Korunu udrží u hranice kurzového závazku dobrá data z průmyslu i zahraničního obchodu

07.06.2016 08:12 | fa ra | Diskuze

Koruna vstoupila do nového týdne příznivě, když se její kurz udržel těsně nad hranicí kurzového závazku. Hodnota české měny se prakticky neodchýlila od úrovně 27,02 CZK/EUR, kterou svými intervencemi brání ČNB.

Foto: Web4Trader

Dobrý začátek týdne zaznamenala i česká ekonomika jako celek, alespoň z pohledu zveřejněných údajů o dubnovém maloobchodu a dynamice mezd v Q1 16.

Dubnové maloobchodní tržby bez aut vzrostly přesně podle našeho očekávání o 4,9 % y/y. Struktura ukázala, že lidé utrácejí více peněz především na zbytné statky (kategorie nepotravinářského zboží). Výrazně rostou i prodeje nových automobilů a tržby za jejich opravy – v samotném dubnu o 15,8 % y/y. Spotřebitelé totiž mají více peněz na své útraty, jak dokazuje statistika mezd za první tři měsíce roku. Průměrná mzda v domácí ekonomice přidala meziročně 4,4 %, což je nejvyšší tempo od začátku krize v roce 2009. Reálné mzdy se zvýšily o 3,9 % y/y, což je také nový rekord v pokrizovém období.

ČSÚ dnes zveřejní dubnovou dynamiku průmyslu, stavebnictví a bilanci zahraničního obchodu. Průmysl podle našich odhadů zrychlí svůj meziroční růst na 4,0 % z březnových 0,6 %. Poptávka ze zahraničí totiž zůstává silná, především po automobilech. Stavebnictví pravděpodobně zaznamená masivní pokles 13,0 % y/y kvůli výpadku infrastrukturních investic. Nijak zvlášť se nedaří ani pozemnímu stavitelství. Zahraniční obchod by měl vykázat přebytek 19,6 mld. CZK. Bilanci obchodu prospívá zmíněná poptávka ze zahraničí po českých exportech. Nižší investiční aktivita zároveň brzdí dovozy. Kurz koruny by se i v důsledku těchto zveřejněných údajů měl udržet těsně u kurzového závazku centrální banky.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více
Ilustrační foto

Sumitomo ovládne Fyffes, za akcie zaplatí o skoro polovinu více, než kolik stojí na burze

Japonská obchodní společnost Sumitomo převezme za 751 milionů eur (20,3 miliardy Kč) irského dodavatele banánů Fyffes. Proti čtvrteční závěrečné ceně akcií na burze je to prémie asi 49 procent.

Snížení produkce ropy nečleny OPEC je stále obestřeno tajemstvím

Cena ropy se stabilizovala po volatilním obchodování způsobeném otázkami ohledně setkání členů OPEC s nečlenskými zeměmi, které se koná tento víkend.

Cena zlata by podle nejlepšího prognostika měla v roce 2017 poklesnout

Podle nejpřesnějšího prognostika třetího čtvrtletí vytipovaného agenturou Bloomberg by cena zlata měla v roce 2017 klesat kvůli slibnému ekonomickému růstu a politice amerického Fedu, který dvakrát zvedne sazby.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.