Koruna zpět u kurzového závazku

11.07.2016 | 07:59 | fa ra | Diskuze

Negativní dopad rozhodnutí občanů Velké Británie opustit Evropskou unii na českou měnu v průběhu minulého týdne definitivně vyprchal. Koruna si vůči euru polepšila o zhruba třetinu procenta. Zatímco ještě na počátku minulého týdne se kurz držel u 27,10 CZK/EUR, jeho závěr ji zastihnul u hladiny kurzového závazku v blízkosti 27,03 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Ještě patrnější byl posilující trend na maďarském forintu, který si v průběhu minulého týdne připsal vůči euru více než procento. Jedinou měnou regionu, která i v průběhu minulého týdne spíše ztrácela, byl polský zlotý.

České měně bezesporu prospěly ekonomické indikátory, které byly minulý týden zveřejněny. Potvrdily totiž, že příznivé trendy v reálné ekonomice pokračují. Tahounem zůstává domácí poptávka, nicméně ta zahraniční nezůstává pozadu. Ze zveřejněných statistik o prodejích nových automobilů za květen vyplývá, že se jednalo o nejlepší měsíc v historii pro české automobilky. A se svou vahou v českém hospodářství se tato čísla transformovala do silného růstu průmyslové výroby i vývozů. A protože dovozy stále nominálně snižují příznivé ceny komodit, byl květnový přebytek bilance zahraničního obchodu nejvyšší v historii. Kromě toho potěšila květnová statistika stavební výroby, kde výrazné meziroční propady z přechozích měsíců pomalu odeznívají. Zdá se, že po výpadku infrastrukturních projektů na počátku roku se situace začíná stabilizovat. V neposlední řadě potvrzuje sílu domácí poptávky růst tržeb maloobchodních prodejců. Květnový vzestup maloobchodních tržeb včetně prodejů automobilů zaznamenal dokonce dvouciferné hodnoty (11,1 % y/y). A hospodářský růst tažený spotřebou se samozřejmě projevuje v hospodaření státního rozpočtu.

Spotřebitelé se nebojí utrácet. Jejich důvěru povzbuzuje na straně jedné vysoká zaměstnanost a růst mezd, na straně druhé fakt, že se nezdražuje a inflace zůstává nízká. A ani červnové indikátory by na tom nic změnit neměly. Podíl nezaměstnaných zřejmě v červnu dále klesl na 5,3 % v květnových 5,4 %. Nicméně hlavně kvůli sezónnosti. Je totiž zjevné, že po sezónním očištění už je míra nezaměstnanosti tak nízká, že prostor pro její výraznější pokles je limitovaný. Navíc se přeci jen projevuje určité zpomalení hospodářského růstu z prvních měsíců letošního roku. U inflace očekáváme nulu jak z meziměsíčního, tak meziročního pohledu. Zatímco ceny pohonných hmot pravděpodobně významně vzrostly kvůli zdražení ropy a slušná domácí poptávka stála zřejmě i za růstem jádrových cen, ceny potravin podle týdenních šetření výrazně poklesly. Nulová inflace bude vykázána poprvé po dvou letech. I když se naše očekávání shoduje s předpokladem ČNB, přeci jen by mohla případná nula zmírnit tlaky na testování kurzového závazku. Výraznější oslabení však očekávat nelze.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.