Nervozita před zasedáním zemí OPEC se zvyšuje

24.11.2015 11:45 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy je pod stálým drobnohledem a názory na její další vývoj se liší. Saudská Arábie jako hlavní představitel zemí OPEC již provádí ústy svého ministra pro ropu slovní intervence s cílem zvýšit její cenu. Podle Venezuely by prý většina zemí OPEC ráda viděla „rovnovážnou cenu ropy“ na úrovni okolo 88 dolarů za barel.

 

Ilustrační foto, Alexch

Venezuelská ropa před krachem

Zasedání zemí OPEC je sice plánováno na 4. prosince, ale nervozita ohledně nízkých cen ropy se projevuje již dlouhou dobu. Pro země stojící mimo ropný kartel je výsledek zasedání OPEC životně důležitý. Venezuela, jejíž státní rozpočet je plně závislý na cenách ropy stojí před státním bankrotem. Rusko pro změnu čelí v důsledku nízkých cen ropy a výdajům spojeným s vojenským dobrodružstvím na Ukrajině a v Sýrii, odlivu devizových rezerv a poklesu výkonnosti ekonomiky.

Není tedy divu, že Venezuela, ústy svého ministra pro ropné záležitosti Eulogie Del Pino, vyzývá státy OPEC ke stabilizaci trhu s ropou. Podle jeho názoru by mohla cena ropy klesnout k 20 dolarům za barel, pokud OPEC nepřijme opatření ke stabilizaci cen. Na setkání v Teheránu prohlásil Del Pino, že by Saudská Arábie a Katar měly zvážit jeho návrh na dosažení „rovnovážné ceny ropy“ na úrovni 88 dolarů za barel, což by umožnilo nové investice do produkční kapacity.

„Nesmíme dovolit, aby trh pokračoval v určování cen ropy,“ prohlásil Del Pino. „Hlavním cílem OPEC je kontrolovat cenu ropy a země OPEC by se měly vrátit k tomuto základnímu cíli,“ dodal.

Mezitím oznámil ve státní televizi venezuelský prezident Maduro, že se setká s ruským prezidentem Putinem a budou řešit otázku cen ropy. Rusko není členem zemí OPEC a čelí v Evropě zvýšené konkurenci Saudské Arábie, která snížila ceny pro země severozápadní Evropy a začala prodávat ropu do zavedeného ruského trhu v Polsku.

Rusko společně s Venezuelou a dalšími zeměmi mimo OPEC v minulém roce naléhaly, aby země OPEC zabránily krachu cen ropy lepším vybalancováním mezi světovou poptávkou a nabídkou ropy.

Íránská ropa se vrací na trh

Oproti tlaku Venezuely na stabilizaci cen ropy chce Írán vytěžit o 1 milión barelů ropy denně víc, aby zvýšil své příjmy z ropy po ukončení sankcí. Irán je toho názoru, že země OPEC na zasedání neomezí těžbu ropy a ponechají ji na stávající výši. OPEC by měl nechat prostor pro zvýšení Íránské produkce s horní hranicí na 30 miliónech barelů, prohlásil Íránský ministr ropných záležitostí a dodal, že na zasedání tento limit zůstane pravděpodobně zachován.

Írán žádá OPEC o návrat k hodnotám produkce z doby před uplatněním sankcí, řekl Bijan Namdar Zanganeh novinářům v Teheránu. Irán plánuje zvýšit svoji produkci o 1 milión barelů ropy denně během následujících pěti až šesti měsíců. Výše íránské produkce by měla zůstat v limitu OPEC.

„Nepředpokládáme, že na zasedání OPEC dojde k nové dohodě,“ prohlásil ministr Zanganeh. „OPEC těží víc ropy, než bylo dohodnuto a i přes žádosti, aby země OPEC respektovaly těžební strop, k žádnému omezení těžby nedochází. Írán má plné právo se vrátit na trh s ropou, což ovšem neznamená, že bude těžit víc ropy, než bylo dohodnuto.“

Írán byl v roce 2012 před uvalením sankcí kvůli svému nukleárnímu programu druhým největším producentem ropy zemí OPEC. Po uvolnění sankcí v červnu tohoto roku těží Írán 2,7 miliónů barelů ropy denně a tím se umisťuje na pátém místě žebříčku zemí těžících ropu.

„Zaslal jsem zemím OPEC dopis, aby uvážily jak provést náš návrat na trh,“ prohlásil ministr Zanganeh. „K navýšení těžby na původní hodnoty nepotřebujeme od OPEC žádné svolení, je to naše právo.“

Jaká je optimální cena ropy?

Většina zemí OPEC se domnívá, že férová cena ropy se nachází na úrovni okolo 70 dolarů za barel, prohlásil íránský ministr Zanganeh a vyzval, aby země OPEC neomezovaly těžbu. Také prohlásil, že se setká v Teheránu s ruským ministrem pro ropné záležitosti Alexandrem Novakem a budou diskutovat o ropě.

Ministři zemí OPEC se setkají 3. prosince 2015 na neformální schůzce. Zasedání zemí OPEC je pak naplánováno na 4. prosince. Na zasedání budou země OPEC diskutovat svoji další politiku ohledně světové spotřeby ropy a poklesu její ceny o 44 procent v tomto roce v důsledku nadměrné globální nabídky. Země OPEC produkují 40 % světové produkce ropy a během minulých 17 měsíců měly nastaven oficiální strop těžby nastaven na 30 miliónů barelů ropy denně. Hlavním cílem tohoto opatření bylo udržení podílu na světové těžbě ropy.

Hlavním srovnávacím produktem je cena ropy Brent, která se v současné době se obchoduje na úrovni okolo 44,50 dolarů. Cena ropy Brent v loňském roce klesla o více než 60 %, když následovala snahu Saudské Arábie vytlačit z trhu konkurenci v podobě producentů americké ropy z břidlic.

Zasedání zemí OPEC je naplánováno na 4. prosince 2015 a bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá se všemi protichůdnými tlaky. Nicméně vzhledem k tomu, že i saudský ministr pro ropné záležitosti vystoupil se slovní intervencí, lze předpokládat, že k nějaké dohodě o růstu cen ropy dojde.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy dnes šla nahoru, jelikož americké zásoby se překvapivě ztenčily

Ceny ropy dnes rostly, příčinou jsou překvapivé zprávy o poklesu amerických zásob.

Cena ropy dnes oslabuje v reakci na sílící americký dolar

Ceny ropy dnes klesají, jedním z důvodů je sílící dolar, ve kterém se obchody s ropou uskutečňují.

Práce na stavbě plynovodu IGB mezi Řeckem a Bulharskem začnou již v příštím roce

Plynovod IGB má pomoci Bulharsku snížit téměř úplnou závislost na dodávkách plynu z Ruska, ročně jím má protéct až jedna miliarda metrů krychlových ázerbájdžánského plynu. Řekl to dnes prozatímní bulharský ministr energetiky Nikolaj Pavlov.

Ilustrační obrázek

Goldman Sachs: Celosvětové zásoby ropy poklesnou. Jak zareaguje cena ropy?

Globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs odhaduje, že globální zásoby ropy budou klesat kvůli omezení výroby a silnému růstu poptávky. Podle Goldman Sachs však zásoby v USA v nejbližším období porostou.

Cena ropy crude může opět spadnou k 30 USD za barel

Cena crude by mohla opět spadnout na přibližně 30 USD za barel, což by představovalo přibližně 40% oslabení, oproti její stávající ceně. Ledaže by OPEC přistoupil na další prodloužení období omezené ropné produkce, míní analytici z ABN Amro Bank NV.

Cena ropy dnes navázala na včerejší růst

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu.Čti více

Počet ropných vrtů v USA v tomto týdnu dále rostl

Z údajů společnosti Baker Hughes vyplývá, že celkový počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn vzrostl v posledním týdnu o 3 na 754, což představuje šestý týden růstu v řadě.

Cena ropy dnes mírně oslabuje v reakci na růst zásob v USA

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně klesají a zůstávají v úzkém rozpětí. Trh oslabil pokračující nárůst ropných zásob na americkém trhu, přestože řada světových producentů omezuje těžbu.

Podle Barclays zažije ropa ve druhém pololetí návrat silné nabídky

Britská banka Barclays snížila svou předpověď ceny ropy brent na rok 2018 o deset dolarů za barel na 67 dolarů.

Ilustrační obrázek

Investoři se hrnou do všeho co se třpytí. A co zlato?

Problémem zlata je, že samo od sebe výnosy investorům neposílá, což může být pro řadu investorů určitá překážka. Tento problém může být naštěstí vyřešen tak, že se investuje do malých společností těžících zlato, respektive do spekulativního ETF, který je sleduje a kolem něhož se chytří investoři shlukují.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,17 % na 20810,32 bodech

S&P +0,04 % na 2363,81 bodech. Nasdaq -0,43 % na 5835,51 bodech.

Goldman Sachs: Světové zásoby ropy budou nadále klesat

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že zatímco se očekává nárůst zásob crude v USA, globální ropný trh naznačuje, že dojde poklesu světových zásob ropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.