Libye může úplně zhatit dohodu skupiny OPEC

03.10.2016 14:40 | V Z | Diskuze

Zatímco analytici spekulují o důsledcích středečního oznámení skupiny OPEC, že sníží produkci ropy ze 33,24 milionů barelů denně na 32,5 milionů, aniž by specifikovala, v kterých zemích bude snížena těžba, ze situace by mohla těžit Libye, která zvyšuje produkci ropy i její vývozy, a podle všech indicií se v žádném případě nehodlá obtížně vybudovaného růstu nechat zbavit.

Foto: BP plc

Zatímco celý svět očekává, kdo na sebe na oficiálním summitu ve Vídni 30. listopadu vezme břímě snížení produkce ropy předběžně přislíbené skupinou OPEC po neformální setkání v Alžíru, Libye bude i nadále zvyšovat těžbu i vývoz díky krokům šéfa samozvané Libyjská národní armády generála Haftara, jehož síly převzaly kontrolu nad ropnými přístavy a předala je sjednocené Národní ropné společnosti (NOC).

Škrty se nedotknou Libye, Nigérie a dokonce ani Íránu, domnívá se server Oilprice. Libye pracuje na zvýšení dodávek na trh až na 1 milion barelů denně ke konci roku 2016. Odhad nadbytečné ropy na trhu se tak podle skupiny OPEC zdvojnásobil.

Podle analytiků serveru Oilprice nyní každý krok generála Haftara a jeho armády v Libyi, jakkoli může být pro mezinárodní společenství nesrozumitelný, zvýšuje volatilitu ceny ropy na trhu. Když tedy Haftar předal přístavy NOC, která oznámila, že okamžitě obnoví vývoz ropy, cena na trhu prudce poklesla.

Když jen o několik dnů později probíhalo na ropném terminálu Ras Lanuf nakládání prvního tankeru, vůdce jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), které ovládaly libyjské přístavy v posledních dvou letech, podnikly několik menších útoků ve snaze zamezit vývoz a obnovit své pozice (o které přišly poté, co Haftarovy síly bez krveprolití převzaly kontrolu na ropnými přístavy). Po těchto útocích cena ropy opět okamžitě vzrostla, i když k žádným reálným škodám nedošlo a generál Haftar síly PFG zahnal a dokonce získal další teritoria. Poté cena ropy opět klesla, když z nově osvobozených libyjských přístavů vypluly první lodě s nákladem 1,3 milionů barelů.

 

Dohoda mezi zeměmi OPEC by se mohla rozpadnout, Irák se bouří. Cena ropy jen tak neporoste.

 

V úterý v přístavu Hariga zakotvil obrovský ropný tanker, aby naložil 1 milion barelů ropy od libyjské společnosti Arabian Gulf Oil, určený k dodání do Spojených stát. Ve čtvrtek další tanker v Zueitině začal nakládat 570 000 barelů, které mají být dopraveny do rafinérie Zawiya na západě Libye.

Představitelé společnosti AGOCO rovněž uvedli, že společnost zvýšila v uplynulém týdnu produkci o 50 000 barelů denně na 260 000 barelů. Do konce roku chce AGOCO dosáhnout těžby 350 000 barelů denně. AGOCO, které je divizí libyjské státní ropné společnosti NOC, je aktivní především na východě Libye. Převzetí přístavů ze strany generála Haftara tak bylo pro AGOCO spásou.

Od okamžiku, kdy Haftarovy jednotky převzaly ropné terminály, přesahuje vývoz ropy 400 000 barelů denně.

 

Kdo kontroluje situaci v Libyi

Uplynulý týden byl v Libyi na povrchu klidný, avšak tento klid je zrádný. Na mezinárodní scéně o dalším osudu devítičlenné prezidentské rady, podporované Západem, která nyní Libyi vládne, o vůli Západu i o ziscích generála Haftara.

Faiez Serraj, který předsedá prezidentské radě podporované OSN, se na valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku setkal s představiteli světových velmocí, včetně amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

V New Yorku Serraj zahájil s podporou generálního OSN Ban Ki-Moona ambiciozní projekt národního usmíření v Libyi. V pondělí pak Serraj odletěl do Paříže na pozvání francouzského prezidenta Hollanda.

Navzdory mezinárodní podpoře však Serraj čelí náročným výzvám na vnitrostátním poli. Jeho zástupce v prezidentské radě Ali Gatrani, pocházející z historického území Kyrenaika na východě Libye, je spojencem generála Haftara. Gatrani nyní Serraje očekává v Káhiře, kde budou rozhodovat o budoucnosti samotné prezidentské rady.

Gatrani přitom trvá na své rezignaci a uvádí, že není spokojen s politickým směřováním rady. Zdá se však, že jej Serraj dokázal, přinejmenším pro tuto chvíli, přesvědčit, že se jim podaří dosáhnout kompromisu. Gatrani usiluje především o získání záruky, že nejvyšším velitelem Libyjská národní armády (LNA) bude generál Haftar, a že si bude Haftar rovněž moci vybrat ministra obrany.

To by však nebylo v zájmu Spojených států ani EU, které podnikají kroky k oslabení pozice generála Haftara. Mezinárodní společenství požaduje, aby se Haftar zodpovídal prezidentské radě, jejíž pozice však výrazně slábne, a trvá i na tom, aby armádě velel Serraj. (Tuto snahu lze interpretovat i tak, že se Západ domnívá, že Serraje dokáže udržet pod kontrolou,  kdežto Haftara nikoliv).

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Saúdové se snaží vytlačit Írán z čínského trhu s ropou

Na Blízkém východě je opět horko a tentokrát za to nemůže globální oteplování. Nedávné zrušení hospodářských sankcí uvalených na šíitský Írán ještě vystupňovalo odvěké soupeření mezi ním a sunnitskou Saúdskou Arábií. Kromě proxy válek v Jemenu a Sýrii dnes tyto země nově vedou i konflikt o asijské trhy s ropou.

Smíšené pocity ohledně Austrálie a Kanady

Pokud bude pokračovat přezásobení státy OPEC, negativní tlak na ceny ropy bude pokračovat. A zdá se, že období nadprodukce ještě zdaleka nekončí. Ropa Brent se obchoduje za 31 dolarů za barel a některé země, například Austrálie a Kanada, těmito nízkými cenami strádají.

Světové ceny ropy dnes výrazně oživily. Cena ropy Brent stoupla o 2,8 procenta na 48,52

Světové ceny ropy dnes výrazně oživily a zaznamenaly první vzestup po šesti dnech poklesu. Obchodování ale zůstává rozkolísané a trh ropy se stejně jako světové finanční trhy zaměřuje zejména na nadcházející referendum v Británii.

Akcie na amerických trzích zamířily společně s cenou ropy po zprávě EIA dolů

Poté, co EIA zveřejnila neočekávaný růst zásob ropy v USA v minulém týdnu, poklesla ceny ropy WTI o 1,8 % na 42 USD za barel, což se výrazně projevilo také na energetickém sektoru, kde například akcie Exxon Mobi upisují 1,2 %. Zatímco S&P 500 aktuálně ztrácí 0,25 %, tak Nasdaq 0,4 a Dow Jones 0,15 %.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,58 % na 20404,49 bodech

Index S&P -0,17 % na 2338,17 bodech. Index Nasdaq +0,23 % na 5863,03 bodech.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: ECB sníží objem nákupu v září

Rada guvernérů ECB dnes podle očekávání nezměnila měnovou politiku. V diskuzi to doprovodila holubičí rétorikou. I přes předpokládané vítězství E. Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb existují jistá mezní rizika vyplývající z vývoje politické situace v Evropě.

Ilustrační foto

Příští týden bude zkrácený, zájem vyvolá zasedání Fedu, hospodářské výsledky a politický vývoj ve Francii

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční Fed, pokračující výsledkovou sezónu a na průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Ilustrační foto

Konkurent Uberu, čínský Didi, je miláčkem investorů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing Technology získal od investorů 5,5 miliardy USD (135,4 miliardy Kč). Peníze chce použít na globální expanzi a rozvoj technologie umělé inteligence.

Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.