Koruna zpět u hladiny kurzového závazku

26.01.2016 08:02 | fa ra | Diskuze

Zatímco zejména druhá polovina minulého týdne byla ve znamení mírného oslabení české měny vůči euru, s novým týdnem se kurz opět vrátil do blízkosti kurzového závazku. Zatímco v průběhu páteční seance kurz atakoval úroveň 27,06 CZK/EUR, včera se opět držel stabilní mezi 27,02 až 27,03 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Po dočasném posílení po čtvrtečním zasedání ECB včera obě další regionální měny spíše znehodnocovaly. Ztráty však nebyly nijak výrazné – polský zlotý oslabil v průběhu dne zhruba o čtvrtinu procenta, maďarský forint přibližně o třetinu procenta.

Zdá se, že ekonomická aktivita v regionu nejenže zůstává s novým rokem vysoká, ale oproti prosincovým hodnotám se ještě zvýšila. Zejména spotřebitelskou důvěru povzbuzují snižující se ceny pohonných hmot, které zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností. To samé platí i pro korporátní sektor, který ale přeci jen vnímá, zejména v delším horizontu několika čtvrtletí, určitá rizika. Tyto závěra potvrdily jak lednové indikátory důvěry v Maďarsku, tak český konjunkturální průzkum za leden.

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu zvýšila oproti prosinci v podstatě ve všech segmentech, výše je i v meziročním srovnání. Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v horizontu šesti měsíců vidí úroveň své produkce jako nezměněnou. A obdobně situaci hodnotí stavebníci. Oba sektory pak neplánují v nejbližších měsících přijímat novou pracovní sílu. Vzhledem k situaci na trhu práce panuje optimismus v sektoru domácností. V ročním horizontu spotřebitelé snížily své obavy ze zhoršení ekonomické situace, ze zvýšení nezaměstnanosti, ale také se snížily jejich obavy z růstu cen.

Z regionálních událostí bude dnes sledováno zejména zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Žádný z 20 analytiků oslovených agenturou Bloomberg neočekává změnu v nastavění měnové politiky. Klíčová úrokové sazby by měla zůstat na 1,35 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
makroekonomická data, eur/czk, euro - společná evropská měna, czk - česká koruna, pln - polský zlotý, huf - maďarský forint

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

Dnešní zasedání ECB mělo za následek oslabení eura

Evropská měna smazala počáteční zisky a k americkému dolaru klesá o více než jedno procento.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.Čti více

Analytici Bernstein vidí ve fúzi General Electric a Baker Hughes dlouhodobý potenciál

Fúze divize ropy a zemního plynu General Electric (GE) a společnosti Baker Hughes má potenciál konkurovat firmě Schlumberger, jedná se však o běh na dlouhou trať, varují analytici Bernstein.

Ukrajina a Rusko se blíží shodě v otázce dodávek plynu

Rusko a Ukrajina učinily pokrok při dnešním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.