Nedostatek toaletního papírů v maďarských nemocnicích podpořil soukromé investice. Penta zvažuje investici v Maďarsku

11.05.2016 11:02 | V Z | Diskuze

Stavební projekt na břehu Dunaje v hodnotě 62 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč) nabízí zatím největší naději, že rozpadající se maďarské zdravotnictví dokáže soukromým nemocnicím zaručit zářivou budoucnost, tvrdí agentura Bloomberg.

Foto: Dennis Jarvis

 

Zhoršující se podmínky ve státních nemocnicích, kam si pacienti s sebou často musejí brát dokonce i toaletní papír, nutí mnoho lidí opustit tento relikt komunistické éry a využívat soukromých zdravotnických služeb. Přímé platby pacientů za zdravotní služby v Maďarsku za poslední dvě dekády vzrostly více než dvojnásobně. Vyplývá to z údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ukrajinský podnikatel Igor Jankovskij zahájil v Budapešti výstavbu Duna Medical Center, osmipatrové nemocnice se 130 lůžky a sedmi operačními sály. Zařízení by podle plánů mělo být otevřeno v roce 2018. Největší maďarský poskytovatel půjček, banka OTP Bank, rovněž plánuje investovat do nemocnice.

„Soukromé nemocnice se nyní objevují jako houby po dešti,“ číká Eszter Sinková, odbornice na zdravotnictví z budapešťské Semmelweisovy univerzity. „V letošním roce se zdravotnický byznys skutečně rozjede.“

 

Odchody doktorů

Tisíce špatně ohodnocených doktorů a zdravotních sester již z Maďarska utekly do bohatších západoevropských zemí )podobnost s Českem čistě nenáhodná), zatímco jejich kolegové, kteří zůstávají ve státních nemocnicích, jsou přepracovaní a špatně placení. Maďarské vlády dlouhodobě snižují financování zdravotnictví. V roce 2013 šlo do zdravotnictví 10 % státního rozpočtu, což je nejnižší částka mezi 34 zeměmi OECD.

I kvůli podfinancování vykazuje Maďarsko nejvyšší míru úmrtnosti na rakovinu a nejnižší počet vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance v celé skupině OECD. Maďarské zdravotnické orgány byly letos nuceny popírat zprávy z médií, že nedostatek sterilizátorů vedl k propuknutí virové infekce ve státních nemocnicích.

Nízké vládní investice nutí Maďary, kteří jsou z komunistických dob zvyklí na zdravotnictví zdarma, sáhnout hlouběji do kapsy. Samoplátci tvořili celkově 35 % plateb za zdravotnictví v roce 2013; jde o nejvyšší úroveň ve střední Evropě. Velkou část této sumy tvořily tzv. „platby z vděčnosti“, tj. peníze, které pacienti dávají doktorům a sestřičkám ve státních nemocnicích v naději, že se jim dostane lepší léčby.

 

Potenciální investoři

Ochota pacientů zaplatit více láká pozornost investorů. Česko-slovenská soukromá kapitálová skupina Penta zvažuje investici v Maďarsku, uvedl bez dalších podrobností mluvčí Penty Gabriel Toth. Penta provozuje 14 nemocnic na Slovensku a je většinovým vlastníkem společnosti EMC, která je největším vlastníkem soukromých nemocnic v Polsku.

OTP Bank plánuje „ukázat, jak by měla být vedena moderní nemocnice,“ sdělil akcionářům předseda představenstva Sandor Csanyi 15. dubna. Csanyi podle tiskového oddělení v současnosti nechce poskytovat další podrobnosti.

Některá soukromá zdravotnická zařízení, jako např. Nemocnice Roberta Karolyho v Budapešti, jsou již nyní zisková. Nemocnice odhaduje, že tržby v roce 2016 dosáhnou 1,4 miliardy forintů (118 milionů Kč), tj. o 10 % více než v roce 2015, uvádí ředitelka Gabriella Laktosová. Nemocnice Roberta Karolyho, která nyní nabízí 55 lůžek, letos hodlá navýšit kapacitu o dalších 15 lůžek, říka Laktosová.

 

Maďarsko v regionálním srovnání zaostává

Maďarsko v regionálním srovnání soukromého zdravotnictví zaostává. Česká republika má nejvyšší podíl soukromých nemocničních lůžek dosahující celkově 20 %, uvádí ekonom divize zdravotnictví OEC Gaetan Lafortune. V ostatních zemích, pro něž jsou k dispozici údaje, podíl soukromých lůžek nepřekračuje 10 %, uvádí Lafortune.

Na vině je částečně politika, protože časté zásahy vlády do soukromého sektoru investory straší.

Premiér Viktor Orban v referendu v roce 2004 vystupoval proti částečné privatizaci státních nemocnic pomocí sloganu „Zdraví není byznysů. V roce 2008 jeho strana prosadila zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Orbanova rétorika rezonovala u voličů znepokojených narůstajícími nerovnostmi ve zdravotnictví. Referendum vyvolalo pád tehdejší vlády a otevřelo Orbánovi cestu k moci po volbách v roce 2010.

 

Ucpávání děr

Po nástupu do úřadu se Orban nepouštěl do výrazných reforem zdravotnického systému, problému, na jehož řešení politici v minulosti rezignovali nebo si jej přehazovali jako horký brambor. Když začal ve volebních průzkumech ztrácet, slíbil Orban zvýšit financování zdravotnictví v příštím roce o 167 miliard forintů. Kalkuluje s tím, že mu zvýšení mezd ve zdravotnictví přinese více hlasů ve volbách v roce 2018.

Právě tyto kroky podle Sinkové ze Semmelweissovy univerzity ukazují hloubku krize ve státním zdravotnictví, které by podle ní potřebovalo přísun nejméně čtyřikrát vyšší částky k pokrytí základních finančních potřeb.

Majitel Duna Medical Center Jankovskij říká, že propast mezi veřejným a soukromým zdravotnictvím hned tak nezmizí.

„Na trhu soukromých zdravotnických služeb jsme svědky dynamického růstu,“ tvrdí Jankovskij. „Pokud tento model bude fungovat, může se rozšířit do celé střední a východní Evropy."

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Změny v daňové oblasti navrhované ČSSD by výrazně dopadly také na lékaře a ostatní zdravotnický personál

Sociální demokracie by svým návrhem na zavedení vyšších daňových sazeb pro lidi s vyššími výdělky zřejmě více zdanila nemocniční lékaře, kterým v minulých letech opakovaně přidávala.

Ilustrační foto

Některé nemocnice zaplatí za dodané léky méně, než kolik naúčtují pojišťovnám

Mnohé nemocnice v Česku zřejmě využívají praxi takzvaných zpětných bonusů, kdy při určitém objemu nákupu zboží dostanou od firem část ceny zpět. Pojišťovně ale nemocnice vykážou plnou částku a peníze navíc zůstanou v rozpočtu nemocnice. Vyplývá to ze smluv, které nemocnice uveřejnily v centrálním registru smluv.

Ilustrační foto

Brazílie bojuje s největší epidemií žluté zimnice za 17 let, mohou za to komáři

Brazilské ministerstvo zdravotnictví objednalo 11,5 milionu dávek očkovací látky proti žluté zimnici. Země nyní čelí nejhorší epidemii žluté zimnice od roku 2000 - potvrzeno bylo 70 případů nakažených osob, z nichž 40 zemřelo.

Ilustrační foto

Lék na nesmrtelnost? Protilátka ochrání mozek proti stárnutí a vlivu staré krve

Stará krev má na tělo silný vliv, poškozuje orgány a přispívá k celkovému stárnutí organismu. Vědci nyní objevili protilátku, která tělo proti tomuto vlivu chrání. Testy prokázaly, že tato protilátka zabraňuje stárnutí mozku u myší, píše server New Scientist.

Chytré hodinky poznají, že onemocníte dřív než vy

Čtení z ruky a okultní diagnóza nemoci na dálku se začínají třást o práci, protože nyní nastupují chytré hodinky.

Trump varoval některé podniky a vzal si na paškál i Obamacare

Donald Trump varoval firmy před překládáním výroby mimo USA, že by se na ně mohla záhy vztahovat speciální daň.Čti více

Carl Icahn najímá uznávaného genetika z Harvardu. Chystá se znovu nakupovat biotechnologické akcie?

Slavný investor Carl Icahn nedávno znovu najal genetika Richarda Mulligana, což by mohlo naznačovat jeho opětovný zájem o biotechnologie.

General Motors pokračuje v zeštíhlování. Prodává svou východoafrickou divizi

Americká automobilka General Motors (GM) prodá většinový podíl ve východoafrické divizi se sídlem v Keni svému japonskému partnerovi Isuzu Motors.

Akcie ze sektoru zdravotní péče v USA reagují na Trumpův projev v Kongresu růstem

Stejně jako ostatní sektory i akcie zdravotní péče dnes rostou poté, co v noci prezident USA, Donald Trump přednesl svůj první projev před Kongresem.

Ilustrační foto

Zavádění nových léků do praxe je v Česku jedno z nejpomalejších v Evropě

Proces posuzování úhrady ze zdravotního pojištění trvá v průměru asi 18 měsíců, v některých evropských zemích to jsou tři měsíce. Na tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) to řekl Tomáš Doležal z Institut pro zdravotní ekonomiku.

Aerie Pharma znovu podala žádost o schválení přípravku Rhopressa

Farmaceutická společnost Aerie Pharmaceuticals (NASDAQ:AERI) podala k americkému federálnímu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) opětovnou žádost o registraci přípravku Rhopressa 0,02 % pro snížení nitroočního tlaku u pacientů trpících zeleným zákalem.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.