Lidé nejsou nemyslící stádo, rozhovor s mentorem nové politické strany Realisté

Petr Robejšek – spoluzakladatel nové politické strany Realisté, dříve poradce pro strategické otázky, komentátor a publicista, poskytl serveru Web4Trader.cz exkluzivní rozhovor.

Foto: robejsek.com

Politici často slibují voličům ekonomický růst, prosperitu. V našem nedávném rozhovoru - těsně před tím, než jste vstoupil do politiky, jste uvedl: "Mám pochyby, jestli ta éra trvalého růstu právě neskončila." Co tedy nabídnou voličům Realisté? Když už to třeba nebude růst, jaký vývoj ekonomiky byste jim přál?

To je poměrně složitá a zároveň trochu předčasná otázka. Složitá proto, že zde není prostor na popis všech vlivných proměnných. Odkazuji proto na texty, které čtenář najde na našich webových stránkách www.realiste.cz. Předčasná je tato otázka proto, že předjímá náš volební program. Ten chceme veřejnosti představit někdy na jaře.

 

Ekonomika je s politikou úzce provázána, voliči jsou často nespokojení a hledají změnu, když se ekonomicky nedaří jim, ani státu. Co by momentálně měl podle vás být ten hlavní hybatel, který přiměje občany vyzkoušet novou politickou značku? Domníváte se například, že by zrovna elektronická evidence tržeb mohla být to, co některé voliče naštve a přejdou s preferencemi k jinému subjektu?

Elektronická evidence tržeb je podle Realistů příklad nesprávné volby priorit. Velké úsilí je totiž věnováno malému podílu příjmů státního rozpočtu. Realistům jde naopak o to, aby pomocí působení na opravdu důležité jevy dosáhli s relativně malým nasazením energie, nákladů a času výrazně změny k lepšímu. To je podstata metody 20/80.

Máte jistě pravdu, že nespokojenost voličů s ekonomickou situací vede k hledání jiného politického subjektu. Ale nemyslím, že pro běžného voliče je právě téma EET dost silný impuls pro dost velkou skupinu voličů.

 

Co si myslíte o Lex Babiš a vůbec o té nekonečné diskusi na téma propojení byznysu a politiky..? Uskupení ANO se v tomto případě může prezentovat jako to, kterému bylo ublíženo - může zákon spíše poškodit, nebo naopak pomoci panu Babišovi a jeho hnutí?

Nechci komentovat konkrétní zákon, neznám ho do detailu. Střet zájmů obecně je ovšem záležitost, kterou řeší všechny vyspělé demokracie. Voličům pana Babiše zřejmě nevadilo, že je podnikatelem i politikem zároveň. To bylo jejich svobodné rozhodnutí a je třeba vyčkat, jak je budou posuzovat v průběhu času. Podnikatelské schopnosti lze jistě v politice také uplatnit, ale vznik zákona ukazuje, že tato dvojjediná role vyvolává podezření. Myslím, že by pan Babiš měl možná přemýšlet o tom, do jaké míry tento dojem oslabit tím, že by se výrazněji oddělil od své podnikatelské skupiny. Ale to je samozřejmě jenom jeho volba.

 

Jaký je váš názor na škatulkování politiky na pravicovou vs. levicovou; propojenou s byznysem vs. nepropojenou, populistickou x nepopulistickou a co je podle vás dobrá politika?

Toto škatulkování může být užitečné pouze jako první krok k hlubší analýze. Nemůže však postihnout skutečnou podstatu věci.

Dobrá politika se měří tím, že se věnuje problémům, které jsou zároveň důležité a ovlivnitelné a činí tak účelně. Účelně znamená přímočaře a s cílem co nejrychlejšího dosažení výsledků. Měřítkem správnosti politiky jsou vždy národní zájmy. Kompetentní vláda je schopná národní zájmy lokalizovat v každé sektorové politice a i v každé jednotlivé otázce.

 

Co si myslíte o přímé demokracii, referendech, ale také například o přímé volbě prezidenta? Jaká rozhodování byste voliči svěřil a co byste nechal v rukách politiků? Pokračoval byste například v přímé volbě prezidenta?

Víme, že občané chtějí a jsou schopni spoluvládnout. Svůj postoj definujeme v prioritě Realistů Referendum. Postupné zavádění prvků přímé demokracie je velmi žádoucí. Rozhoduje-li celá společnost, tak to s sebou sice nese určité riziko chyby, ale navlas stejné riziko vzniká i tehdy, když jako dosud rozhoduje pouze elita. Když politici vrátí část moci občanům, budou se moci opřít o nevyčerpatelnou zásobu jejich praktických zkušeností. Přímá demokracie má také neocenitelnou výhodu u zlomových a riskantních rozhodnutí, kdy velmi záleží na tom, jestli společnost zátěž, která je s nimi spojena, nese na základě vlastního rozhodnutí, nebo proto, že za ni rozhodl někdo jiný. Realisté věří, že demokracie může i ve 21. století plnit tu funkci, kterou má od svého vzniku: Nutit vládnoucí hledat společensky prospěšná řešení a umožňovat ovládaným, aby se na tomto hledání podíleli. Cesta k tomuto cíli vede přes postupné posilování prvků přímé demokracie.

Přímá volba prezidenta je definována v Ústavě za velkého tlaku médií i občanů, aby se tak stalo. Měnit systém volby prezidenta každých pár let považuji za naprostý nesmysl. A navíc je přímá volba prezidenta možností občanů v politice spolurozhodovat. A to je jedna ze stěžejních priorit Realistů.

 

Doposud jste byl považován za publicistu - komentátora, poradce pro strategické otázky - co byl ten startovací okamžik, kdy jste si řekl, že je dobré jít, jak se říká s kůží na trh a ven s politickou stranou? Nevnímáte tento krok jako riskantní? Jakého voliče vlastně chcete oslovit? Nepřipadáte si na oslovování mas až příliš akademický a naopak málo lidový? Pijete pivo?

Donedávna jsem si myslel, že společnosti nejvíce posloužím v roli kritického publicisty. Jenže změny politiky lze dosáhnout pouze v politice. A v poslední době také přibývalo výzev od vás, mých čtenářů, abych své znalosti a zkušenosti nabídl ku prospěchu České republiky aktivněji.

Rozhodlo také to, že jsem se ocitl v prostředí lidí, které mé názory inspirovaly a kteří měli chuť začít mé myšlenky uskutečňovat. Obklopil mne tým, se kterým má smysl o změnu politiky usilovat.

Společně jsme založili novou politickou stranu, která se bude chovat jinak než zavedené politické strany a hnutí. Máme jasné a srozumitelné základy, myšlenky, zřetelně popisujeme, jak chceme dosáhnout svých cílů. Jsme věrohodným zastáncem českých národních zájmů a obhájci tradičních hodnot.

Jsem celoživotním realistou a pokud bych reálně nevěděl, že nová strana má potenciál, budoucí voliče a může být úspěšná, tak bych ji nezakládal. Pokud jde o voličský potenciál, tak nám ho odborníci změřili na dvacet procent. Myslím, že bychom mohli být zajímavou možností pro nevoliče, kteří pro sebe dosud nenalezli přijatelnou volbu. Dosavadní voliče ostatních stran bychom mohli zaujmout proto, že naše strana používá originální metodu vládnutí a proto, že chceme dávat přednost zájmům našich občanů. Přitažliví bychom mohli být i pro ty, kteří jsou již přesycení tím, že ať volí kohokoli, dostanou vždycky víceméně tu samou politiku.

Tyto předpoklady se již potvrzují. Ve dnech, které následovaly po představení strany, se na nás obrátilo již přes dva tisíce lidí, kteří chtějí stranu podporovat aktivně a registrovali se prostřednictvím naší webové stránky www.realiste.cz, mí kolegové a já dostáváme množství e-mailů i telefonátů od lidí, kteří nám vyjadřují své sympatie a chtějí nás volit. Tím jsem odpověděl i na vaši otázku ohledně oslovování lidí. Voliči nejsou nemyslící stádo, které se dá koupit. Voliče musíte přesvědčit a k tomu potřebujete dobré myšlenky, silné hodnoty a hlavně kompetentní a věrohodné lidi. To vše Realisté mají. Věřím, že mluvíme jasným a srozumitelným jazykem, víme, co chceme, víme, proč to chceme a víme, jak toho dosáhnout. S tím to, zda piji pivo, vůbec nesouvisí.

 

Jaká je podle vás má být úloha státu - a když ji zkonfrontujeme s realitou. Jak moc se liší skutečnost od ideálu?

Pokud bychom mysleli, že je v naší zemi vše v pořádku a že se vše vyvíjí dobře, tak bychom nezakládali novou politickou stranu.

Chceme stát, který bude hájit národní zájmy svých obyvatel, stát, jenž bude dobrým a zároveň sebevědomým sousedem. Stát, který zajistí bezpečnost svých občanů, stát, ve kterém se občané domohou spravedlnosti a na jehož směřování se budou aktivně podílet.

Z ekonomického hlediska chceme malý efektivní stát a spravedlivý sociální systém, který pomáhá těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Chceme méně přerozdělování, protože to netvoří nové hodnoty. Stát by neměl vybrat více peněz, než nezbytně potřebuje. Příznivé a stabilní daňové prostředí povede k přirozenému růstu příjmů státního rozpočtu. Řešením Realistů je učinit z Česka daňový ráj pro všechny, nejen pro hrstku vyvolených.

A jaká je stávající realita, to všichni vidíme každý den.

 

Petr Robejšek, spoluzakladatel nové politické strany Realisté, je český ekonom, publicista a politolog žijící v Německu. Na Karlově univerzitě vystudoval sociologii a sociální psychologii. Po emigraci v roce 1975 studoval na Univerzitě Hamburk národní hospodářství kde také habilitoval v politických vědách. Mezi lety 1982-1998 působil jako vědecký pracovník Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství. 1998-2007 zastával pozici ředitele Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství, Haus Rissen v Hamburku. Specializuje se na analýzy a prognózy hospodářského a politického vývoje, poradenství pro podnikatele a politiky resp. workshopy k tématu rozhodování.

 

Zdroj:Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Pozdě....
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační obrázek

VIDEO: Žádný druhý David Rath ve mně nedřímá, říká Marek Hilšer

Marek Hilšer je prezidentským kandidátem, který je známý svou aktivistickou minulostí –  protestoval například proti pasivitě české vlády při ukrajinské krizi, nebo proti privatizaci nemocnic za Topolánkovy vlády. V ukrajinské krizi vidí Hilšer paralelu s rokem 1968 v Československu – kdy na jedné straně byly ideály obyčejných lidí a snaha o změnu, kterým se do cesty postavila zrada.

Ilustrační obrázek

Expert: Mnoha finančním poradcům chybí dostatečné vzdělání v oblasti financí. Pozor na to, kdo Vám radí

Finanční poradenství je v České republice po kauze OVB stále velmi citlivé téma a vztah veřejnosti k finančním poradcům neví často zcela ideální.

Ředitelka bankovní pobočky: Pobočky dodávají bankám v době internetu kredit

Chvilku na kus řeči si našla Iva Jurgová, ředitelka bankovní pobočky ČSOB v Hodoníně.

Ilustrační obrázek

ČEZ fandí decentralizaci zdrojů i elektromobilitě a s uhlím končí v roce 2050, říká v rozhovoru ředitel divize obchod

Pavel Cyrani, člen představenstva a ředitel divize obchod ve společnosti ČEZ poskytl serveru Web4Trader.cz exkluzivní rozhovor.

Investice do umění: „Často opakovaným omylem se mi zdá být předpoklad, že po smrti tvůrce se dílo automaticky zhodnotí,“ říká uznávaný galerista

S uznávaným galeristou Jiřím Švestkou jsme hovořili zejména o tom, na co by se měli zaměřit začínající investoři do umění.

Ilustrační obrázek

Andrea Unger. Rozhovor s mužem, který na burze neprohrává

Andrea Unger je špičkový profesionální trader a ikona tvorby automatických obchodních systémů. Jako jediný dokázal vyhrát 3x za sebou světově uznávanou soutěž World Cup Championship of Futures and Forex s nejvyšším ročním zhodnocením 672% (na auditovaném účtu). Člen MENSY a nejúspěšnější žák legendy komoditního obchodování Larryho Williamse.Čti více

Akcie Cisco posilují v reakci na pozitivní investiční doporučení Credit Suisse

Analytici Credit Suisse se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Cisco.

SoftBank plánuje v Japonsku solární elektrárnu v hodnotě 20 miliard JPY

SoftBank (SFTBY +0,7 %) plánuje podle deníku Nikkei stavbu solární farmy v severním Japonsku vybavenou bateriovým systémem pro skladování energie.

Dozorčí rada ČEZ odložila rozhodnutí o prodeji uhelné elektrárny Počerady

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se dnes rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

Akcie Nokia posilují o 7 % v reakci na snižující se ztráty v prvním čtvrtletí

Akcie Nokia dnes posilují o 7 % v reakci na oznámení hospodářských výsledků za první čtvrtletí, které naznačily zpomalování poklesu tržeb.

Amazon se chystá vybavit svůj chytrý reproduktor Echo displejem

Podle portálu CNET se Amazon chystá v příštím měsíci představit vylepšený chytrý reprouktor Echo obrazovkou.

Leo Express dokončila úpravu svých vlaků pro vstup na polský trh a navyšuje četnost spojení

Leo Express dokončil přestavbu pětice svých vlaků pro provoz v Polsku. Kvůli tomu dopravce neměl od ledna k dispozici vždy jednu soupravu a omezil dopravu mezi Prahou a Bohumínem a Prahou a Uherským Hradištěm.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.