Nákup které komodity bude v příštích letech nejlepší investice? Nebude to investiční zlato, ropa ani pšenice

17.06.2016 13:42 | wa pe | Diskuze

Láká Vás obchodovat na burze netradiční komodity? Cena uranu by se mohla do konce roku 2018 až zdvojnásobit. 

Foto: Nicolas Raymond

 

Uran jakožto palivo v jaderných reaktorech neměl v minulých letech zrovna na růžích ustláno. Jeho cena klesala od roku 2011, kdy došlo ke katastrofě reaktoru v japonské Fukušimě. Rozsah katastrofy a její vliv na celosvětovou veřejnost byl natolik závažný, že německá spolková vláda se rozhodla do roku 2022 předčasně uzavřít všechny jaderné elektrárny v Německu a uspíšit takzvanou Energiewende, tedy přechod na obnovitelné zdroje energie. Negativní sentiment vůči uranu má přitom svou historii již od černobylských událostí v roce 1986.

Podle výkonného ředitele Zadar Ventures Ltd., americké prospekční společnosti pro uran a lithium, Paula D. Graye došlo po katastrofě ve Fukušimě k rozvázání závislosti mezi cenou uranu a jeho fundamenty na světových trzích.  I přes stále vysokou poptávku, ceny uranových rud výrazně klesaly. Nyní se zdá, že několik let od katastrofy tento negativní sentiment opadá a stále zdravé fundamenty začínají opět vystupovat do popředí. 

Vzhledem k pokračujícímu globálnímu oteplování a současně nízké výkonnosti globální ekonomiky by jaderná energetika mohla hrát roli schůdného kompromisu ve snaze zbavit svět závislosti na fosilních palivech. Součástí těchto snah je také rozvoj kapacit pro skladování energie a přechod na elektromobily.  V tomto případě bude klíčovou surovinou lithium, které se používá při výrobě akumulátorů. Zatímco důležitost a budoucí ziskovost lithia už trhy vzaly na vědomí, uran stále stojí trochu nezaslouženě, jak se mnozí analytici domnívají, stranou.  Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets bude složený roční růst poptávky po uranu do do roku 2020 dosahovat 6 %, což podle něj způsobí návrat jeho ceny na vysoké úrovně roku 2007, kdy v červnu dosáhly maxima 136, 22 USD za libru (pozn. 1 libra = 0,454 kg). Pro srovnání, v květnu tohoto roku se cena uranu pohybovala kolem úrovně 27,79 USD za libru. David Wang z výzkumné společnosti Morningstar se zase domnívá, že cena uranu vzroste během příštích dvou let na dvojnásobek dnešních hodnot.

Odborníci ze serveru MINING.com očekávají, že roky 2017–2020 budou zlatou érou uranu a akcií na něj navázaných díky celosvětově velkému množství reaktorů ve výstavbě, pro které budou jejich provozovatelé jen s obtížemi hledat palivo. Jen v samotné Asii v současné době probíhá podle agentury Bloomberg výstavba jaderných reaktorů za 800 miliard USD.  V pokročilé fázi výstavby se dnes nachází asi 65 reaktorů, přičemž dalších 165 se plánuje a až o 331 se uvažuje. Pokud budeme počítat pouze reaktory ve výstavbě, tak ty v krátké době zvýší poptávku po uranu o jednu pětinu z dnešních 79 milionů kg ročně. Dlouhodobě nízké ceny komodity na světových trzích učinily její těžbu a investice do ní značně nerentabilní, takže většina dnešních producentů nemá možnosti jak rychle reagovat na zvýšenou poptávku. Výsledkem bude s velkou pravděpodobností značný převis poptávky nad nabídkou a rychle rostoucí cena uranu.

Podle Davida Talbota z Dundee Capital Markets má dnes všech 437 jaderných reaktorů v provozu zajištěny dodávky paliva do konce roku pouze z 80 % a toto číslo bude dále rychle klesat. Na situaci už reagovalo i vedení českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech, které aktuálně rozšiřují své zásoby paliva

Trh s uranem se mílovými kroky blíží svému bodu zvratu a svou příležitost zde s předstihem cítí i velká jména investičního světa. V červnu oznámil miliardář a známý hongkongský investor Li Kashing koupi konvertibilních dluhopisů ve výši 60 milionů USD společnosti NexGen Energy, která je zapojena do uranových těžebních projektů kanadské provincii Saskatchewan.  Společnost plánuje zahájení těžby v roce 2020. Již zmíněná prospekční společnost Zadar Ventures Ltd. má ve stejné oblasti další čtyři projekty a jeden v provincii Alberta. Obě dvě provincie se dělí o pánev Athabasca, ze které pochází 20 % veškeré dnešní produkce uranu na světě. Zde těžený kov má navíc vysokou kvalitu, a je tak ideální pro užití ve zbrojním průmyslu i energetice. Další rozvoj dolů v této lokalitě bude relativně méně nákladný než například v afrických nalezištích, což by mělo během nadcházející uranové rally na světových trzích hrát tamním producentům do karet. Kromě společností Zadar a NexGen se v pánvi Athabasca pohybují také Gameco Corp. a Denison Mines Corp. Mezi další významné investory, kteří nakupují akcie těchto a dalších těžařů uranu, patří například Ken Griffin, Ray Dalio, Steve Cohen a především George Soros

Trochu netradičním způsobem se do uranové rally zapojuje také Bill Gates, jehož společnost TerraPower vyvíjí reaktory čtvrté generace schopné zužitkovat vyhořelé palivo. Za situace, kdy na světových trzích bude panovat kritický nedostatek uranu, mohou právě reaktory TerraPower profitovat z obrovského množství vyhořelého paliva, které produkují méně vyspělé jaderné elektrárny po celém světě.

Česká republika jde ale opačných směrem. Poslední uranový důl Rožná v Dolní Rožínce zavírá. Těžba se podle odborníků nevyplácí. Bylo by tomu i tak kdyby cenu uranu zvýšila dvojnásobně? Česká republika je na uran bohatá. V bývalém Československu se těžilo v oblastech jako Jáchymov a Příbram. Dále pak na uran jsou bohaté lokality jako Vítkov a Dyleň v západních Čechách, Okrouhlá Radouň (jižní Čechy), Hamr na Jezeře a Křižany (Liberecko), Javorník-Zálesí, Licoměřice-Březinka, Chotěboř, Rožná-Olší, Slavkovice-Petrovice (Žďár nad Sázavou), Trutnovsko, Brzkov-Polná, Jasenice-Pucov (Náměšť nad Oslavou). V 70. letech 20. století zaměstnával československý uranový průmysl kolem 60 000 pracovníků.

Zdroj:Oilprice, Redakce, Wikipedia
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Hlavní světový producent ropy chce investovat do větrné a solární energie

Saúdská Arábie plánuje do roku 2023 vyrobit téměř 10 gigawattů elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Celková instalovaná kapacita větrných elektráren vzrostla loni v Německu o 25 %

Nově instalovaná kapacita větrných elektráren na pevnině v Německu loni činila 4625 megawattů (MW). Meziročně stoupla o čtvrtinu. Ve společné zprávě to oznámily strojírenský svaz VDMA a svaz větrné energie BWE.

Místo uranu lithium, navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci své surovinové politiky státu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebude navrhovat těžbu nového ložiska uranu v Česku. Na veřejném projednání surovinové politiky ČR to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu Jiří Koliba.

Ilustrační foto

Čína je největším producentem solární elektřiny na světě

Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren v Číně se loni více než zdvojnásobila. Čína je tak podle kapacity největším producentem elektřiny ze slunce na světě, uvedl čínský Národní energetický úřad.

USA jsou na cestě k naprosté energetické nezávislosti

Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to dnes Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.

Trhy by se měly připravit na „energetické tsunami,“ a cenu ropy ve výši 10 USD za barel, varuje manažer energetické společnosti Engie

Cena ropy by mohla v příštích deseti letech klesnout až na 10 USD za barel díky hned pěti podstatným faktorům, tvrdí ředitel výzkumu, technologií a inovací společnosti Engie, Thierry LepercqČti více

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na sílící americký dolar

Ceny ropy dnes klesají, jedním z důvodů je sílící dolar, ve kterém se obchody s ropou uskutečňují.

Největší prodejce drahých kovů na českém trhu, Golden Gate CZ v loňském roce prodal investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy korun

Společnost Golden Gate CZ prodala v roce 2016 investiční zlato a stříbro za 1,3 miliardy Kč, stejně jako o rok dříve. Firma loni prodala 1285 kg investičního zlata a 6,1 tuny stříbra.

Ilustrační obrázek

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Toll Brothers, Pfizer, Garmin, Saudi Aramco a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: TOL, DISH, SIX, TRCO, FSLR a další.

Ilustrační obrázek

Analytik zaměřený na ropu: býčí ropný trh přejde během příštích týdnů do další růstové fáze

Top analytik zaměřený na ropu, Gary Ross z PIRA Energy, je přesvědčen, že býčí ropný trh přejde během příštích týdnů do další růstové fáze a že cena ropy vzroste k 60 USD za barel.

Dobíjecí stanice pro elektromobily mají nová pravidla

Sněmovna schválila novelu zákona, která upravuje povinnosti provozovatelů dobíjecích stanic pro elektromobily.

Ilustrační obrázek

Goldman Sachs: Celosvětové zásoby ropy poklesnou. Jak zareaguje cena ropy?

Globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs odhaduje, že globální zásoby ropy budou klesat kvůli omezení výroby a silnému růstu poptávky. Podle Goldman Sachs však zásoby v USA v nejbližším období porostou.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.