Nejdůležitější události tohoto týdne: Fed, cena ropy, pokračující výsledková sezóna

20.08.2016 | 09:10 | fa ra | Diskuze

Ohlédnutí za uplynulým týdnem na kapitálových trzích.

Foto: Federalreserve

 

Trh zápis vyhodnotil pozitivně ve smyslu nejasného spuštění zvyšování sazeb a tedy prodloužení velmi uvolněné měnové politiky. Za povšimnutí stojí určitě opětovně dění na ropě, která se před třemi týdny podívala pod 40 dolarovou hranici (WTI). Ale od té doby již přidala více jak 20 %. Konkrétně v uplynulém týdnu WTI přidalo 8,5 % na 48,3 USD/bbl a šlo tak o akceleraci růstu. Důvodem byl pokles stavu zásob v USA, které jsou však stále na rekordních úrovních. Na evropské trhy se za nízkých objemů vrátila prodejní nálada, čemuž neodolal ani domácí index PX, který zakončil týden na 848 bodech, tedy o 1,9 % t/t níže.

Z domácích informací jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. Philip Morris ČR v pátek zveřejnil celkově neutrální sadu čísel. Nekonsolidovaný čistý zisk za 1H16 vykázal 2,2% růst r/r ba 1,4 mld. Kč. To bylo lehce pod naším odhadem 1,44 mld. Kč. Důvodem byl nižší cenový efekt u tržeb z ČR, než jsme projektovali. Celkově však z našeho pohledu došlo k potvrzení solidního hospodaření, což může indikovat pokračování výplaty zajímavé dividendy. Titul zakončil týden na 12900 Kč (-1,0 % t/t).

Unipetrol oznámil, že dokončil opravu před rokem vybuchlé etylénové jednotky v Chemparku v Záluží u Litvínova. Nyní probíhají poslední testy a jednotka by měla být v běžném provozu na konci října. Náklady na opravu by se měly pohybovat na úrovni 4 mld. Kč. Dokončení je pozitivní zprávou. Jak datum, tak částka však nejsou překvapením. Akcie zakončila páteční seanci na hladině 175 Kč (+0,7 % t/t)

Podle informací MF Dnes a Euro24 plánuje Fortuna prodat svůj loterijní byznys. Ten nezapadá do plánů šéfa Petra Widerstroma, který chce Fortunu zaměřit jen na sportovní sázky a online kasino. Strategie údajně počítá i s technologickou expanzí do zahraničí, pravděpodobně přes sázení na webu. Fortuna se ke spekulacím nevyjádřila. Loterie je pro Fortunu okrajovým byznysem, v 1Q16 se podílela na zisku EBITDA pouze ze 4 %. Podle MF Dnes by se cena za prodej loterie mohla pohybovat v rozmezí 120 – 150 mil., tj. ve výši 5-6x zisku EBITDA z loterie za loňský rok. Titul zakončil týden na 92,9 Kč (-0,6 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byl CEZ (-4,0 % na 423 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Odhadujeme, že za poklesem je snižující se cena elektrické energie, která klesá opětovně k hranici 26 EUR/MWh (-3,6 % t/t). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirit (+7,7 % na 55,9 Kč). Předminulý týden společnost zveřejnila výsledky, které byly víceméně v souladu s očekáváním. Aktuálně jsme nezaznamenali jiné kurzotvorné informace.

Zdroj:J&T

Podobná témata
fed, fortuna, ropa, cena ropy, čez, philip morris čr

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, plánuje vstup na burzu

Podle denního tisku plánuje společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů. Nečekáme vliv na obchodování s akciemi ČEZu.

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.