziroční růst spotřebitelských cen tak stagnoval na listopadových 0,1 % a nacházel se tak výrazně pod prognózou centrální banky ve výši 0,8 %. Ovšem jádrová inflace, která skutečně odráží sílu domácí poptávky, zaznamenala dle našeho propočtu zrychlení meziroční dynamiky a to již na 1,6 %. Inflační vývoj tak důvod pro oslabení koruny nepředstavuje. Naopak listopadová data běžného účtu platební bilance indikují opačné tlaky. Přebytek běžného účtu překonal veškerá očekávání.

Dosud publikovaná data tedy nenaznačují, že by se na současném kurzovém vývoji mělo něco změnit. I pro tento týden tedy očekáváme stabilní kurzový vývoj měnového páru CZK/EUR. Pondělní statistiky cenového vývoje s jednotlivých sektorů (průmysl, stavebnictví, zemědělství, služby) nemá šanci kurz ovlivnit. Z analytického pohledu ale tato data budou zajímavá. Jako důležitá spatřujeme především statistiky o vývoji cen zemědělských produktů. Se zpožděním by se totiž měly projevit v cenách potravin v rámci spotřebitelského koše.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, nezaměstnanost, inflace, polský zlotý, maďarský forint, pohonné hmoty, česká republika, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.