Nervozita před zasedáním zemí OPEC se zvyšuje

24.11.2015 11:45 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy je pod stálým drobnohledem a názory na její další vývoj se liší. Saudská Arábie jako hlavní představitel zemí OPEC již provádí ústy svého ministra pro ropu slovní intervence s cílem zvýšit její cenu. Podle Venezuely by prý většina zemí OPEC ráda viděla „rovnovážnou cenu ropy“ na úrovni okolo 88 dolarů za barel.

 

Ilustrační foto, Alexch

Venezuelská ropa před krachem

Zasedání zemí OPEC je sice plánováno na 4. prosince, ale nervozita ohledně nízkých cen ropy se projevuje již dlouhou dobu. Pro země stojící mimo ropný kartel je výsledek zasedání OPEC životně důležitý. Venezuela, jejíž státní rozpočet je plně závislý na cenách ropy stojí před státním bankrotem. Rusko pro změnu čelí v důsledku nízkých cen ropy a výdajům spojeným s vojenským dobrodružstvím na Ukrajině a v Sýrii, odlivu devizových rezerv a poklesu výkonnosti ekonomiky.

Není tedy divu, že Venezuela, ústy svého ministra pro ropné záležitosti Eulogie Del Pino, vyzývá státy OPEC ke stabilizaci trhu s ropou. Podle jeho názoru by mohla cena ropy klesnout k 20 dolarům za barel, pokud OPEC nepřijme opatření ke stabilizaci cen. Na setkání v Teheránu prohlásil Del Pino, že by Saudská Arábie a Katar měly zvážit jeho návrh na dosažení „rovnovážné ceny ropy“ na úrovni 88 dolarů za barel, což by umožnilo nové investice do produkční kapacity.

„Nesmíme dovolit, aby trh pokračoval v určování cen ropy,“ prohlásil Del Pino. „Hlavním cílem OPEC je kontrolovat cenu ropy a země OPEC by se měly vrátit k tomuto základnímu cíli,“ dodal.

Mezitím oznámil ve státní televizi venezuelský prezident Maduro, že se setká s ruským prezidentem Putinem a budou řešit otázku cen ropy. Rusko není členem zemí OPEC a čelí v Evropě zvýšené konkurenci Saudské Arábie, která snížila ceny pro země severozápadní Evropy a začala prodávat ropu do zavedeného ruského trhu v Polsku.

Rusko společně s Venezuelou a dalšími zeměmi mimo OPEC v minulém roce naléhaly, aby země OPEC zabránily krachu cen ropy lepším vybalancováním mezi světovou poptávkou a nabídkou ropy.

Íránská ropa se vrací na trh

Oproti tlaku Venezuely na stabilizaci cen ropy chce Írán vytěžit o 1 milión barelů ropy denně víc, aby zvýšil své příjmy z ropy po ukončení sankcí. Irán je toho názoru, že země OPEC na zasedání neomezí těžbu ropy a ponechají ji na stávající výši. OPEC by měl nechat prostor pro zvýšení Íránské produkce s horní hranicí na 30 miliónech barelů, prohlásil Íránský ministr ropných záležitostí a dodal, že na zasedání tento limit zůstane pravděpodobně zachován.

Írán žádá OPEC o návrat k hodnotám produkce z doby před uplatněním sankcí, řekl Bijan Namdar Zanganeh novinářům v Teheránu. Irán plánuje zvýšit svoji produkci o 1 milión barelů ropy denně během následujících pěti až šesti měsíců. Výše íránské produkce by měla zůstat v limitu OPEC.

„Nepředpokládáme, že na zasedání OPEC dojde k nové dohodě,“ prohlásil ministr Zanganeh. „OPEC těží víc ropy, než bylo dohodnuto a i přes žádosti, aby země OPEC respektovaly těžební strop, k žádnému omezení těžby nedochází. Írán má plné právo se vrátit na trh s ropou, což ovšem neznamená, že bude těžit víc ropy, než bylo dohodnuto.“

Írán byl v roce 2012 před uvalením sankcí kvůli svému nukleárnímu programu druhým největším producentem ropy zemí OPEC. Po uvolnění sankcí v červnu tohoto roku těží Írán 2,7 miliónů barelů ropy denně a tím se umisťuje na pátém místě žebříčku zemí těžících ropu.

„Zaslal jsem zemím OPEC dopis, aby uvážily jak provést náš návrat na trh,“ prohlásil ministr Zanganeh. „K navýšení těžby na původní hodnoty nepotřebujeme od OPEC žádné svolení, je to naše právo.“

Jaká je optimální cena ropy?

Většina zemí OPEC se domnívá, že férová cena ropy se nachází na úrovni okolo 70 dolarů za barel, prohlásil íránský ministr Zanganeh a vyzval, aby země OPEC neomezovaly těžbu. Také prohlásil, že se setká v Teheránu s ruským ministrem pro ropné záležitosti Alexandrem Novakem a budou diskutovat o ropě.

Ministři zemí OPEC se setkají 3. prosince 2015 na neformální schůzce. Zasedání zemí OPEC je pak naplánováno na 4. prosince. Na zasedání budou země OPEC diskutovat svoji další politiku ohledně světové spotřeby ropy a poklesu její ceny o 44 procent v tomto roce v důsledku nadměrné globální nabídky. Země OPEC produkují 40 % světové produkce ropy a během minulých 17 měsíců měly nastaven oficiální strop těžby nastaven na 30 miliónů barelů ropy denně. Hlavním cílem tohoto opatření bylo udržení podílu na světové těžbě ropy.

Hlavním srovnávacím produktem je cena ropy Brent, která se v současné době se obchoduje na úrovni okolo 44,50 dolarů. Cena ropy Brent v loňském roce klesla o více než 60 %, když následovala snahu Saudské Arábie vytlačit z trhu konkurenci v podobě producentů americké ropy z břidlic.

Zasedání zemí OPEC je naplánováno na 4. prosince 2015 a bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá se všemi protichůdnými tlaky. Nicméně vzhledem k tomu, že i saudský ministr pro ropné záležitosti vystoupil se slovní intervencí, lze předpokládat, že k nějaké dohodě o růstu cen ropy dojde.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy Brent oslabila zpět na hranici 50 USD za barel

Ceny ropy dnes obnovily pokles a severomořský Brent se drží jen těsně nad hranicí 50 dolarů za barel.

Deutsche Bank: Tržní podíl OPECu zůstává nad úrovní roku 2014

Podle výzkumného týmu Deutsche Bank je tržní podíl OPECU stále nad úrovní roku 2014, i když od října 2014 došlo ke snížení těžby ropy o 1,4 milionu barelů za den.

Ilustrační foto

Američtí těžaři ropy mají velké rezervy, počet nedokončených vrtů může zhatit plány OPEC

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet vrtů.

Cena ropy v tomto týdnu vesměs klesala

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně stouply v naději na to, že omezení těžby v zemích OPEC začne na trh vracet rovnováhu.

OPEC a jeho spojenci se setkají, aby zhodnotili dohodu o snížení těžby

Členské země OPEC a jejich partneři se tento víkend setkají v Kuvajtu, aby zhodnotili dopad dohody o snížení těžby.

Saudská Arábie snižuje v březnu dodávky ropy do USA o 300 tisíc barelů denně

Vývoz ropy ze Saudské Arábie do Spojených států klesne v březnu v porovnání s únorem o přibližně 300 tisíc barelů za den.Čti více

Cena ropy dnes roste v reakci na výpadek těžby v Libyi

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, severomořský Brent se tak vrátil nad hranici 51 dolarů za barel.

Společnost Ocean Rig zažádala o ochranu před věřiteli

Těžební společnost Ocean Rig UDW (ORIG -60,1 %) podala žádost o konkurzní ochranu.

Goldcorp a Barrick Gold vytvoří společný podnik pro projekty v Chile

Kanadské těžební společnosti Goldcorp (NYSE:GG) a Barrick Gold (NYSE:ABX) vytvoří společný podnik zaměřený na průzkum možností vybudování zlatých dolů v chilském Maricungu včetně projektu Cerro Casale.

Trump nabídne pronájem federálních uhelných rezerv – bude je vůbec někdo chtít?

Americký prezident Donald Trump zřejmě zruší moratorium na pronájem federálních uhelných dolů – tento krok však pravděpodobně nebude mít na vývoj v odvětví žádný významnější vliv.

Cyklón Debbie udeřil na Austrálii

Nad severovýchodním pobřežím Austrálie se dnes přehnal silný cyklón. Evakuovány byly již tisícovky lidí – pojišťovny hovoří o katastrofě.

Podle íránského ministra bude omezení globální těžby ropy pravděpodobně prodlouženo

Íránský ministr pro ropu Bijan Zanganeh dnes pro novináře v Moskvě uvedl, že dohoda o snížení produkce ropy bude pravděpodobně prodloužena, ovšem že celá záležitost musí být nejprve důkladně projednána jednotlivými stranami.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.