Nervozita před zasedáním zemí OPEC se zvyšuje

24.11.2015 11:45 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy je pod stálým drobnohledem a názory na její další vývoj se liší. Saudská Arábie jako hlavní představitel zemí OPEC již provádí ústy svého ministra pro ropu slovní intervence s cílem zvýšit její cenu. Podle Venezuely by prý většina zemí OPEC ráda viděla „rovnovážnou cenu ropy“ na úrovni okolo 88 dolarů za barel.

 

Ilustrační foto, Alexch

Venezuelská ropa před krachem

Zasedání zemí OPEC je sice plánováno na 4. prosince, ale nervozita ohledně nízkých cen ropy se projevuje již dlouhou dobu. Pro země stojící mimo ropný kartel je výsledek zasedání OPEC životně důležitý. Venezuela, jejíž státní rozpočet je plně závislý na cenách ropy stojí před státním bankrotem. Rusko pro změnu čelí v důsledku nízkých cen ropy a výdajům spojeným s vojenským dobrodružstvím na Ukrajině a v Sýrii, odlivu devizových rezerv a poklesu výkonnosti ekonomiky.

Není tedy divu, že Venezuela, ústy svého ministra pro ropné záležitosti Eulogie Del Pino, vyzývá státy OPEC ke stabilizaci trhu s ropou. Podle jeho názoru by mohla cena ropy klesnout k 20 dolarům za barel, pokud OPEC nepřijme opatření ke stabilizaci cen. Na setkání v Teheránu prohlásil Del Pino, že by Saudská Arábie a Katar měly zvážit jeho návrh na dosažení „rovnovážné ceny ropy“ na úrovni 88 dolarů za barel, což by umožnilo nové investice do produkční kapacity.

„Nesmíme dovolit, aby trh pokračoval v určování cen ropy,“ prohlásil Del Pino. „Hlavním cílem OPEC je kontrolovat cenu ropy a země OPEC by se měly vrátit k tomuto základnímu cíli,“ dodal.

Mezitím oznámil ve státní televizi venezuelský prezident Maduro, že se setká s ruským prezidentem Putinem a budou řešit otázku cen ropy. Rusko není členem zemí OPEC a čelí v Evropě zvýšené konkurenci Saudské Arábie, která snížila ceny pro země severozápadní Evropy a začala prodávat ropu do zavedeného ruského trhu v Polsku.

Rusko společně s Venezuelou a dalšími zeměmi mimo OPEC v minulém roce naléhaly, aby země OPEC zabránily krachu cen ropy lepším vybalancováním mezi světovou poptávkou a nabídkou ropy.

Íránská ropa se vrací na trh

Oproti tlaku Venezuely na stabilizaci cen ropy chce Írán vytěžit o 1 milión barelů ropy denně víc, aby zvýšil své příjmy z ropy po ukončení sankcí. Irán je toho názoru, že země OPEC na zasedání neomezí těžbu ropy a ponechají ji na stávající výši. OPEC by měl nechat prostor pro zvýšení Íránské produkce s horní hranicí na 30 miliónech barelů, prohlásil Íránský ministr ropných záležitostí a dodal, že na zasedání tento limit zůstane pravděpodobně zachován.

Írán žádá OPEC o návrat k hodnotám produkce z doby před uplatněním sankcí, řekl Bijan Namdar Zanganeh novinářům v Teheránu. Irán plánuje zvýšit svoji produkci o 1 milión barelů ropy denně během následujících pěti až šesti měsíců. Výše íránské produkce by měla zůstat v limitu OPEC.

„Nepředpokládáme, že na zasedání OPEC dojde k nové dohodě,“ prohlásil ministr Zanganeh. „OPEC těží víc ropy, než bylo dohodnuto a i přes žádosti, aby země OPEC respektovaly těžební strop, k žádnému omezení těžby nedochází. Írán má plné právo se vrátit na trh s ropou, což ovšem neznamená, že bude těžit víc ropy, než bylo dohodnuto.“

Írán byl v roce 2012 před uvalením sankcí kvůli svému nukleárnímu programu druhým největším producentem ropy zemí OPEC. Po uvolnění sankcí v červnu tohoto roku těží Írán 2,7 miliónů barelů ropy denně a tím se umisťuje na pátém místě žebříčku zemí těžících ropu.

„Zaslal jsem zemím OPEC dopis, aby uvážily jak provést náš návrat na trh,“ prohlásil ministr Zanganeh. „K navýšení těžby na původní hodnoty nepotřebujeme od OPEC žádné svolení, je to naše právo.“

Jaká je optimální cena ropy?

Většina zemí OPEC se domnívá, že férová cena ropy se nachází na úrovni okolo 70 dolarů za barel, prohlásil íránský ministr Zanganeh a vyzval, aby země OPEC neomezovaly těžbu. Také prohlásil, že se setká v Teheránu s ruským ministrem pro ropné záležitosti Alexandrem Novakem a budou diskutovat o ropě.

Ministři zemí OPEC se setkají 3. prosince 2015 na neformální schůzce. Zasedání zemí OPEC je pak naplánováno na 4. prosince. Na zasedání budou země OPEC diskutovat svoji další politiku ohledně světové spotřeby ropy a poklesu její ceny o 44 procent v tomto roce v důsledku nadměrné globální nabídky. Země OPEC produkují 40 % světové produkce ropy a během minulých 17 měsíců měly nastaven oficiální strop těžby nastaven na 30 miliónů barelů ropy denně. Hlavním cílem tohoto opatření bylo udržení podílu na světové těžbě ropy.

Hlavním srovnávacím produktem je cena ropy Brent, která se v současné době se obchoduje na úrovni okolo 44,50 dolarů. Cena ropy Brent v loňském roce klesla o více než 60 %, když následovala snahu Saudské Arábie vytlačit z trhu konkurenci v podobě producentů americké ropy z břidlic.

Zasedání zemí OPEC je naplánováno na 4. prosince 2015 a bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá se všemi protichůdnými tlaky. Nicméně vzhledem k tomu, že i saudský ministr pro ropné záležitosti vystoupil se slovní intervencí, lze předpokládat, že k nějaké dohodě o růstu cen ropy dojde.

Zdroj:Bloomberg

Podobná témata
rusko, opec, venezuela, írán, cena ropy

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Cena ropy dnes klesá. Přetrvávají pochybnosti o redukci těžby v zemích OPEC i obavy ze zvýšení produkce v USA

Světové ceny ropy zůstávají na počátku týdne pod tlakem a odpoledne mírně ztrácely. Na ropném trhu přetrvávají pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst.

Cena ropy stoupá díky zprávám o rekordních dovozech do Číny

Cena ropy v pátek vzrostla díky podrobnostem o omezení těžby zeměmi OPEC, ačkoliv na trhu stále přetrvává obava o dodržení limitů nastavených touto organizací.

Cena ropy roste po zprávách o snížení produkce v Saudské Arábii

Cena ropy ve středu vzrostla poté, co se na trhu objevily zprávy o snížení dodávek ze Saudské Arábie do Asie.

Irák na únor plánuje rekordně vysoký export ropy

Irák má v plánu během února navýšit vývoz ropy (ropa crude) z oblasti Basra na historické maximum a to nehledě na skutečnost, že dohoda OPEC o zmrazení ropné produkce začne tento měsíc platit.

Hedgeové fondy vytvořily rekordní dlouhé pozice u futures a opcí na ropu

Koncem roku hedgeové fondy vytvořily rekordní dlouhé pozice (spekulace na růst cen) u futures a opcí na ropu, což pomohlo k výraznému růstu cen ropy.

Cena ropy se vzpamatovává z předchozích ztrát, ovšem pochybnosti ohledně snížení produkce přetrvávají

Cena ropy v úterý po pondělních ztrátách vzrostla v naději na realizaci plánovaného snížení těžby ze strany členských i nečlenských zemí organizace OPEC.Čti více

Trump získal od společností Bayer a Monsanto příslib nových pracovních míst a miliardových investic v USA

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická společnost Monsanto dnes slíbily, že po vzájemném spojení utratí nejméně polovinu rozpočtu na výzkum a vývoj v příštích šesti letech ve Spojených státech.

Exxon Mobil uskuteční v Permské pánvi akvizici za 6,6 miliardy USD

Americká ropná jednička Exxon Mobil koupí za 6,6 miliardy dolarů (167 miliard Kč) těžařské firmy, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. Exxon to uvedl v dnešním sdělení.

Cena ropy byla dnes podpořena oslabujícím americkým dolarem

Světové ceny ropy dnes mírně rostou, z denních maxim ale sestoupily.

Americké akcie a dolar oslabují, povolební optimismus se z trhů rychle vytrácí, varují analytici Citigroup

Indikátor sentimentu novinových zpráv agentury Bloomberg a banky Citigroup již ztratil takřka veškeré zisky, které vykázal po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA.

Rio Tinto očekává v roce 2017 zvýšené dodávky železné rudy

Akcie Rio Tinto dnes posilují o 1,9 % v naději, že vyšší cena železné rudy by mohla zvýšit výplatu dividend a podpořit vyhlášení zpětného odkupu akcií příští měsíc.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.