Nejdůležitější události předchozího týdne na kapitálových trzích

02.04.2016 | 10:14 | fa ra | Diskuze

Poslední týden v březnu byl opětovně pro většinu trhů zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Nicméně americké trhy byly i v pondělí otevřeny. Týden se obešel bez významnějších tržních informací, a tak se investoři upínali k pátečním americkým makrodatům (měsíční zaměstnanost).

Foto: Public Domain

Ta dopadla mírně pozitivně na všech úrovních, tedy jak v počtu nových pracovních pozic, tak v participaci i růstu mezd. Na trh měl pravděpodobně i vliv konec čtvrtletí, kdy dochází k realokaci pozic v rámci portfolií. Domácí index PX zakončil týden na 893 bodech a posílil o 0,5 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali úterní zveřejnění výsledků Philip Morris ČR. Celkově jsme hodnotili výsledky neutrálně vzhledem k trendům, nicméně výše dividendy byla pro nás mírným zklamáním. Čistý nekonsolidovaný zisk s 2,5 mld. Kč mírně zaostal za naším očekáváním 2,6 mld. Kč. To odpovídalo i návrhu hrubé dividendy 920 Kč vs. naše projekce 952 Kč/akcii. I tak se však jedná stále o solidní dividendu (hrubý div. výnos 7,1 %) a společnost má nadále k dobru prostředky ze zrušeného rezervního fondu (85 Kč/akcii), které může využít pro budoucí výplatu dividendy. Titul zakončil týden na 13030 Kč (-1,3 % t/t).

ČEZ dostal povolení k provozu 1. bloku jaderné elektrárny Dukovany, které končilo 31. Března 2016. Nové povolení na dobu neurčitou vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ zakončil páteční seanci na 414,7 Kč (+1,6 % t/t).

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05%), současně ČNB potvrdila, že bude držet koruna na úrovni 27 CZK/EUR do roku 2017. Vzhledem k tomu, že se nenaplňuje její inflační výhled, tak bankovní rada opět odsunula případný konec kurzového režimu, tentokrát až do poloviny 2017. ČNB opět zopakovala, že bankovní rada „diskutovala případné využití záporných úrokových sazeb“. K žádnému jasnému závěru ale nedošla, o záporných sazbách se vůbec nehlasovalo, tak celé téma stále zůstává spíše v rovině slovních intervencí.

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (-5,6 % na 51,6 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pokles přisuzujeme technické korekci předešlého růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ (+1,6 %; 414,7 Kč). Společnost získala povolení k provozu 1. Bloku jaderné elektrárny Dukovany, čímž se odstranilo jedno z potenciálních rizik. I když pravděpodobnost zastavení Dukovan jsme považovali za velice nízkou. Titul rovněž profitoval ze stabilizace vývoje na trhu s elektřinou.

Zdroj:J&T

Podobná témata
nezaměstnanost, dukovany, česká republika, eur/czk, čez, philip morris čr

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany

Novinářům to po dnešní poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle HN žádají, aby nebylo výběrové řízení

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, plánuje vstup na burzu

Podle denního tisku plánuje společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů. Nečekáme vliv na obchodování s akciemi ČEZu.Čti více

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.