Letní horko vytváří klam zářijového zvýšení sazeb

04.08.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Kombinace letního horka a dlouhých dnů může občas vyvolat přelud a investoři vidí věci, které ve skutečnosti neexistují. To je případ včerejšího rozhodnutí Fedu o sazbách a průvodního vyhlášení. Fed udržel svoji politiku beze změny a podle našeho názoru poskytl vyhlášení v souladu s očekáváním.

Foto: Daniel X. O'Neil

Řeči o jestřábím vyhlášení jsou jen klamnou představou. Slovní spojení „krátkodobá rizika ekonomického výhledu pominula“ někteří označují za předzvěst „živého“ zářijového zasedání. Nicméně my i trhy zůstáváme skeptičtí, že by se riziko zmenšilo, spíš se naopak zvýšilo - zvlášť v souvislosti s hlasováním o brexitu a blížícími se prezidentskými volbami v USA.

FOMC má obavy, že nízké vázané investice a nízký výhled inflace oslabí solidní pracovní trh a volatilní útratu domácností. Zveřejněná americká data jsou slušná, ale jen stěží by stála za zvýšení sazeb a Fed by téměř nic nezískal, kdyby zvýšil sazby příliš brzy (ačkoli zářijové zvýšení sazeb a následné zhroucení akciových trhů by nejspíš získaly republikánu Trumpovi místo prezidenta). Při ohlédnutí zpátky HDP mírně stoupl ve 2. čtvrtletí z 1,1% na 1,2%, protože osobní spotřeba stoupla méně, než se očekávalo. Jádrový PCE klesl z 2,0% na 1,7%. Takže bez inflace na úrovni spotřebitele nebo mezd a s rostoucími obavami ohledně stability se Fed bude držet mimo hru.

USD je po zveřejnění červencového vyjádření FOMC pod významným prodejním tlakem. Přesto si myšlenka zářijového zvýšení sazeb získala jistou míru podpory a trh ji ještě nevstřebal, protože americké výsledky neukazují žádné významné trendy v inflaci ani hospodářské aktivit.

Současný trh s futures naznačuje 29% pravděpodobnost zvýšení cílových sazeb fondů Fedu na zářijovém zasedání, ačkoli před týdnem to bylo jen 9%. Fed je víc než kdy jindy závislý na výsledcích, to znamená, že nejtvrdší členové Fedu budou při první možné příležitosti šířit býčí komentáře. My zůstáváme ohledně USD medvědí, především proti EM FX, protože očekávání zářijového zvýšení zůstává nízké. Navíc americké státní dluhopisy nevypadají udržitelně.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
fed, ekonomika, úrokové sazby, eur/usd, swissquote, usd - americký dolar

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.