Nervozita před zasedáním zemí OPEC se zvyšuje

24.11.2015 11:45 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy je pod stálým drobnohledem a názory na její další vývoj se liší. Saudská Arábie jako hlavní představitel zemí OPEC již provádí ústy svého ministra pro ropu slovní intervence s cílem zvýšit její cenu. Podle Venezuely by prý většina zemí OPEC ráda viděla „rovnovážnou cenu ropy“ na úrovni okolo 88 dolarů za barel.

 

Ilustrační foto, Alexch

Venezuelská ropa před krachem

Zasedání zemí OPEC je sice plánováno na 4. prosince, ale nervozita ohledně nízkých cen ropy se projevuje již dlouhou dobu. Pro země stojící mimo ropný kartel je výsledek zasedání OPEC životně důležitý. Venezuela, jejíž státní rozpočet je plně závislý na cenách ropy stojí před státním bankrotem. Rusko pro změnu čelí v důsledku nízkých cen ropy a výdajům spojeným s vojenským dobrodružstvím na Ukrajině a v Sýrii, odlivu devizových rezerv a poklesu výkonnosti ekonomiky.

Není tedy divu, že Venezuela, ústy svého ministra pro ropné záležitosti Eulogie Del Pino, vyzývá státy OPEC ke stabilizaci trhu s ropou. Podle jeho názoru by mohla cena ropy klesnout k 20 dolarům za barel, pokud OPEC nepřijme opatření ke stabilizaci cen. Na setkání v Teheránu prohlásil Del Pino, že by Saudská Arábie a Katar měly zvážit jeho návrh na dosažení „rovnovážné ceny ropy“ na úrovni 88 dolarů za barel, což by umožnilo nové investice do produkční kapacity.

„Nesmíme dovolit, aby trh pokračoval v určování cen ropy,“ prohlásil Del Pino. „Hlavním cílem OPEC je kontrolovat cenu ropy a země OPEC by se měly vrátit k tomuto základnímu cíli,“ dodal.

Mezitím oznámil ve státní televizi venezuelský prezident Maduro, že se setká s ruským prezidentem Putinem a budou řešit otázku cen ropy. Rusko není členem zemí OPEC a čelí v Evropě zvýšené konkurenci Saudské Arábie, která snížila ceny pro země severozápadní Evropy a začala prodávat ropu do zavedeného ruského trhu v Polsku.

Rusko společně s Venezuelou a dalšími zeměmi mimo OPEC v minulém roce naléhaly, aby země OPEC zabránily krachu cen ropy lepším vybalancováním mezi světovou poptávkou a nabídkou ropy.

Íránská ropa se vrací na trh

Oproti tlaku Venezuely na stabilizaci cen ropy chce Írán vytěžit o 1 milión barelů ropy denně víc, aby zvýšil své příjmy z ropy po ukončení sankcí. Irán je toho názoru, že země OPEC na zasedání neomezí těžbu ropy a ponechají ji na stávající výši. OPEC by měl nechat prostor pro zvýšení Íránské produkce s horní hranicí na 30 miliónech barelů, prohlásil Íránský ministr ropných záležitostí a dodal, že na zasedání tento limit zůstane pravděpodobně zachován.

Írán žádá OPEC o návrat k hodnotám produkce z doby před uplatněním sankcí, řekl Bijan Namdar Zanganeh novinářům v Teheránu. Irán plánuje zvýšit svoji produkci o 1 milión barelů ropy denně během následujících pěti až šesti měsíců. Výše íránské produkce by měla zůstat v limitu OPEC.

„Nepředpokládáme, že na zasedání OPEC dojde k nové dohodě,“ prohlásil ministr Zanganeh. „OPEC těží víc ropy, než bylo dohodnuto a i přes žádosti, aby země OPEC respektovaly těžební strop, k žádnému omezení těžby nedochází. Írán má plné právo se vrátit na trh s ropou, což ovšem neznamená, že bude těžit víc ropy, než bylo dohodnuto.“

Írán byl v roce 2012 před uvalením sankcí kvůli svému nukleárnímu programu druhým největším producentem ropy zemí OPEC. Po uvolnění sankcí v červnu tohoto roku těží Írán 2,7 miliónů barelů ropy denně a tím se umisťuje na pátém místě žebříčku zemí těžících ropu.

„Zaslal jsem zemím OPEC dopis, aby uvážily jak provést náš návrat na trh,“ prohlásil ministr Zanganeh. „K navýšení těžby na původní hodnoty nepotřebujeme od OPEC žádné svolení, je to naše právo.“

Jaká je optimální cena ropy?

Většina zemí OPEC se domnívá, že férová cena ropy se nachází na úrovni okolo 70 dolarů za barel, prohlásil íránský ministr Zanganeh a vyzval, aby země OPEC neomezovaly těžbu. Také prohlásil, že se setká v Teheránu s ruským ministrem pro ropné záležitosti Alexandrem Novakem a budou diskutovat o ropě.

Ministři zemí OPEC se setkají 3. prosince 2015 na neformální schůzce. Zasedání zemí OPEC je pak naplánováno na 4. prosince. Na zasedání budou země OPEC diskutovat svoji další politiku ohledně světové spotřeby ropy a poklesu její ceny o 44 procent v tomto roce v důsledku nadměrné globální nabídky. Země OPEC produkují 40 % světové produkce ropy a během minulých 17 měsíců měly nastaven oficiální strop těžby nastaven na 30 miliónů barelů ropy denně. Hlavním cílem tohoto opatření bylo udržení podílu na světové těžbě ropy.

Hlavním srovnávacím produktem je cena ropy Brent, která se v současné době se obchoduje na úrovni okolo 44,50 dolarů. Cena ropy Brent v loňském roce klesla o více než 60 %, když následovala snahu Saudské Arábie vytlačit z trhu konkurenci v podobě producentů americké ropy z břidlic.

Zasedání zemí OPEC je naplánováno na 4. prosince 2015 a bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá se všemi protichůdnými tlaky. Nicméně vzhledem k tomu, že i saudský ministr pro ropné záležitosti vystoupil se slovní intervencí, lze předpokládat, že k nějaké dohodě o růstu cen ropy dojde.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

M. Barkindo: Míra plnění dohody OPEC dosáhla v únoru 94 %

Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo uvedl, že členské i nečlenské země organizace plnily listopadovou dohodu o omezení těžby ropy v únoru na 94 %, tzn. o 8 % více než v lednu.

Cena ropy opět oslabuje vlivem sílících obav z těžby v USA

Světové ceny ropy se dnes odpoledne vrátily k poklesu, a ztratily tak počáteční přírůstky dosažené v očekávání, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží se svými partnery dohodu o omezení těžby do konce roku.

Spekulanti věří, že cena ropy dále poroste

Podle agentury Bloomberg zaznamenal v minulém týdnu VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN (NYSEARCA:UWT) navázaný na cenu ropy příliv nového kapitálu ve výši 45,3 milionu USD.

OPEC výbor podpořil prodloužení stávající dohody o těžbě

Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí dnes doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku.

Cena ropy klesá kvůli nejistému prodloužení dohody OPEC

Ceny ropy na světových trzích dnes klesají.

Goldman radí ignorovat technickou analýzu ropy a věřit fundamentům

Podle Goldman Sachs Group Inc. neexistuje žádný fundamentální důkaz, který by mohl ospravedlnit pokles, který cena ropy zažila v tomto týdnu.Čti více

Cena ropy dnes dále oslabuje. OPEC nedokáže snížit přesycenost trhu, obávají se obchodníci

Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.

Ilustrační foto

Gazprom počítá s růstem trhu s plynem v EU, konkurence z USA a Blízkého východu se neobává

Ruský plynárenský gigant Gazprom počítá s růstem svého podílu na trhu v Evropské unii, a to navzdory konkurenci ze Spojených států a Blízkého východu. Agentuře Reuters to dnes řekl generální ředitel podniku Alexej Miller.

Ilustrační foto

ČNB vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od 26. dubna, uvedl mluvčí České národní banky (ČNB) Marek Zeman.

Ilustrační foto

Norsko: Zásoby ropy a plynu v Barentsově moři jsou dvojnásobné

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.

Ukrajina přerušila dodávky elektřiny do separatistického regionu

Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenergo dnes oznámila, že přerušila dodávky elektrické energie do některých východních částí země kontrolovaných proruskými separatisty kvůli jejich vysokému zadlužení.

Irácká produkce ropy v březnu rostla

Podle analýzy dat shromážděných Iraq Oil Report vzrostla produkce ropy v Iráku v březnu o 4 % na 4,586 milionů barelů denně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.