Libye může úplně zhatit dohodu skupiny OPEC

03.10.2016 14:40 | V Z | Diskuze

Zatímco analytici spekulují o důsledcích středečního oznámení skupiny OPEC, že sníží produkci ropy ze 33,24 milionů barelů denně na 32,5 milionů, aniž by specifikovala, v kterých zemích bude snížena těžba, ze situace by mohla těžit Libye, která zvyšuje produkci ropy i její vývozy, a podle všech indicií se v žádném případě nehodlá obtížně vybudovaného růstu nechat zbavit.

Foto: BP plc

Zatímco celý svět očekává, kdo na sebe na oficiálním summitu ve Vídni 30. listopadu vezme břímě snížení produkce ropy předběžně přislíbené skupinou OPEC po neformální setkání v Alžíru, Libye bude i nadále zvyšovat těžbu i vývoz díky krokům šéfa samozvané Libyjská národní armády generála Haftara, jehož síly převzaly kontrolu nad ropnými přístavy a předala je sjednocené Národní ropné společnosti (NOC).

Škrty se nedotknou Libye, Nigérie a dokonce ani Íránu, domnívá se server Oilprice. Libye pracuje na zvýšení dodávek na trh až na 1 milion barelů denně ke konci roku 2016. Odhad nadbytečné ropy na trhu se tak podle skupiny OPEC zdvojnásobil.

Podle analytiků serveru Oilprice nyní každý krok generála Haftara a jeho armády v Libyi, jakkoli může být pro mezinárodní společenství nesrozumitelný, zvýšuje volatilitu ceny ropy na trhu. Když tedy Haftar předal přístavy NOC, která oznámila, že okamžitě obnoví vývoz ropy, cena na trhu prudce poklesla.

Když jen o několik dnů později probíhalo na ropném terminálu Ras Lanuf nakládání prvního tankeru, vůdce jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), které ovládaly libyjské přístavy v posledních dvou letech, podnikly několik menších útoků ve snaze zamezit vývoz a obnovit své pozice (o které přišly poté, co Haftarovy síly bez krveprolití převzaly kontrolu na ropnými přístavy). Po těchto útocích cena ropy opět okamžitě vzrostla, i když k žádným reálným škodám nedošlo a generál Haftar síly PFG zahnal a dokonce získal další teritoria. Poté cena ropy opět klesla, když z nově osvobozených libyjských přístavů vypluly první lodě s nákladem 1,3 milionů barelů.

 

Dohoda mezi zeměmi OPEC by se mohla rozpadnout, Irák se bouří. Cena ropy jen tak neporoste.

 

V úterý v přístavu Hariga zakotvil obrovský ropný tanker, aby naložil 1 milion barelů ropy od libyjské společnosti Arabian Gulf Oil, určený k dodání do Spojených stát. Ve čtvrtek další tanker v Zueitině začal nakládat 570 000 barelů, které mají být dopraveny do rafinérie Zawiya na západě Libye.

Představitelé společnosti AGOCO rovněž uvedli, že společnost zvýšila v uplynulém týdnu produkci o 50 000 barelů denně na 260 000 barelů. Do konce roku chce AGOCO dosáhnout těžby 350 000 barelů denně. AGOCO, které je divizí libyjské státní ropné společnosti NOC, je aktivní především na východě Libye. Převzetí přístavů ze strany generála Haftara tak bylo pro AGOCO spásou.

Od okamžiku, kdy Haftarovy jednotky převzaly ropné terminály, přesahuje vývoz ropy 400 000 barelů denně.

 

Kdo kontroluje situaci v Libyi

Uplynulý týden byl v Libyi na povrchu klidný, avšak tento klid je zrádný. Na mezinárodní scéně o dalším osudu devítičlenné prezidentské rady, podporované Západem, která nyní Libyi vládne, o vůli Západu i o ziscích generála Haftara.

Faiez Serraj, který předsedá prezidentské radě podporované OSN, se na valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku setkal s představiteli světových velmocí, včetně amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

V New Yorku Serraj zahájil s podporou generálního OSN Ban Ki-Moona ambiciozní projekt národního usmíření v Libyi. V pondělí pak Serraj odletěl do Paříže na pozvání francouzského prezidenta Hollanda.

Navzdory mezinárodní podpoře však Serraj čelí náročným výzvám na vnitrostátním poli. Jeho zástupce v prezidentské radě Ali Gatrani, pocházející z historického území Kyrenaika na východě Libye, je spojencem generála Haftara. Gatrani nyní Serraje očekává v Káhiře, kde budou rozhodovat o budoucnosti samotné prezidentské rady.

Gatrani přitom trvá na své rezignaci a uvádí, že není spokojen s politickým směřováním rady. Zdá se však, že jej Serraj dokázal, přinejmenším pro tuto chvíli, přesvědčit, že se jim podaří dosáhnout kompromisu. Gatrani usiluje především o získání záruky, že nejvyšším velitelem Libyjská národní armády (LNA) bude generál Haftar, a že si bude Haftar rovněž moci vybrat ministra obrany.

To by však nebylo v zájmu Spojených států ani EU, které podnikají kroky k oslabení pozice generála Haftara. Mezinárodní společenství požaduje, aby se Haftar zodpovídal prezidentské radě, jejíž pozice však výrazně slábne, a trvá i na tom, aby armádě velel Serraj. (Tuto snahu lze interpretovat i tak, že se Západ domnívá, že Serraje dokáže udržet pod kontrolou,  kdežto Haftara nikoliv).

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Světové ceny ropy zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem, později se stabilizovaly

Světové ceny ropy zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem poté, co se velké těžařské země v neděli nedohodly na zmrazení produkce. Později však většinu ztrát smazaly kvůli stávce v kuvajtském ropném sektoru a cena severomořské ropy Brent dokonce mírně stoupla.

Ilustrační foto

Americký ministr obrany: USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy

Ministr obrany James Mattis to prohlásil dnes při předem neohlášené návštěvě Bagdádu. Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

Podle nových zpráv by se produkce ropy v Kanadě mohla brzy obnovit

Producenti ropy v Kanadě, kteří byli nuceni přerušit těžbu kvůli požárům v provincii Alberta, oznámili plán na obnovení produkce, jakmile to podmínky umožní. Rychlé obnovení produkce bude podle analytiků záležet na tom, jakým způsobem byla těžba přerušena a dostupnosti ropovodů, které rovněž byly uzavřeny. V nejlepším případě by se produkce mohla podle Wood MacKenzie obnovit do týdne.

Cena zlata míří nahoru. Jak výhodná bude letos investice do žlutého kovu?

Akcie upsaly od května minulého roku na světových trzích přibližně 15 bilionů USD a mnoho hedge fondů začíná směřovat své investice zpět do bezpečného přístavu drahých kovů. Kam až může vystoupat cena zlata v blížící se globální zlaté horečce?

Cena ropy na světových trzích dnes dále posiluje. Investoři doufají v prodloužení dohody OPEC

Cena ropy dnes na světových trzích dál posiluje, severomořský Brent se vrátil nad 52 dolarů za barel.Čti více

EUR/USD: technická analýza 30.3.2017

Pár EURUSD je ovlivněn především sentimentem ohledně aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy a oficiálním zahájením Brexitu. Očekáváme postupné uklidnění situace a pohyb mezi 1,071 a 1,082.

Cena zlata: technická analýza 30.30.2017

Zlato sice zažilo velice dobré čtvrtletí, rezistence na 1263 se ale ukazuje jako příliš vysoko. Pro příští týden očekáváme mírnou korekci směrem dolů.

Cena ropy: technická analýza 30.3.2017

Ropa chytla druhý dech a technické indikátory vysílají růstové signály. Uvidíme, jestli bude mít černé zlato dost síly na proražení rezistence na 52,4 a 53,14.

Ilustrační obrázek

Akcie ČEZ: technická analýza 30.3.2017

Rezistence na úrovni 443 Kč se potvrzuje. I když je například indikátor MACD naladěn prorůstově, tak neočekáváme proražení této hranice. Vede nás k tomu zejména objemový indikátor OBV.

Index S&P 500: technická analýza 30.3.2017

Index S&P 500 se z korekce zotavuje zatím jen velmi pozvolně. Nepomáhá tomu zrovna nejistá situace kolem prezidenta Trumpa, respektive jeho neúspěšná snaha prosadit zdravotní reformu. V příštím týdnu očekáváme, že trhy budou pokračovat v umazávání korekce. V dlouhodobém růstovém trendu se nic nemění.

Čína nabídne opce na sójovou moučku

Čínská komoditní burza Dalian uvede v pátek na trh první opci na sójovou moučku v zemi.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.