Největší lži býků k aktuálnímu stavu amerického akciového trhu

09.09.2016 | 06:10 | Ne Ro | Diskuze

P/E poměr nám jasně říká, že jsou americké akciové trhy momentálně vysoce nadhodnocené. Člověk by se domníval, že býci budou tuto skutečnost prostě jen ignorovat, jenže oni ne. Pojďme spolu odkrýt největší lži býků.

Foto: Norton Photographer

Ve skutečnosti býci přišli na to, jak tato jasná data "znásilnit", a sice tak, aby to vypadalo, že současné ohodnocení akcií na americkém akciovém trhu je dokonce v souladu s historickými průměry. Proto je naprosto nezbytné, abychom pochopili, co momentálně býci páší, a nenechali se svést jejich líbivými řečmi na scestí.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Důvodem, proč je poměr P/E schopen podat více než jeden příběh, je, že existuje více způsobů, jak se ho dopočítat. Zatímco složka "P", tržní cena akcie, je v daném okamžiku neoddiskutovatelná, v případě složky "E" je tomu jinak, neboť roční zisk na akcii se podle zvoleného přístupu může lišit. A tak, pouze někteří z analytiků jdou do časů minulých, kde sledují posledních 12 měsíců, kdežto jiní se zaměří na zisky očekávané v roce budoucím. A ještě jiní počítají poměr P/E na základě zisků, jež daná společnost aktuálně ohlásí, či se opřou dokonce o tak zvané "provozní zisky", které ovšem nereflektují u dané firmy neprovozní náklady, například daně či úroky.

Následující graf znázorňuje různý poměr P/E v závislosti na zvolené metodě výpočtu zisků na akcii.

Zdroj: Standard & Poors; www.HulbertRatings.com


Například, při výpočtu zisků podle hlášení za uplynulých 12 měsíců je poměr P/E indexu S&P 500 (SPX) momentálně 25,1. Pakliže však zvolíme pro výpočet poměru P/E provozní zisky, sníží se tentýž poměr P/E indexu S&P 500 (SPX)  na pouhých 16,4. Zasadíme-li tato čísla do historického kontextu, obdržíme průměrnou hodnotu poměru P/E za posledních 140 let 15,6 (podle dat profesora Roberta Shillera z Yale University).

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
ekonomika usa, americké akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.Čti více

Těžba lithia na Cínovci může začít, společnost Karla Janečka dostala povolení

Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka, dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Separace lithných slíd by mohla začít za dva až tři roky.

Zaměřeno na: Podnikatelská důvěra v Německu na mnohaletých maximech

Jaké jsou důvody zveřejněných výsledků insitutu Ifo?

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.