Nezatracujte ještě mexické akcie. Aktuálně není lepší místo pro Vaše investice, tvrdí analytici

18.11.2016 09:03 | wa pe | Diskuze

Akcie mexických společností stejně jako mexické peso zažívaly po zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA mohutné výprodeje. Proč byla reakce trhů přehnaná?

Foto: Rafael Matsunaga

Oproti dřívějším očekáváním některých analytiků poté, co v boji o Bílý dům zvítězil republikánský kandidát, Donald Trump, nedošlo ke kolapsu akciových trhů. Právě naopak, index Dow Jones zamířil ke svým absolutním maximům, jelikož investoři uvěřili v úspěšnost navrhovaných fiskálních stimulů nově zvoleného prezidenta. Mezi oblastmi, které nejvíce posilovaly, byly především akcie energetických společností zaměřených na fosilní paliva či banky.   

Jasným poraženým byly akcie velkých technologických korporací a mexická aktiva. Donald Trump ve své předvolební kampani kritizoval nejenom přesouvání výroby do levnějšího jižního souseda USA, ale také sliboval zakročit proti milionům ilegálních mexických imigrantů, kteří každoročně posílají z USA domů značné finanční částky svým rodinám. Hlavní část kritiky sklidila Severoamerická zóna volného obchodu z roku 1994 (NAFTA), kterou označil za „nejhorší obchodní smlouvu, která kdy byla podepsána.“

Výsledkem je povolební oslabení mexických akcií o 16 % a mexické peso (MXN) blízko minim za posledních několik desetiletí. Některé analytické týmy na čele s Credit Suisse již vydaly výzkumné zprávy, ze kterých vyplývá, že reakce trhů a jejich přístup k mexickým aktivům se po volbách dá označit za přehnaný až hysterický.

Předvolební rétorika versus realita

Podle známého analytika Larryho McDonalda nedávné výprodeje představují atraktivní vstupní bod do dlouhé pozice, která má potenciál posílit v příštích dvou měsících o 15 až 20 %. Analytik je přesvědčen, že reálné kroky Donalda Trumpa v Bílém domě se budou výrazně lišit od jeho vypjaté předvolební rétoriky. Ač sám jeho příznivcem, McDonald pochybuje o proveditelnosti či výhodnosti hned celé řady opatření, které Trump slíbil svým voličům provést. Předně je to zrušení Severoamerické zóny volného obchodu, která je sice pro Mexiko klíčová, asi 80 % exportu země míří do USA a představuje 26 % HDP Mexika, v ekonomické rovině by se však vymstilo i samotným Spojeným státům americkým. McDonald je přesvědčen, že nejdříve v roce 2018 by mohlo dojít k některým protekcionistickým úpravám dohody, obchod s Mexikem však zůstane z velké části zachován v dnešní podobě.

S tím souhlasí i Alexander Redman z Credit Suisse, který se mexickým aktivům po zvolení Donalda Trumpa věnoval ve své nedávné více jak 30stránkové studii. Na obchodu s Mexikem je v USA přímo navázaných asi 5 milionů pracovních míst, odhaduje analytik, které by po případném vypovězení smlouvy byly ohroženy. Důležitý je také pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva v USA levný mexický import, bez něhož by byla ohrožena spotřeba domácností. Mezi produkty, jejichž cena by se po vypovězení smlouvy razantně zvýšila, uvádí například domácí spotřebiče, automobily či elektroniku. Velkého odporu by se zrušení smlouvy NAFTA dočkalo především ze strany producentů z USA. Za více jak dvacet let trvání zóny volného obchodu v Mexiku vybudovali rozsáhlou dodavatelskou síť, jejíž rozpuštění by americké korporace přišlo draho.

Také otázka plateb Mexičanů, které posílají do vlasti, se může stát pro Donalda Trumpa jen těžko řešitelnou.  Podle odhadů posílají Mexičané každoročně asi 26 miliard USD, což tvoří 2,3 % mexického HDP. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA odhaduje, že v zemi nyní žije asi 6,7 milionu ilegálních imigrantů z Mexika.  Jejich celková deportace by byla podle analytika jen těžko obhájitelná, Trump se tak podle něj zaměří na přistěhovalce se zločinnou minulostí, kterých je přibližně 1,5 milionu.  I tak ovšem v USA zůstane asi 32,2 milionu lidí s mexickým původem, kteří budou ze země i nadále vyvádět své finanční prostředky.

V tom nejhorším případě, tedy vypovězení smlouvy NAFTA, omezení investic a přeshraničních plateb, by Mexiko ztratilo asi 6 % svého HDP, to však Redman považuje za velmi nepravděpodobné. Pokud by k tomuto přeci jen došlo, Mexiko má podle analytika dost prostoru k vlastnímu růstu i bez podpory svého severního souseda. Cena práce se v Mexiku pohybuje pod současnými úrovněmi Číny, takže hromadný útěk výrobců z Mexika se dá jen těžko očekávat. Ekonomice země pomůže také levnější peso, které usnadní producentům vývoz. Země se může také opřít o silnou spotřebu domácností, která má i do budoucna dobré výhledy růstu. Pouze 15 % Mexičanů vlastní kreditní kartu a zadlužení soukromého sektoru ve srovnání s HDP země je asi na 25 %, což je čtyřikrát méně než v devíti největších rozvojových ekonomikách na světě. 

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.