Nejdůležitější události tohoto týdne: Výsledková sezóna v USA, ECB, Unipetrol

23.07.2016 | 10:55 | fa ra | Diskuze

I v uplynulém týdnu byla výsledková sezóna v plném proudu a zasedání ECB dle očekávání nic nového pro trhy nepřineslo. Víkendový pokus o vládní převrat v Turecku trhy nějak výrazněji nepoznamenal. Samozřejmě kromě Turecka samotného, kde tamní index ztratil za týden 13 %.

Foto: Web4Trader

Prozatímní vyznění výsledkové sezóny má spíše mírně příznivý tón. Velmi defenzivní očekávání trhu je překonáváno. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo pro trhy žádný impulz. Komentář Draghiho byl sice úzce sledován, ale žádné významné informace především směrem k italskému bankovnímu sektoru nezazněly. I když zahraniční indexy západní Evropy a USA spíše stagnovaly, tak burzy v regionu CEE byly zahrnuty nákupními objednávkami. V rámci pozitivní nálady na CEE region se předvedla i domácí burza, kde index PX přidal za týden 3,2 % na 891 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil čísla za 2Q16, která byla výrazně pozitivně ovlivněna první platbou od pojišťoven (loňský výbuch v Záluží) ve výši 3,9 mld. Kč. S touto položkou společnost vykázala jeden z nejlepších kvartálů s EBITDA na úrovni 4,3 mld. Kč (-6,7 % r/r) a vs. odhad trhu 4,6 mld. Kč. Management současně uvedl, že by rád do budoucna představil stabilní dividendovou politiku. Unipetrol zakončil páteční seanci na 173,1 Kč (+0,1 % t/t).

Philip Morris Int. (PMI či mateřská společnost PMČR) zveřejnil výsledky za 2Q16, kde se rovněž lehce zmínil o vývoji v ČR. PMI uvedlo, že se její tržní podíl v ČR zvýšil. Bohužel nebyly uvedeny žádné bližší specifikace. Jen připomínáme, že v 1Q16 došlo dle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Co. k poklesu tržního podílu PMČR. Pokud by se zvýšení tržního podílu potvrdilo i dle lokálních výsledků, tak bychom to vnímali pozitivně. Nicméně občas se průzkumy zveřejněné PMI a lokální PMČR liší. Titul zakončil týden na 13100 Kč (+0,2 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (-8,2 % na 54,6 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Nicméně očekávání na výsledky, které budou zveřejněny příští týden, jsou relativně nízká, co se týče čistého zisku. Důvodem je zaúčtování jednorázové finanční ztráty kvůli svolání vlastních dluhopisů. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla O2 CR (+10,9 % na 239,7 Kč). Ani O2 CR nezaznamenalo kurzotvornou informaci. Nicméně zde odhadujeme, že se technicky zmírňuje předešlý negativní trend. Současně budou příští týden zveřejněny výsledky a poté bude moci opětovně začít odkup vlastních akcií. Jen připomínáme, že společnost pozastavuje odkup vlastních akcií zhruba měsíc před zveřejněním výsledků.

Zdroj:J&T

Podobná témata
ecb, hospodářské výsledky, unipetrol, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.