Nejdůležitější okamžiky tohoto týdne na kapitálových trzích

30.04.2016 | 09:00 | fa ra | Diskuze

Finanční trhy v uplynulém týdnu prošly rozdílnými trendy. Na jedné straně opět razantně rostly komoditní trhy, cena ropy (Brent) se dostala na 5měsíční maximum (48 USD) a zlato po roce vyskočilo nad úroveň 1280 dolarů. Ceny komodit netáhly vzhůru fundamentální zprávy, ale hlavně oslabování dolaru, který vůči koši 6 hlavních měn klesl na nejnižší úroveň od začátku roku 2015.

Foto: Web4Trader

Fed na zasedání ve středu nenaznačil nic nového, trh nadále čeká, že další zvýšení sazeb v brzké době nehrozí a tak celková trhů (akcie, dolar, dluhopisy) byla minimální.

Opačným směrem než komodity se vydaly akcie. Důvodem byla probíhající výsledková sezóna v USA a v Evropě. Než samotné výsledky za 1Q smíšené vyznění přinášelo hlavně zhoršování výhledu pro zbytek roku.

Akciové indexy v západní Evropě ztratily za celý týden 2-3 % t/t. V USA akciové trhy klesly o 2 % t/t. Domácí index PX zakončil týden na 914 bodech, což znamenalo pokles o 0,62 % t/t.

V minulém týdnu se na domácím trhu stalo několik důležitých skutečností. Operátor O2 CR sice oznámil za 1Q16 mírně nižší tržby ve srovnání s konsensem, ale provozní marže stejně jako č. zisk je nad očekáváním. CME reportovalo výsledky za 1Q16. Tržby a provozní zisk byly ve shodě s odhady. Investoři nicméně negativně reagovali na hlubší č. ztrátu. Vedení ČEZu navrhuje akcionářům na valnou hromadu (3.6. 2016) dividendu ve výši 40 Kč (hrubý div. výnos téměř 9 %). Agentura Moody’s srazila hodnocení NWR na stupeň C (nejnižší) a vidí vysokou pravděpodobnost, že společnost nebude schopna v nejbližší době schopna plnit své závazky. Navíc podle generálního ředitele bude hotovost OKD (vlastní NWR) stačit do poloviny května. Situace se velmi rychle zhoršuje, což může vést k bankrotu.

Cenové rozpětí pro čekávané IPO (primární úpis akcií) na pražské burze společnosti GE Money Bank bylo stanoveno na 68-85 Kč, což nám připadá jako atraktivní cena, která indikuje tržní kapitalizaci 34,7-43,4 mil. Kč. Stanovení ceny se čeká 5. května a začátek obchodování 6. května. Druhé očekávané IPO na BCPP, společnosti EP Infastructure, bylo zrušeno.

Nejlepší výkon předvedl a hvězdou uplynulého týdne je polostátní ČEZ (+4,9 % t/t, 461,4 Kč). Titul podpořila jak cena elektřiny a emisní povolenky, tak návrh managementu na dividendu. Také změnu o téměř 5 %, ale s opačným znaménkem, tzn. největší propad, zaznamenalo CME (-4,9 % t/t , 63,7 Kč). Mediální skupina oslabila po reportovaných výsledcích za 1Q16. Erste (-3,5 % t/t, 676,9 Kč) i Komerční banka (-1,1 % t/t, 4859 Kč) před kvartálním reportem oslabily. Negativní výkon finančních institucí doplňovala pojišťovna VIG (-3,3 % t/t, 538 Kč). Na ceně 191 Kč se beze zpráv zastavila hodnota Unipetrolu (+3,8 % t/t). To je úroveň 6tiletých maxim. Investoři pravděpodobně spekulují na výplatu vysoké dividendy, která by mohla být oznámena v následujících dnech.

Zdroj:J&T

Podobná témata
dividendy, ipo, zlato, nwr, pražská burza, ropa, čez

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost provozující platební systém pro čínského giganta Alibaba se chystá nabídnout své akcie v rámci IPO

Přidružená společnost čínského online prodejce Alibaba (NYSE:BABA), Ant Financial provozující platební službu Alipay se přiblížila svému IPO, informovala dnes televize CNBC.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.