Nedostatek toaletního papírů v maďarských nemocnicích podpořil soukromé investice. Penta zvažuje investici v Maďarsku

11.05.2016 11:02 | V Z | Diskuze

Stavební projekt na břehu Dunaje v hodnotě 62 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč) nabízí zatím největší naději, že rozpadající se maďarské zdravotnictví dokáže soukromým nemocnicím zaručit zářivou budoucnost, tvrdí agentura Bloomberg.

Foto: Dennis Jarvis

 

Zhoršující se podmínky ve státních nemocnicích, kam si pacienti s sebou často musejí brát dokonce i toaletní papír, nutí mnoho lidí opustit tento relikt komunistické éry a využívat soukromých zdravotnických služeb. Přímé platby pacientů za zdravotní služby v Maďarsku za poslední dvě dekády vzrostly více než dvojnásobně. Vyplývá to z údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ukrajinský podnikatel Igor Jankovskij zahájil v Budapešti výstavbu Duna Medical Center, osmipatrové nemocnice se 130 lůžky a sedmi operačními sály. Zařízení by podle plánů mělo být otevřeno v roce 2018. Největší maďarský poskytovatel půjček, banka OTP Bank, rovněž plánuje investovat do nemocnice.

„Soukromé nemocnice se nyní objevují jako houby po dešti,“ číká Eszter Sinková, odbornice na zdravotnictví z budapešťské Semmelweisovy univerzity. „V letošním roce se zdravotnický byznys skutečně rozjede.“

 

Odchody doktorů

Tisíce špatně ohodnocených doktorů a zdravotních sester již z Maďarska utekly do bohatších západoevropských zemí )podobnost s Českem čistě nenáhodná), zatímco jejich kolegové, kteří zůstávají ve státních nemocnicích, jsou přepracovaní a špatně placení. Maďarské vlády dlouhodobě snižují financování zdravotnictví. V roce 2013 šlo do zdravotnictví 10 % státního rozpočtu, což je nejnižší částka mezi 34 zeměmi OECD.

I kvůli podfinancování vykazuje Maďarsko nejvyšší míru úmrtnosti na rakovinu a nejnižší počet vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance v celé skupině OECD. Maďarské zdravotnické orgány byly letos nuceny popírat zprávy z médií, že nedostatek sterilizátorů vedl k propuknutí virové infekce ve státních nemocnicích.

Nízké vládní investice nutí Maďary, kteří jsou z komunistických dob zvyklí na zdravotnictví zdarma, sáhnout hlouběji do kapsy. Samoplátci tvořili celkově 35 % plateb za zdravotnictví v roce 2013; jde o nejvyšší úroveň ve střední Evropě. Velkou část této sumy tvořily tzv. „platby z vděčnosti“, tj. peníze, které pacienti dávají doktorům a sestřičkám ve státních nemocnicích v naději, že se jim dostane lepší léčby.

 

Potenciální investoři

Ochota pacientů zaplatit více láká pozornost investorů. Česko-slovenská soukromá kapitálová skupina Penta zvažuje investici v Maďarsku, uvedl bez dalších podrobností mluvčí Penty Gabriel Toth. Penta provozuje 14 nemocnic na Slovensku a je většinovým vlastníkem společnosti EMC, která je největším vlastníkem soukromých nemocnic v Polsku.

OTP Bank plánuje „ukázat, jak by měla být vedena moderní nemocnice,“ sdělil akcionářům předseda představenstva Sandor Csanyi 15. dubna. Csanyi podle tiskového oddělení v současnosti nechce poskytovat další podrobnosti.

Některá soukromá zdravotnická zařízení, jako např. Nemocnice Roberta Karolyho v Budapešti, jsou již nyní zisková. Nemocnice odhaduje, že tržby v roce 2016 dosáhnou 1,4 miliardy forintů (118 milionů Kč), tj. o 10 % více než v roce 2015, uvádí ředitelka Gabriella Laktosová. Nemocnice Roberta Karolyho, která nyní nabízí 55 lůžek, letos hodlá navýšit kapacitu o dalších 15 lůžek, říka Laktosová.

 

Maďarsko v regionálním srovnání zaostává

Maďarsko v regionálním srovnání soukromého zdravotnictví zaostává. Česká republika má nejvyšší podíl soukromých nemocničních lůžek dosahující celkově 20 %, uvádí ekonom divize zdravotnictví OEC Gaetan Lafortune. V ostatních zemích, pro něž jsou k dispozici údaje, podíl soukromých lůžek nepřekračuje 10 %, uvádí Lafortune.

Na vině je částečně politika, protože časté zásahy vlády do soukromého sektoru investory straší.

Premiér Viktor Orban v referendu v roce 2004 vystupoval proti částečné privatizaci státních nemocnic pomocí sloganu „Zdraví není byznysů. V roce 2008 jeho strana prosadila zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Orbanova rétorika rezonovala u voličů znepokojených narůstajícími nerovnostmi ve zdravotnictví. Referendum vyvolalo pád tehdejší vlády a otevřelo Orbánovi cestu k moci po volbách v roce 2010.

 

Ucpávání děr

Po nástupu do úřadu se Orban nepouštěl do výrazných reforem zdravotnického systému, problému, na jehož řešení politici v minulosti rezignovali nebo si jej přehazovali jako horký brambor. Když začal ve volebních průzkumech ztrácet, slíbil Orban zvýšit financování zdravotnictví v příštím roce o 167 miliard forintů. Kalkuluje s tím, že mu zvýšení mezd ve zdravotnictví přinese více hlasů ve volbách v roce 2018.

Právě tyto kroky podle Sinkové ze Semmelweissovy univerzity ukazují hloubku krize ve státním zdravotnictví, které by podle ní potřebovalo přísun nejméně čtyřikrát vyšší částky k pokrytí základních finančních potřeb.

Majitel Duna Medical Center Jankovskij říká, že propast mezi veřejným a soukromým zdravotnictvím hned tak nezmizí.

„Na trhu soukromých zdravotnických služeb jsme svědky dynamického růstu,“ tvrdí Jankovskij. „Pokud tento model bude fungovat, může se rozšířit do celé střední a východní Evropy."

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Americký vynálezce: Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk

Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil.

Vláda nesouhlasí k elektronizaci zdravotnictví

Nesouhlasné stanovisko vlády dostali zákonodárci k předloze skupiny poslanců hnutí ANO, jež by měla v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.

Fakultní nemocnice mají problémy s hospodařením

Dvě z deseti fakultních nemocnic, které by se podle návrhu vládního zákona měly od příštího roku přeměnit na univerzitní, hospodařily v minulých letech se ztrátou.

Trump podpořil plány republikánů ve zdravotnictví

Americký prezident Donald Trump „hrdě podpořil“ plány republikánských vůdců v Kongresu na změnu Obamovy reformy zdravotnického systému, tzv. Obamacare, a vyzval k jejich rychlému schválení navzdory rostoucím protestům mezi konzervativci.

Ilustrační foto

Akcie v zámoří si připsaly další pokles, pod tlakem byl hlavně zdravotnický sektor

Americké akcie opět oslabily. Za jejich poklesem stály především farmaceutické společnosti, které dostalo pod tlak prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Společnost Penta koupila většinový podíl v Nemos

Investiční skupina Penta za stovky milionů korun koupila 90procentní podíl ve skupině Nemos, která provozuje tři nemocnice, vlastní v Ostrově a dvě si pronajímá v Sokolově a Sušici.Čti více

Americké akcie dnes uzavřely smíšeně, dolar však posiloval

Americký akciový index Dow Jones dnes kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající dva indexy však rostly, hlavně díky energetickému sektoru a firmám Vertex Pharmaceuticals a Amazon.com.

Akcie Snap posilují po oznámení dohody o přenosech ze zimních olympijských her

Akcie Snap dnes oslabovaly po negativních investičních doporučeních analytiků Odeon a Barclays o 4 %, v několika okamžicích se však situace otočila poté, co společnost oznámila dohodu s NBCUniversal.

Novo Nordisk znovu žádá u FDA o povolení svého rychle působícího inzulinu v USA

Po odmítnutí FDA v říjnu minulého roku se společnost Novo Nordisk znovu pokusí získat povolení k prodeji svého inzulinového pera s rychle působícím inzulinem v USA.

Cytokinetics testuje další skupinu pacientů v druhé fázi klinických testů léku proti spinální svalové atrofii

Společnost Cytokinetics (CYTK) oznámila, že záhájila testy léku CK-2127107 na druhé skupině pacientů se spinální svalovou dystrofií.

Analytici Baird doporučují akcie Tesla k nákupu

Analytici Baird se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Tesla Inc.

Donald Trump se nevzdává svého plánu na zrušení Obamacare

Poté, co prezident Trump v minulém týdnu nezískal podporu pro nahrazení stávajícího systému zdravotního pojištění v USA, prohlásil, že se zaměří na prosazení nových daňových opatření.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.