Minoritní akcionáři se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady Unipetrolu

06.10.2016 08:59 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Minoritní akcionáři, za kterými stojí finanční skupina J&T, se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady.

Foto: Unipetrol

Vedení Unipetrolu však nevidí důvod pro tento krok. Důvodem požadavku minorit je především nedávná koupě chemičky Spolana, která je dlouhodobě ztrátová, podinvestovaná a ekonomicky závislá na finanční pomoci vlastníka. Existují však i další sporné body, jako je dividendová politika, detaily pojištění za škody vzniklé při havárii v rafinérii v Kralupech nad Vltavou nebo prodej společnosti Paramo Asfalt před čtyřmi roky.

Objevují se i spekulace, že o Unipetrol by mohla mít zájem čínská skupina CEFC. Veškeré tyto aktivity (zejména nákup Spolany) by pak mohly tlačit na nižší cenu akcií při případném odkupu od minoritních akcionářů.

Spory mezi minoritními akcionáři a vedením Unipetrolu jsou dlouhodobé, nemyslíme si tak, že by ceny akcií měly na zprávu reagovat. Nicméně zejména nákup Spolany považujeme za velké riziko, kdy obrovské investice, pravděpodobně v řádu miliard korun, by omezily výplatu dividend v příštích letech.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
unipetrol, cefc, spolana, j&t banka

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Unipetrol bude dovážet ropu do ČR ropovodem Adria z Chorvatska

Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, dnes podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu.

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.Čti více

Cena ropy dnes vykazuje mírný růst. Trhy vyčkávají na další kroky OPEC

Ceny ropy na světových trzích na konci týdne dál mírně rostou, obchoduje se však v úzkém rozpětí.

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.