Korunu udrží u hranice kurzového závazku dobrá data z průmyslu i zahraničního obchodu

07.06.2016 08:12 | fa ra | Diskuze

Koruna vstoupila do nového týdne příznivě, když se její kurz udržel těsně nad hranicí kurzového závazku. Hodnota české měny se prakticky neodchýlila od úrovně 27,02 CZK/EUR, kterou svými intervencemi brání ČNB.

Foto: Web4Trader

Dobrý začátek týdne zaznamenala i česká ekonomika jako celek, alespoň z pohledu zveřejněných údajů o dubnovém maloobchodu a dynamice mezd v Q1 16.

Dubnové maloobchodní tržby bez aut vzrostly přesně podle našeho očekávání o 4,9 % y/y. Struktura ukázala, že lidé utrácejí více peněz především na zbytné statky (kategorie nepotravinářského zboží). Výrazně rostou i prodeje nových automobilů a tržby za jejich opravy – v samotném dubnu o 15,8 % y/y. Spotřebitelé totiž mají více peněz na své útraty, jak dokazuje statistika mezd za první tři měsíce roku. Průměrná mzda v domácí ekonomice přidala meziročně 4,4 %, což je nejvyšší tempo od začátku krize v roce 2009. Reálné mzdy se zvýšily o 3,9 % y/y, což je také nový rekord v pokrizovém období.

ČSÚ dnes zveřejní dubnovou dynamiku průmyslu, stavebnictví a bilanci zahraničního obchodu. Průmysl podle našich odhadů zrychlí svůj meziroční růst na 4,0 % z březnových 0,6 %. Poptávka ze zahraničí totiž zůstává silná, především po automobilech. Stavebnictví pravděpodobně zaznamená masivní pokles 13,0 % y/y kvůli výpadku infrastrukturních investic. Nijak zvlášť se nedaří ani pozemnímu stavitelství. Zahraniční obchod by měl vykázat přebytek 19,6 mld. CZK. Bilanci obchodu prospívá zmíněná poptávka ze zahraničí po českých exportech. Nižší investiční aktivita zároveň brzdí dovozy. Kurz koruny by se i v důsledku těchto zveřejněných údajů měl udržet těsně u kurzového závazku centrální banky.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Maďarská nezaměstnanost na historicky nejnižší hodnotě

Kalendář ekonomických událostí je v Česku a Polsku úplně prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn další vývoj nezaměstnanosti.

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.