Energetický gigant RWE tone v potížích. Nízká cena elektřiny a německé sbohem jaderné energii sráží jeho zisky k zemi

20.04.2016 16:01 | wa pe | Diskuze

Výkonný ředitel německého energetického giganta RWE AG, Peter Terium dnes varoval, že stávající nízká cena elektřiny může vést až k ekonomickému kolapsu konvenčních zdrojů energie.

Foto: campact

Po více jak 60 letech je to letos poprvé, kdy vedení společnosti neplánuje vyplatit dividendu, na vině je především nízká cena elektřiny a vysoké investice do obnovitelných zdrojů energie. Současný CEO neváhal na výročním setkání akcionářů označit současný stav za nouzovou situaci, kdy si mnohé elektrárny nevydělají ani na vlastní provoz. Akcionáři budou o výplatě dividendy v průběhu dneška ještě hlasovat.  Regionální dodavatelé elektřiny, kteří vlastní asi 24 % akcií RWE jsou na výplatě dividendy ekonomicky závislí, zároveň se však objevují mezi akcionáři chápavé hlasy, které si uvědomují závažnost situace. Jen v minulém roce musela společnost odepsat majetek v hodnotě 2,1 miliardy EUR a vykázala celkovou ztrátu 200 milionů EUR. Dobrý výhled zisků společnost nenabídla ani pro rok 2016.

Akcionáři dnes také budou hlasovat o vytvoření nové nezávislé divize obnovitelných zdrojů, která by měla být dalším tahounem růstu a investic. Pokud k tomu akcionáři svolí, RWE by si v divizi ráda ponechala majoritní podíl a ke konci roku nabídla pouze 10 % jejích akcií k prodeji.

Společnost RWE nese na svých bedrech náklady spojené s rozhodnutím spolkové vlády opustit produkci elektrické energie z jádra, tzv. Atomausstieg. Dosavadní provozovatelé jaderných elektráren mají povinnost uhradit náklady spojené s demontáží reaktorů a uskladněním vyhořelého paliva. O finanční spoluúčasti státu v otázce dlouhodobého uskladnění německého jaderného odpadu se bude teprve jednat.

 

Zdroj:MW

Podobná témata
dividendy, obnovitelné zdroje energie, rwe, jaderné elektrárny, jaderná energie, cena elektřiny

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Google chce již v příštím roce využívat pouze obnovitelné zdroje energie

Společnost Google (GOOG, GOOGL) oznámila, že v příštím roce plánuje kompletně přejít na obnovitelné zdroje energie a to jak v případě energeticky náročných datových center, tak v případě kanceláří.

Samsung Electronics chce zvýšit dividendy

Společnost Samsung Electronics Co. oznámila, že zvýší dividendy a zváží možnou restrukturalizaci podniku.

Ilustrační foto

První blok jaderné elektrárny Temelín má nabito a odjištěno

Dnes ráno dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín zavážení paliva do odstaveného reaktoru prvního bloku. Elektřinu by měl blok začít vyrábět v polovině prosince.Čti více

Cena ropy dnes zamířila vzhůru. Pozornost investorů se opět zaměřuje na OPEC

Ceny ropy na světových trzích dnes po dvou dnech sestupu ze 17měsíčních maxim mírně oživily.

Do skandálu s manipulací s cenou stříbra mohou být zapojeny další banky

Osm měsíců poté, co Deutsche Bank (NYSE:DB) urovnala žalobu obviňující jí z manipulací s cenou drahých kovů, oznámili žalobci, že banka v rámci dohody o narovnání poskytla další dokumenty.

Ilustrační foto

Co lze očekávat od dnešní ECB?

Evropská centrální banka (ECB) na dnešním zasedání svých guvernérů zřejmě dál prodlouží nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst a snaží se v eurozóně podpořit inflaci. Doposud platilo, že ECB s nákupy skončí v březnu příštího roku.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.