Nepříjemné překvapení “Brexit”: SNB v pohotovosti

27.06.2016 | 15:27 | Swissquote Ltd | Diskuze

Očekávaný dopad brexitu na frank bude značný. CHF je podle očekávání hlavním nástrojem pro zajištění rizika hlasování pro „odchod“. EURCHF zareagoval pádem na 1.06237, ale odrazil se na 1.0723 i přes nedostatek síly páru, což naznačuje intervenci SNB.

Foto: Marcel Grieder

Přímá FX intervence byla bankou potvrzena, když mailem oznámila, že vstupuje na trhy. SNB je jako na trní, protože sleduje vyvíjející se dění s obavami. EURCHF se stal miláčkem zajištění investorů proti brexitu. Souvislost mezi EURCHF a odhady výsledku referenda byla v posledních týdnech velice úzká. Obliba CHF pro bezpečné obchodování vzroste, protože riziko Evropy a Velké Británie po šoku tohoto rána jen stoupne.

Ke smůle SNB, která se aktivně snaží o slabší CHF, brexit spustí zřejmě další regionální rizika. Kromě obecné nejistoty předpokládané hlasy v referendu v Severním Irsku a ve Skotsku ohrozí existenci Spojeného království a v nedělních španělských volbách posílí euroskeptici. V dohledné budoucnosti můžeme očekávat evropské prostředí nenakloněné riziku, což by naznačovalo delší období posilování CHF. To zatlačí SNB do obranného postoje. SNB zaujala správný přístup zůstat v klidu, aby si zachovala pružnost k ochraně CHF před dalším posilováním všemi možnými nástroji. Rozšiřování bilance SNB naznačuje, že centrální banka aktivně intervenuje na trhu, ale při celkových rezervách odpovídajících 95% švýcarského ročního HDP může být další rozšiřování destabilizující. Další úroveň představuje zpřísnění výjimky na záporné sazby a/nebo hluboké záporné sazby.

Ale vzhledem k tomu, že výnosy švýcarských státních dluhopisů jsou záporné už 20 let, ačkoli poptávka se drží, je nepravděpodobné, že by další záporné sazby výrazně odradily investory, kteří nemají zájem riskovat. Navíc experiment se zápornými sazbami je mladý a dlouhodobé důsledky zatím nejsou známy. Existuje neřešitelná obava, že záporné sazby nahlodají zisky banky i rozvahu, zatímco spotřebitelé by nemuseli utrácet a místo půjček by střádali. Celkově není pravděpodobné, že by SNB měla nástroje na ochranu CHF z dlouhého období poptávky.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
ekonomika, švýcarský frank, švýcarská národní banka, chf/eur, eur/chf, brexit, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.

EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.