Nákup které komodity bude v příštích letech nejlepší investice? Nebude to investiční zlato, ropa ani pšenice

17.06.2016 13:42 | wa pe | Diskuze

Láká Vás obchodovat na burze netradiční komodity? Cena uranu by se mohla do konce roku 2018 až zdvojnásobit. 

Foto: Nicolas Raymond

 

Uran jakožto palivo v jaderných reaktorech neměl v minulých letech zrovna na růžích ustláno. Jeho cena klesala od roku 2011, kdy došlo ke katastrofě reaktoru v japonské Fukušimě. Rozsah katastrofy a její vliv na celosvětovou veřejnost byl natolik závažný, že německá spolková vláda se rozhodla do roku 2022 předčasně uzavřít všechny jaderné elektrárny v Německu a uspíšit takzvanou Energiewende, tedy přechod na obnovitelné zdroje energie. Negativní sentiment vůči uranu má přitom svou historii již od černobylských událostí v roce 1986.

Podle výkonného ředitele Zadar Ventures Ltd., americké prospekční společnosti pro uran a lithium, Paula D. Graye došlo po katastrofě ve Fukušimě k rozvázání závislosti mezi cenou uranu a jeho fundamenty na světových trzích.  I přes stále vysokou poptávku, ceny uranových rud výrazně klesaly. Nyní se zdá, že několik let od katastrofy tento negativní sentiment opadá a stále zdravé fundamenty začínají opět vystupovat do popředí. 

Vzhledem k pokračujícímu globálnímu oteplování a současně nízké výkonnosti globální ekonomiky by jaderná energetika mohla hrát roli schůdného kompromisu ve snaze zbavit svět závislosti na fosilních palivech. Součástí těchto snah je také rozvoj kapacit pro skladování energie a přechod na elektromobily.  V tomto případě bude klíčovou surovinou lithium, které se používá při výrobě akumulátorů. Zatímco důležitost a budoucí ziskovost lithia už trhy vzaly na vědomí, uran stále stojí trochu nezaslouženě, jak se mnozí analytici domnívají, stranou.  Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets bude složený roční růst poptávky po uranu do do roku 2020 dosahovat 6 %, což podle něj způsobí návrat jeho ceny na vysoké úrovně roku 2007, kdy v červnu dosáhly maxima 136, 22 USD za libru (pozn. 1 libra = 0,454 kg). Pro srovnání, v květnu tohoto roku se cena uranu pohybovala kolem úrovně 27,79 USD za libru. David Wang z výzkumné společnosti Morningstar se zase domnívá, že cena uranu vzroste během příštích dvou let na dvojnásobek dnešních hodnot.

Odborníci ze serveru MINING.com očekávají, že roky 2017–2020 budou zlatou érou uranu a akcií na něj navázaných díky celosvětově velkému množství reaktorů ve výstavbě, pro které budou jejich provozovatelé jen s obtížemi hledat palivo. Jen v samotné Asii v současné době probíhá podle agentury Bloomberg výstavba jaderných reaktorů za 800 miliard USD.  V pokročilé fázi výstavby se dnes nachází asi 65 reaktorů, přičemž dalších 165 se plánuje a až o 331 se uvažuje. Pokud budeme počítat pouze reaktory ve výstavbě, tak ty v krátké době zvýší poptávku po uranu o jednu pětinu z dnešních 79 milionů kg ročně. Dlouhodobě nízké ceny komodity na světových trzích učinily její těžbu a investice do ní značně nerentabilní, takže většina dnešních producentů nemá možnosti jak rychle reagovat na zvýšenou poptávku. Výsledkem bude s velkou pravděpodobností značný převis poptávky nad nabídkou a rychle rostoucí cena uranu.

Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets má dnes všech 437 jaderných reaktorů v provozu zajištěny dodávky paliva do konce roku pouze z 80 % a toto číslo bude dále rychle klesat. Na situaci už reagovalo i vedení českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, které aktuálně rozšiřují své zásoby paliva

Trh s uranem se mílovými kroky blíží svému bodu zvratu a svou příležitost zde s předstihem cítí i velká jména investičního světa. V červnu oznámil miliardář a známý hongkongský investor Li Kashing koupi konvertibilních dluhopisů ve výši 60 milionů USD společnosti NexGen Energy, která je zapojena do uranových těžebních projektů kanadské provincii Saskatchewan.  Společnost plánuje zahájení těžby v roce 2020. Již zmíněná prospekční společnost Zadar Ventures Ltd. má ve stejné oblasti další čtyři projekty a jeden v provincii Alberta. Obě dvě provincie se dělí o pánev Athabasca, ze které pochází 20 % veškeré dnešní produkce uranu na světě. Zde těžený kov má navíc vysokou kvalitu, a je tak ideální pro užití ve zbrojním průmyslu i energetice. Další rozvoj dolů v této lokalitě bude relativně méně nákladný než například v afrických nalezištích, což by mělo během nadcházející uranové rally na světových trzích hrát tamním producentům do karet. Kromě společností Zadar a NexGen se v pánvi Athabasca pohybují také Gameco Corp. a Denison Mines Corp. Mezi další významné investory, kteří nakupují akcie těchto a dalších těžařů uranu, patří například Ken Griffin, Ray Dalio, Steve Cohen a především George Soros

Trochu netradičním způsobem se do uranové rally zapojuje také Bill Gates, jehož společnost TerraPower vyvíjí reaktory čtvrté generace schopné zužitkovat vyhořelé palivo. Za situace, kdy na světových trzích bude panovat kritický nedostatek uranu, mohou právě reaktory TerraPower profitovat z obrovského množství vyhořelého paliva, které produkují méně vyspělé jaderné elektrárny po celém světě.

Česká republika jde ale opačných směrem. Poslední uranový důl Rožná v Dolní Rožínce zavírá. Těžba se podle odborníků nevyplácí. Bylo by tomu i tak kdyby cenu uranu zvýšila dvojnásobně? Česká republika je na uran bohatá. V bývalém Československu se těžilo v oblastech jako Jáchymov a Příbram. Dále pak na uran jsou bohaté lokality jako Vítkov a Dyleň v západních Čechách, Okrouhlá Radouň (jižní Čechy), Hamr na Jezeře a Křižany (Liberecko), Javorník-Zálesí, Licoměřice-Březinka, Chotěboř, Rožná-Olší, Slavkovice-Petrovice (Žďár nad Sázavou), Trutnovsko, Brzkov-Polná, Jasenice-Pucov (Náměšť nad Oslavou). V 70. letech 20. století zaměstnával československý uranový průmysl kolem 60 000 pracovníků.

Zdroj:Oilprice, Redakce, Wikipedia
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Česká Solek Group chystá další investice do solárních projektů v Chile a v hledáčku má také Írán

Česká investiční skupina Solek Group chce investovat 500 milionů korun do rozvoje projektů solárních elektráren v Chile. Na financování investice vydává pětileté dluhopisy, povolení České národní banky už získala.

Zásoby ropy hlavních ropných společností se ztenčují a investorům to nevadí – jak je to možné?

Se zotavením ceny ropy přichází na řadu otázka – jak rychle mají hlavní hráči opět začít s doplňováním zásob?

Německá vláda pobízí jiné k investování do solární energie

Letos končící vláda německé kancléřky Angely Merkelové pobízí Španělsko s Portugalskem, aby víc investovaly do rozvoje solární energie ve své zemi. Současně Německo hodlá utužit své spojení s Francií a vytvořit tak jádro jednotné evropské energetické rozvodné sítě.

Obnovitelné zdroje energie v minulém roce znovu překonaly rekord v nainstalovaném výkonu

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) zveřejnila statistiku, podle které obnovitelné zdroje energie navýšily v minulém roce svou nainstalovanou kapacitu o 161 GW.

Ilustrační foto

Statoil plánuje zvýšit investice do obnovitelných zdrojů energie

Norská ropná společnost Statoil plánuje do roku 2030 zvýšit investice do obnovitelných zdrojů energie na 15 až 20 procent svých celkových výdajů.

SunPower buduje dosud největší sluneční elektrárnu v Oregonu

Společnost SunPower (SPWR) oznámila, že buduje sluneční elektrárnu o výkonu 56 MW ve státě Oregon v USA.Čti více
Ilustrační foto

Gazprom počítá s růstem trhu s plynem v EU, konkurence z USA a Blízkého východu se neobává

Ruský plynárenský gigant Gazprom počítá s růstem svého podílu na trhu v Evropské unii, a to navzdory konkurenci ze Spojených států a Blízkého východu. Agentuře Reuters to dnes řekl generální ředitel podniku Alexej Miller.

Ilustrační foto

ČNB vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od 26. dubna, uvedl mluvčí České národní banky (ČNB) Marek Zeman.

Ilustrační foto

Norsko: Zásoby ropy a plynu v Barentsově moři jsou dvojnásobné

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.

Ukrajina přerušila dodávky elektřiny do separatistického regionu

Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenergo dnes oznámila, že přerušila dodávky elektrické energie do některých východních částí země kontrolovaných proruskými separatisty kvůli jejich vysokému zadlužení.

Irácká produkce ropy v březnu rostla

Podle analýzy dat shromážděných Iraq Oil Report vzrostla produkce ropy v Iráku v březnu o 4 % na 4,586 milionů barelů denně.

M. Barkindo: Míra plnění dohody OPEC dosáhla v únoru 94 %

Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo uvedl, že členské i nečlenské země organizace plnily listopadovou dohodu o omezení těžby ropy v únoru na 94 %, tzn. o 8 % více než v lednu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.