Nedostatek toaletního papírů v maďarských nemocnicích podpořil soukromé investice. Penta zvažuje investici v Maďarsku

11.05.2016 11:02 | V Z | Diskuze

Stavební projekt na břehu Dunaje v hodnotě 62 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč) nabízí zatím největší naději, že rozpadající se maďarské zdravotnictví dokáže soukromým nemocnicím zaručit zářivou budoucnost, tvrdí agentura Bloomberg.

Foto: Dennis Jarvis

 

Zhoršující se podmínky ve státních nemocnicích, kam si pacienti s sebou často musejí brát dokonce i toaletní papír, nutí mnoho lidí opustit tento relikt komunistické éry a využívat soukromých zdravotnických služeb. Přímé platby pacientů za zdravotní služby v Maďarsku za poslední dvě dekády vzrostly více než dvojnásobně. Vyplývá to z údajů Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ukrajinský podnikatel Igor Jankovskij zahájil v Budapešti výstavbu Duna Medical Center, osmipatrové nemocnice se 130 lůžky a sedmi operačními sály. Zařízení by podle plánů mělo být otevřeno v roce 2018. Největší maďarský poskytovatel půjček, banka OTP Bank, rovněž plánuje investovat do nemocnice.

„Soukromé nemocnice se nyní objevují jako houby po dešti,“ číká Eszter Sinková, odbornice na zdravotnictví z budapešťské Semmelweisovy univerzity. „V letošním roce se zdravotnický byznys skutečně rozjede.“

 

Odchody doktorů

Tisíce špatně ohodnocených doktorů a zdravotních sester již z Maďarska utekly do bohatších západoevropských zemí )podobnost s Českem čistě nenáhodná), zatímco jejich kolegové, kteří zůstávají ve státních nemocnicích, jsou přepracovaní a špatně placení. Maďarské vlády dlouhodobě snižují financování zdravotnictví. V roce 2013 šlo do zdravotnictví 10 % státního rozpočtu, což je nejnižší částka mezi 34 zeměmi OECD.

I kvůli podfinancování vykazuje Maďarsko nejvyšší míru úmrtnosti na rakovinu a nejnižší počet vyšetření pomocí počítačové tomografie a magnetické rezonance v celé skupině OECD. Maďarské zdravotnické orgány byly letos nuceny popírat zprávy z médií, že nedostatek sterilizátorů vedl k propuknutí virové infekce ve státních nemocnicích.

Nízké vládní investice nutí Maďary, kteří jsou z komunistických dob zvyklí na zdravotnictví zdarma, sáhnout hlouběji do kapsy. Samoplátci tvořili celkově 35 % plateb za zdravotnictví v roce 2013; jde o nejvyšší úroveň ve střední Evropě. Velkou část této sumy tvořily tzv. „platby z vděčnosti“, tj. peníze, které pacienti dávají doktorům a sestřičkám ve státních nemocnicích v naději, že se jim dostane lepší léčby.

 

Potenciální investoři

Ochota pacientů zaplatit více láká pozornost investorů. Česko-slovenská soukromá kapitálová skupina Penta zvažuje investici v Maďarsku, uvedl bez dalších podrobností mluvčí Penty Gabriel Toth. Penta provozuje 14 nemocnic na Slovensku a je většinovým vlastníkem společnosti EMC, která je největším vlastníkem soukromých nemocnic v Polsku.

OTP Bank plánuje „ukázat, jak by měla být vedena moderní nemocnice,“ sdělil akcionářům předseda představenstva Sandor Csanyi 15. dubna. Csanyi podle tiskového oddělení v současnosti nechce poskytovat další podrobnosti.

Některá soukromá zdravotnická zařízení, jako např. Nemocnice Roberta Karolyho v Budapešti, jsou již nyní zisková. Nemocnice odhaduje, že tržby v roce 2016 dosáhnou 1,4 miliardy forintů (118 milionů Kč), tj. o 10 % více než v roce 2015, uvádí ředitelka Gabriella Laktosová. Nemocnice Roberta Karolyho, která nyní nabízí 55 lůžek, letos hodlá navýšit kapacitu o dalších 15 lůžek, říka Laktosová.

 

Maďarsko v regionálním srovnání zaostává

Maďarsko v regionálním srovnání soukromého zdravotnictví zaostává. Česká republika má nejvyšší podíl soukromých nemocničních lůžek dosahující celkově 20 %, uvádí ekonom divize zdravotnictví OEC Gaetan Lafortune. V ostatních zemích, pro něž jsou k dispozici údaje, podíl soukromých lůžek nepřekračuje 10 %, uvádí Lafortune.

Na vině je částečně politika, protože časté zásahy vlády do soukromého sektoru investory straší.

Premiér Viktor Orban v referendu v roce 2004 vystupoval proti částečné privatizaci státních nemocnic pomocí sloganu „Zdraví není byznysů. V roce 2008 jeho strana prosadila zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Orbanova rétorika rezonovala u voličů znepokojených narůstajícími nerovnostmi ve zdravotnictví. Referendum vyvolalo pád tehdejší vlády a otevřelo Orbánovi cestu k moci po volbách v roce 2010.

 

Ucpávání děr

Po nástupu do úřadu se Orban nepouštěl do výrazných reforem zdravotnického systému, problému, na jehož řešení politici v minulosti rezignovali nebo si jej přehazovali jako horký brambor. Když začal ve volebních průzkumech ztrácet, slíbil Orban zvýšit financování zdravotnictví v příštím roce o 167 miliard forintů. Kalkuluje s tím, že mu zvýšení mezd ve zdravotnictví přinese více hlasů ve volbách v roce 2018.

Právě tyto kroky podle Sinkové ze Semmelweissovy univerzity ukazují hloubku krize ve státním zdravotnictví, které by podle ní potřebovalo přísun nejméně čtyřikrát vyšší částky k pokrytí základních finančních potřeb.

Majitel Duna Medical Center Jankovskij říká, že propast mezi veřejným a soukromým zdravotnictvím hned tak nezmizí.

„Na trhu soukromých zdravotnických služeb jsme svědky dynamického růstu,“ tvrdí Jankovskij. „Pokud tento model bude fungovat, může se rozšířit do celé střední a východní Evropy."

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
zdravotnictví, oecd, penta, maďarsko, otp

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Lék na nesmrtelnost? Protilátka ochrání mozek proti stárnutí a vlivu staré krve

Stará krev má na tělo silný vliv, poškozuje orgány a přispívá k celkovému stárnutí organismu. Vědci nyní objevili protilátku, která tělo proti tomuto vlivu chrání. Testy prokázaly, že tato protilátka zabraňuje stárnutí mozku u myší, píše server New Scientist.

Chytré hodinky poznají, že onemocníte dřív než vy

Čtení z ruky a okultní diagnóza nemoci na dálku se začínají třást o práci, protože nyní nastupují chytré hodinky.

Trump varoval některé podniky a vzal si na paškál i Obamacare

Donald Trump varoval firmy před překládáním výroby mimo USA, že by se na ně mohla záhy vztahovat speciální daň.

Ilustrační foto

Analytici z Forbes představují biotechnologické trendy na rok 2017

Pravděpodobnost jasně hovoří proti invenci. Přesto však, dokonce i v těch případech, kdy selžou, povede se startupům tu a tam poskytnout vodítko, kudy se medicína ubírá či záhy ubírat může.

Dolní Sasko hlásí 70 000 vybitých kusů drůbeže kvůli nákaze ptačí chřipkou

Na severozápadě Německa se dál šíří agresivní kmen ptačí chřipky H5N8. V posledních dnech kvůli ní na farmách v Dolním Sasku vybili celkem 77.000 krocanů, kuřat a kachen, informovala dnes německá média.

Crowdfunding zřejmě nenabízí to nejlepší řešení pro úhradu dluhu za zdravotní péči

Podle finančního serveru NerdWallet není varianta skupinového financování, tzv. crowdfundingu, tím nejlepším řešením při splácení účtů za lékařské ošetření.Čti více

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Netflix, Tesla, Apple, Nike, Coca-Cola a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Ilustrační foto

Čína se vypořádala s místopředsedou PetroChina, za korupci půjde na 15 let do vězení

Bývalý druhý nejvyšší představitel čínského ropného gigantu PetroChina Liao Jung-jüan byl dnes odsouzen k 15 letům vězení za korupci. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační obrázek

40 knih, které by si měli přečíst všichni investoři

„Pokud chcete zničit kulturu, nemusíte knihy pálit. Stačí zajistit, aby je lidi nečetli.“ Ray Bradbury.

FDA schválil přípravek společnosti AbbVie pro léčbu MZL

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil přípravek IMBRUVICA (ibrutinib) společnosti AbbVie pro léčbu lymfomů marginální zóny (MZL).

Alibaba bude jedním z hlavních sponzorů olympijských her

Čínská skupina Alibaba se stala jedním z hlavních sponzorů olympijských her až do roku 2028.

Ilustrační foto

Facebook plánuje otevření nového datového centra v Dánsku

Americký provozovatel sociální sítě Facebook postaví v dánském městě Odense nové datové centrum, které bude jeho třetím takovým mimo Spojené státy. Kalifornská firma to dnes oznámila na tiskové konferenci s místními úřady.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.