Nejdůležitější události předchozího týdne na kapitálových trzích

02.04.2016 10:14 | fa ra | Diskuze

Poslední týden v březnu byl opětovně pro většinu trhů zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Nicméně americké trhy byly i v pondělí otevřeny. Týden se obešel bez významnějších tržních informací, a tak se investoři upínali k pátečním americkým makrodatům (měsíční zaměstnanost).

Foto: Public Domain

Ta dopadla mírně pozitivně na všech úrovních, tedy jak v počtu nových pracovních pozic, tak v participaci i růstu mezd. Na trh měl pravděpodobně i vliv konec čtvrtletí, kdy dochází k realokaci pozic v rámci portfolií. Domácí index PX zakončil týden na 893 bodech a posílil o 0,5 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali úterní zveřejnění výsledků Philip Morris ČR. Celkově jsme hodnotili výsledky neutrálně vzhledem k trendům, nicméně výše dividendy byla pro nás mírným zklamáním. Čistý nekonsolidovaný zisk s 2,5 mld. Kč mírně zaostal za naším očekáváním 2,6 mld. Kč. To odpovídalo i návrhu hrubé dividendy 920 Kč vs. naše projekce 952 Kč/akcii. I tak se však jedná stále o solidní dividendu (hrubý div. výnos 7,1 %) a společnost má nadále k dobru prostředky ze zrušeného rezervního fondu (85 Kč/akcii), které může využít pro budoucí výplatu dividendy. Titul zakončil týden na 13030 Kč (-1,3 % t/t).

ČEZ dostal povolení k provozu 1. bloku jaderné elektrárny Dukovany, které končilo 31. Března 2016. Nové povolení na dobu neurčitou vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ zakončil páteční seanci na 414,7 Kč (+1,6 % t/t).

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05%), současně ČNB potvrdila, že bude držet koruna na úrovni 27 CZK/EUR do roku 2017. Vzhledem k tomu, že se nenaplňuje její inflační výhled, tak bankovní rada opět odsunula případný konec kurzového režimu, tentokrát až do poloviny 2017. ČNB opět zopakovala, že bankovní rada „diskutovala případné využití záporných úrokových sazeb“. K žádnému jasnému závěru ale nedošla, o záporných sazbách se vůbec nehlasovalo, tak celé téma stále zůstává spíše v rovině slovních intervencí.

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (-5,6 % na 51,6 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pokles přisuzujeme technické korekci předešlého růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ (+1,6 %; 414,7 Kč). Společnost získala povolení k provozu 1. Bloku jaderné elektrárny Dukovany, čímž se odstranilo jedno z potenciálních rizik. I když pravděpodobnost zastavení Dukovan jsme považovali za velice nízkou. Titul rovněž profitoval ze stabilizace vývoje na trhu s elektřinou.

Zdroj:J&T

Podobná témata
nezaměstnanost, dukovany, česká republika, eur/czk, čez, philip morris čr

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Ilustrační foto

Energetická skupina ČEZ bude do roku 2019 dodávat elektřinu České poště

Dceřiná společnost ČEZ Prodej, která instituci dodává elektřinu od roku 2008, zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku elektřiny pro poštu v letech 2017 až 2019.

ČEZ prodal Slovnaftu podíl v teplárně zásobující bratislavskou rafinerii

Energetická skupina ČEZ včera oznámila, že prodala Slovnaftu svůj podíl ve společnosti CM European Power Slovakia. Část vlastnila skrze CM European Power International, společný podnik s maďarským MOLem.Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ukrajina a Rusko se blíží shodě v otázce dodávek plynu

Rusko a Ukrajina učinily pokrok při dnešním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.