Které akcie v minulém ani žádném jiném čtvrtletí nekoupil Warren Buffett?

21.06.2016 | 15:47 | wa pe | Diskuze

Jak obchodovat na burze? Základem úspěšné investice někdy není ani tak vědět, které akcie kupovat, jako spíš které nekupovat. Neinvestujte do toho, čemu nerozumíte, radí Věštec z Omahy, Warren Buffett.   

Foto: Ethan Bloch

Investorský um Warrena Buffetta (85) zraje s postupujícím věkem jako víno. Zatímco investiční manažeři velkých hedge fondů si po minulém roce lížou hluboké rány, holding Berkshire Hathaway Věštce z Omahy se minulý rok pochlubil výkonností přes 32 %. O nic méně impresivní jsou statistiky Berkshire Hathaway za posledních 50 let, ostatně výnosy tohoto holdingu za dlouhé období jsou důvodem, proč je dnes Buffett jedna z celosvětově nejuznávanějších autorit ve světě investic. 

Jedním z klíčů k úspěchu je podle Buffetta  dlouhodobá investice do kvalitních, dobře řízených společností. Pokud si  vyberete tu správnou, povede si dobře i za 10, 20 či 30 let nezávisle na krátkodobých výkyvech. Při pohledu na investiční portfolio Berkshire Hathaway je jasné, že Buffett se své zásady věrně drží, málokterá společnost v jeho držení totiž není na trhu dobu kratší než několik desetiletí.

 

Technologie a biotechnologie nebrat

Pokud má investor svou kvalitní společnost umět vybrat, je třeba, aby oboru jejímu podnikání dobře rozuměl, pouze poté je schopný racionálně zhodnotit, jaké jsou vyhlídky jeho investice v horizontu deseti i více let.  Přesně z tohoto důvodu Warren Buffett až na výjimky (Apple / IBM) neinvestuje to technologických a biotechnologických společností, zkrátka jim nerozumí. Nákup akcií Apple ze strany Berskhire Hathaway patrně musíme přisoudit investičním manažerům Todd Combsovi a Tedovi Weschlerovi spíše než Warrenu Buffettovi. Od ostatních technologických společností se Apple a IBM liší svou velikostí a předvídatelností investice v dlouhodobém horizontu. 

Bez potřebné expertízy je často obtížné zhodnotit, jak bude technologická společnost, která navíc mnohdy vyžaduje vysoké vstupní investice, prospívat byť jen za rok či dva. To se ukázalo především po splasknutí dot-com bubliny, takzvané internetové horečky na přelomu tisíciletí. Zástupy investorů se jen tlačily do společností, které nikdy nevykázaly zisk, jejich vedení nemělo žádné zkušenosti, ale pouze obor jejich podnikání, internet a IT měl zaručit vysoké budoucí zisky. Jak už víme, nestalo se tak a technologický index NASDAQ tenkrát v krátké době ztratil 78 % své hodnoty.

 

Tržní příkopy

Ve chvíli, kdy Warren Buffet zvažuje investici do té které společnosti, zjišťuje, zdali má dostatečně hluboké „příkopy.“ V Buffetově pojetí je příkop dlouhodobá výhoda, kterou společnost má na trhu vůči své konkurenci a která by ji měla umožnit přečkat i delší období ekonomické recese. Ve Spojených státech se tím může pochlubit například Buffetův oblíbený maloobchodní řetězec Wal-Mart , který už jen díky své velikosti a šíři distribuční sítě může nabídnout nižší ceny nežli konkurence.

 

Za hodně peněz málo muziky

Ve svém dopise investorům v roce 2007 Buffett uvedl, že zdaleka nejhorší investicí je rychle rostoucí podnik, polykající obrovské množství kapitálu, který však nakonec přináší mizivé či dokonce žádné výnosy. Přesně do tohoto popisu spadá mnoho technologických společností, avšak nejen ony.

V roce 1989 Buffett nakoupil aerolinie U.S. Air, které se zakrátko dostaly do vážných finančních potíží a přestaly vyplácet dividendu. Jen se štěstím se tenkrát Berkshire Hathaway podařilo prodat akcie aerolinek se ziskem. Aerolinky jsou další podobný případ sektoru, ve kterém si společnosti jen těžko hloubí konkurenční „příkopy.“ Za dnešní situace, kdy se navíc musí vyrovnávat s konkurencí nízkonákladových leteckých dopravců typu Ryanair, je to ještě těžší než kdy dříve.    

Opačným příkladem může být americký výrobce a distributor cukrovinek, společnost See's Candies, kterou Věštec z Omahy koupil už v roce 1972.  Zatímco v době nákupu společnost vykazovala zisk před zdaněním ve výši 5 milionů USD a její kapitálové náklady ročně dosahovaly 8 milionů USD, v roce 2007 už vykázala zisk 82 milionů USD s náklady pouze 40 milionů USD.  

Základem je pro Buffetta zhodnocení přiměřenosti kapitálových nákladů společnosti, dlouhodobý potenciál růstu a jasně rozpoznatelná komparativní výhoda vůči konkurenci. V tomto ohledu je neocenitelnou pomůckou ukazatel ROIC, rentabilita celkového investovaného kapitálu.

 

Mladé společnosti nebrat

Neschopnost Buffetta identifikovat dlouhodobou tržní výhodu u technologických společností můžeme velmi snadno vztáhnout na většinu mladých společností na burze. V nejbližších desetiletích tak patrně neuvidíme Warrena Buffetta a jeho investiční následovníky kupovat například akcie Tesla nebo Netflix.  Ano, jejich potenciál růstu je lákavý, stejně tak dobře však mohou rychle klesnout až na samé dno. Tyto společnosti za sebou nemají desetiletí stabilních výsledků, které by Warrena Buffetta přesvědčily o tom, že peníze do nich vložené jsou rozumná investice a ne pouze spekulace.

Kromě výsledků je nesmírně důležitý další faktor a tím je vedení společnosti, jeho starost o spokojenost akcionářů, fiskální disciplína a další klíčové vlastnosti. Okřídleným se stal Buffettův výrok investuje do společností, které by „mohl řídit i idiot, protože dřív nebo později k tomu určitě dojde“.

 

Investice podle svých vlastních zkušeností a dovedností

Napodobování slavných investorů má své nepopiratelné výhody, ale také úskalí, jak o tom píše valuační guru, profesor Aswath Damodaran z New York University.  Otázku, zdali společnosti typu Tesla či Netflix mají dlouhodobý potenciál, si musí zodpovědět každý investor sám podle vlastních zkušeností a dovedností, přesto mohou investice Warrena Buffetta alespoň naznačit, kterým nástrahám je třeba se na akciovém trhu vyhnout, pokud chcete být dlouhodobě úspěšní a nemít při výběru investic pouze šťastnou ruku. Mnohdy jsou akcie společností, které slavný investor nekupuje mnohem důležitější, než ty, kterými plní své portfolio.

Zdroj:bi, redakce

Podobná témata
investování, warren buffett, apple, berkshire hathaway, damodaran, akcie, známé osobnosti, podniky a byznys, wal-mart stores, ibm

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Špatně načasované investice nejsou dobrou zprávou pro akcie Caterpillar

Poté, co se vedení společnosti Caterpillar (NYSE:CAT) ujal v roce 2010 z pozice výkonného ředitele Doug Oberhelman, investoval do roku 2013 výrobních závodů a jejich zařízení skoro 10 miliard USD.Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.