Nálada v českém průmyslu se vylepšuje

04.10.2016 | 08:25 | fa ra | Diskuze

Dnešní kalendář událostí v regionu je v podstatě prázdný. Své dvoudenní zasedání zahájí polská centrální banka. Na jeho konci by však polská měnová politika měla zůstat beze změny.

Foto: Web4Trader

Včerejšek přinesl dvě příznivá čísla z české ekonomiky. PMI z domácího průmyslu se odlepil od hranice 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce a expanze. Průmyslu pomáhají nové domácí zakázky, zatímco zakázky ze zahraničí si zachovávají stabilní objem. Roste i zaměstnanost v průmyslu. Nicméně s hledáním další pracovní síly budou mít zaměstnavatelé problémy, protože při současné nízké nezaměstnanosti se nové posily shánějí špatně. To má pozitivní vliv na růst mezd. Lepší nálada v průmyslu by se měla na podzim projevit i v jeho výstupu. Očekáváme, že produkce znovu ožije a celkově v letošním roce přidá 5 %. Zlepšení PMI zaznamenaly i Polsko a Maďarsko.

Letošní dobrý výkon domácí ekonomiky provázený vyšší zaměstnaností i mzdami se projevuje i ve státním hospodaření, které za první tři čtvrtletí vykazuje přebytek 82,3 mld. CZK. Roste výběr daní z fyzických osob i právnických osob a vyšší spotřeba zvedá i výběr nepřímých daní. Naopak na výdajové straně vidíme pokles investic. V něm se odráží malá připravenost investičních projektů hlavně v infrastruktuře. Trpí tím zejména stavebnictví, které tento rok zaznamenává dvouciferný pokles. Včerejší čísla jen potvrdila náš předpoklad, že by rozpočet na konci roku mohl uzavřít s vyrovnaným hospodařením, čímž by překonal i náš optimistický předpoklad. Poměr veřejného dluhu k HDP by pak podle našeho odhadu měl klesnout z 40,3 % na 38,6 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.