Libye může úplně zhatit dohodu skupiny OPEC

03.10.2016 14:40 | V Z | Diskuze

Zatímco analytici spekulují o důsledcích středečního oznámení skupiny OPEC, že sníží produkci ropy ze 33,24 milionů barelů denně na 32,5 milionů, aniž by specifikovala, v kterých zemích bude snížena těžba, ze situace by mohla těžit Libye, která zvyšuje produkci ropy i její vývozy, a podle všech indicií se v žádném případě nehodlá obtížně vybudovaného růstu nechat zbavit.

Foto: BP plc

Zatímco celý svět očekává, kdo na sebe na oficiálním summitu ve Vídni 30. listopadu vezme břímě snížení produkce ropy předběžně přislíbené skupinou OPEC po neformální setkání v Alžíru, Libye bude i nadále zvyšovat těžbu i vývoz díky krokům šéfa samozvané Libyjská národní armády generála Haftara, jehož síly převzaly kontrolu nad ropnými přístavy a předala je sjednocené Národní ropné společnosti (NOC).

Škrty se nedotknou Libye, Nigérie a dokonce ani Íránu, domnívá se server Oilprice. Libye pracuje na zvýšení dodávek na trh až na 1 milion barelů denně ke konci roku 2016. Odhad nadbytečné ropy na trhu se tak podle skupiny OPEC zdvojnásobil.

Podle analytiků serveru Oilprice nyní každý krok generála Haftara a jeho armády v Libyi, jakkoli může být pro mezinárodní společenství nesrozumitelný, zvýšuje volatilitu ceny ropy na trhu. Když tedy Haftar předal přístavy NOC, která oznámila, že okamžitě obnoví vývoz ropy, cena na trhu prudce poklesla.

Když jen o několik dnů později probíhalo na ropném terminálu Ras Lanuf nakládání prvního tankeru, vůdce jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), které ovládaly libyjské přístavy v posledních dvou letech, podnikly několik menších útoků ve snaze zamezit vývoz a obnovit své pozice (o které přišly poté, co Haftarovy síly bez krveprolití převzaly kontrolu na ropnými přístavy). Po těchto útocích cena ropy opět okamžitě vzrostla, i když k žádným reálným škodám nedošlo a generál Haftar síly PFG zahnal a dokonce získal další teritoria. Poté cena ropy opět klesla, když z nově osvobozených libyjských přístavů vypluly první lodě s nákladem 1,3 milionů barelů.

 

Dohoda mezi zeměmi OPEC by se mohla rozpadnout, Irák se bouří. Cena ropy jen tak neporoste.

 

V úterý v přístavu Hariga zakotvil obrovský ropný tanker, aby naložil 1 milion barelů ropy od libyjské společnosti Arabian Gulf Oil, určený k dodání do Spojených stát. Ve čtvrtek další tanker v Zueitině začal nakládat 570 000 barelů, které mají být dopraveny do rafinérie Zawiya na západě Libye.

Představitelé společnosti AGOCO rovněž uvedli, že společnost zvýšila v uplynulém týdnu produkci o 50 000 barelů denně na 260 000 barelů. Do konce roku chce AGOCO dosáhnout těžby 350 000 barelů denně. AGOCO, které je divizí libyjské státní ropné společnosti NOC, je aktivní především na východě Libye. Převzetí přístavů ze strany generála Haftara tak bylo pro AGOCO spásou.

Od okamžiku, kdy Haftarovy jednotky převzaly ropné terminály, přesahuje vývoz ropy 400 000 barelů denně.

 

Kdo kontroluje situaci v Libyi

Uplynulý týden byl v Libyi na povrchu klidný, avšak tento klid je zrádný. Na mezinárodní scéně o dalším osudu devítičlenné prezidentské rady, podporované Západem, která nyní Libyi vládne, o vůli Západu i o ziscích generála Haftara.

Faiez Serraj, který předsedá prezidentské radě podporované OSN, se na valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku setkal s představiteli světových velmocí, včetně amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

V New Yorku Serraj zahájil s podporou generálního OSN Ban Ki-Moona ambiciozní projekt národního usmíření v Libyi. V pondělí pak Serraj odletěl do Paříže na pozvání francouzského prezidenta Hollanda.

Navzdory mezinárodní podpoře však Serraj čelí náročným výzvám na vnitrostátním poli. Jeho zástupce v prezidentské radě Ali Gatrani, pocházející z historického území Kyrenaika na východě Libye, je spojencem generála Haftara. Gatrani nyní Serraje očekává v Káhiře, kde budou rozhodovat o budoucnosti samotné prezidentské rady.

Gatrani přitom trvá na své rezignaci a uvádí, že není spokojen s politickým směřováním rady. Zdá se však, že jej Serraj dokázal, přinejmenším pro tuto chvíli, přesvědčit, že se jim podaří dosáhnout kompromisu. Gatrani usiluje především o získání záruky, že nejvyšším velitelem Libyjská národní armády (LNA) bude generál Haftar, a že si bude Haftar rovněž moci vybrat ministra obrany.

To by však nebylo v zájmu Spojených států ani EU, které podnikají kroky k oslabení pozice generála Haftara. Mezinárodní společenství požaduje, aby se Haftar zodpovídal prezidentské radě, jejíž pozice však výrazně slábne, a trvá i na tom, aby armádě velel Serraj. (Tuto snahu lze interpretovat i tak, že se Západ domnívá, že Serraje dokáže udržet pod kontrolou,  kdežto Haftara nikoliv).

Zdroj:Oilprice, Redakce

Podobná témata
opec, ropa, cena ropy, libye

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Cena ropy roste, investoři reagují pozitivně na zprávu o dohodě OPEC s nečleny kartelu

Ropný trh zareagoval na víkendovou dohodu o snížení těžby ropy mezi kartelem OPEC a dalšími těžařskými zeměmi výrazným vzestupem. Ceny ropy vystoupily na počátku dnešního globálního obchodování o více než pět procent na maxima od léta 2015.

Investiční předpovědi pro rok 2017

Je prosinec, a jako každý rok se jako houby po dešti objevují předpovědi, co přinese nadcházející kalendářní rok.

Ilustrační obrázek

Odborník na národní bezpečnost George Friedman: Rusko není tak silné, jak by Putin chtěl

Pro New York Times píšící americký autor best-sellerů, zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost George Friedman, který je zakladatelem a šéfem přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor (Strategic Forecasting), nabízí aktuální pohled na politickou situaci v Rusku.

Ilustrační foto

OPEC se sejde s nečleny kartelu k jednání o omezení těžby ropy

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v sobotu setkají ve Vídni se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili globální dohodu o omezení těžby. Oznámil to dnes generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo.

Pracovníci Shell v Gabonu spustili neomezenou stávku

Pracovníci ropné společnost Royal Dutch Shell v Gabonu spustili „neomezenou“ stávku ve všech provozovnách v zemi. Zatím není jasné, zdali byla zasažena i ropná produkce.

Ilustrační foto

Těžaři ropy mimo kartel OPEC sníží objem těžby také

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes s těžařskými státy, které stojí mimo ni dohodla poprvé za 15 let na společném omezení těžby.Čti více

Akcie Apple budou posilovat navzdory snížení výhledu prodejů chytrých telefonů, jsou přesvědčeni analytici Morgan Stanley

Analytici Morgan Stanley snížili svůj výhled prodejů chytrých telefonů Apple iPhone ve fiskálním roce 2017 o 3 %. Spotřebitelé podle nich očekávají příchod nové generace telefonů.

Exxon Mobil uskuteční v Permské pánvi akvizici za 6,6 miliardy USD

Americká ropná jednička Exxon Mobil koupí za 6,6 miliardy dolarů (167 miliard Kč) těžařské firmy, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. Exxon to uvedl v dnešním sdělení.

Cena ropy byla dnes podpořena oslabujícím americkým dolarem

Světové ceny ropy dnes mírně rostou, z denních maxim ale sestoupily.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.