Koruna zpět u hladiny kurzového závazku

26.01.2016 | 08:02 | fa ra | Diskuze

Zatímco zejména druhá polovina minulého týdne byla ve znamení mírného oslabení české měny vůči euru, s novým týdnem se kurz opět vrátil do blízkosti kurzového závazku. Zatímco v průběhu páteční seance kurz atakoval úroveň 27,06 CZK/EUR, včera se opět držel stabilní mezi 27,02 až 27,03 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Po dočasném posílení po čtvrtečním zasedání ECB včera obě další regionální měny spíše znehodnocovaly. Ztráty však nebyly nijak výrazné – polský zlotý oslabil v průběhu dne zhruba o čtvrtinu procenta, maďarský forint přibližně o třetinu procenta.

Zdá se, že ekonomická aktivita v regionu nejenže zůstává s novým rokem vysoká, ale oproti prosincovým hodnotám se ještě zvýšila. Zejména spotřebitelskou důvěru povzbuzují snižující se ceny pohonných hmot, které zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností. To samé platí i pro korporátní sektor, který ale přeci jen vnímá, zejména v delším horizontu několika čtvrtletí, určitá rizika. Tyto závěra potvrdily jak lednové indikátory důvěry v Maďarsku, tak český konjunkturální průzkum za leden.

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu zvýšila oproti prosinci v podstatě ve všech segmentech, výše je i v meziročním srovnání. Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v horizontu šesti měsíců vidí úroveň své produkce jako nezměněnou. A obdobně situaci hodnotí stavebníci. Oba sektory pak neplánují v nejbližších měsících přijímat novou pracovní sílu. Vzhledem k situaci na trhu práce panuje optimismus v sektoru domácností. V ročním horizontu spotřebitelé snížily své obavy ze zhoršení ekonomické situace, ze zvýšení nezaměstnanosti, ale také se snížily jejich obavy z růstu cen.

Z regionálních událostí bude dnes sledováno zejména zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Žádný z 20 analytiků oslovených agenturou Bloomberg neočekává změnu v nastavění měnové politiky. Klíčová úrokové sazby by měla zůstat na 1,35 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
makroekonomická data, česká koruna, polský zlotý, maďarský forint, eur/czk, euro - společná evropská měna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.