Nejdůležitější události uplynulého týdne: Zátěžové testy bank, nezaměstnanost v USA

06.08.2016 | 09:06 | fa ra | Diskuze

Zátěžové testy EBA zaměřené na evropské bankovní domy dopadly v celku neutrálně. Respektive kvůli zvoleným parametrům prošly víceméně všechny banky, kromě některých výjimek. Nicméně tento výsledek trh neuklidnil. Zejména konkrétní banky jako UniCredit (-12,7 % t/t) či Deutsche Bank (-3,5 % t/t) byly stále pod prodejním tlakem.

Foto: Public Domain

Naopak pozitivní informací pro trhy byla páteční makrodata z USA. Tamní měsíční zaměstnanost překonala očekávání s +255 vs. oček. +180 tis. prac. míst. Domácí index PX především pod tíhou propadu Komerční banky zakončil týden na 850 bodech či –3,6 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. V pondělí zveřejnila výsledky Kofola. Ta zklamala s provozním ziskem EBITDA 360 (-22,4 % r/r) vs. oček. 384 mil. Kč. Důvodem jsou klesající tržby (-4,7 % r/r) a rostoucí tlak ze strany nákladů (zaměstnanci a základní suroviny). Komentář managementu ohledně výhledu na celý rok byl rovněž neuspokojující. Titul zakončil týden na 430 Kč (-2,0 % t/t).

Ve středu zveřejnila výsledky Komerční banka. Samotná čísla byla bez překvapení s čistý ziskem za 2Q16 na úrovni 3,8 (+19 % r/r) vs. oček. 3,8 mld. Kč. Nicméně banka uvedla, že bude revidovat směrem dolu svoji dividendovou politiku vzhledem k větším regulatorním nárokům ze strany ČNB. Komerční banka byla mezi investory oblíbená právě pro svoji dividendovou politiku. Titul reagoval negativně a pátek zakončil na 848 Kč (-10,8 % t/t).

VIG ve středu předčasně oznámila zisk před zdaněním na úrovni 200 mil. EUR. Společnost zároveň potvrdila dosavadní celoroční výhled, který počítá minimálně s dvojnásobným ziskem před zdaněním oproti minulému roku až do výše 400 mil. EUR. VIG dále v tiskové zprávě oznámil, že na základě rozhodnutí regulátora mění způsob konsolidace a účtování podílů v devíti společnostech (non-profit housing societies). Výsledkem změny metodiky je snížení zisku před zdaněním za minulý rok o 45 mil. EUR a snížení vlastního kapitálu o 550 – 580 mil. EUR. Tyto změny nemají žádný dopad na regulatorní kapitál (Solvency II). Titul zakončil týden na 450,9 Kč (-5,7 % t/t).

Konečně v pátek zveřejnila výsledky Erste Group. Jelikož však Erste již dala dříve předběžná data, tak čistý zisk za 2Q16 s 567 mil. EUR (+117 % r/r) byl bez překvapení. Výsledek byl silně ovlivněn jednorázovými položkami, které byly však dopředu oznámeny. Současně byl potvrzen i dříve zvýšený výhled. Titul zakončil týden na úrovni 638,1 Kč (-0,9 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka (-10,8 % na 848 Kč). Titul negativně reagoval na revizi směrem dolu své dividendové politiky. Banka musí k revizi přikročit kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. Jen připomínáme, že KB byla trhem vždy kladně hodnocena právě kvůli své zajímavé dividendové politice. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+1,6 % na 57,1 Kč). V týdnu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Odhadujeme, že akcie těžila ze solidních čísel zveřejněných již v předchozím týdnu.

Zdroj:J&T

Podobná témata
komerční banka, nezaměstnanost, zátěžové testy bank

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Na akciích stále klid… zatím

Srpnové dny přinesly poměrně poklidné obchodování na většině akciových trzích, alespoň pokud to porovnáme s předcházejícími částmi roku 2016. 

Na co se zaměří investoři v příštím týdnu: Nezaměstnanost v USA, čínské PMI

V příštím týdnu se investoři zaměří především na páteční data z amerického trhu práce. Ta by měla dále zvýšit spekulace ohledně budoucí monetární politiky Fedu.Čti více

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.