Minoritní akcionáři se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu

06.10.2016 | 08:59 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Minoritní akcionáři, za kterými stojí finanční skupina J&T, se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady.

Foto: Unipetrol

Vedení Unipetrolu však nevidí důvod pro tento krok. Důvodem požadavku minorit je především nedávná koupě chemičky Spolana, která je dlouhodobě ztrátová, podinvestovaná a ekonomicky závislá na finanční pomoci vlastníka. Existují však i další sporné body, jako je dividendová politika, detaily pojištění za škody vzniklé při havárii v rafinérii v Kralupech nad Vltavou nebo prodej společnosti Paramo Asfalt před čtyřmi roky.

Objevují se i spekulace, že o Unipetrol by mohla mít zájem čínská skupina CEFC. Veškeré tyto aktivity (zejména nákup Spolany) by pak mohly tlačit na nižší cenu akcií při případném odkupu od minoritních akcionářů.

Spory mezi minoritními akcionáři a vedením Unipetrolu jsou dlouhodobé, nemyslíme si tak, že by ceny akcií měly na zprávu reagovat. Nicméně zejména nákup Spolany považujeme za velké riziko, kdy obrovské investice, pravděpodobně v řádu miliard korun, by omezily výplatu dividend v příštích letech.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
unipetrol, cefc, spolana, j&t banka

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Jak dopadnou čtvrteční hospodářské výsledky Unipetrolu?

Analytici už tuší, jaká čísla zveřejní Unipetrol ve čtvrtek za třetí čtvrtletí tohoto roku.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.