Nike si od automatizace slibuje miliardy na úsporách. Investiční doporučení a cílová cena pro akcie obuvního giganta podle Macquarie

20.04.2016 11:16 | wa pe | Diskuze

Zvyšující se cena práce ohrožuje zisk velkých obuvních společností, které čím dál tím úporněji hledají cesty jak ušetřit. Nakolik změní automatizace obuvní průmysl a co to znamená pro akcie firem jako je například Nike?

Foto: Rafael Castillo

 

Analytik banky Macquarie Laurent Vasilescu pozoruje u největších výrobců obuvi jasný trend a tím automatizace výrobních procesů, která by měla snížit náklady na pracovní sílu a objem plýtvání materiálem. Jako jedna vůbec z prvních by z nového trendu měla těžit firma Nike. Vasilescu zopakoval v případě obuvního giganta investiční doporučení „outperform“ s cílovou cenou akcie 77,50 USD.

Cena práce se na nákladech na produkci pohybuje při výrobě obuvi mezi 25 a 30 %, přičemž ta roste rok za rokem v řádu desítek procent. Společnost se v minulých letech snažila rostoucí mzdy vyvážit zvýšením efektivity práce. V případě firmy Nike se v dodavatelském řetězci nachází asi jeden milion dělníků, jejichž počet se v minulých letech zvýšil o 2 % (složená roční míra růstu), zatímco počet vyrobených párů bot narostl ve stejném období o 10 % (složená roční míra růstu).

Vedení firmy si velmi dobře uvědomuje, že zatímco rostoucí mzdové nároky potenciálně nemají strop, efektivitu výroby neustále zvyšovat nejde, proto hledá úspory jinde. Každým rokem Nike vyprodukuje odpad v celkové hodnotě asi 1 miliardy USD, společnost proto vyvíjí automatizovaný systém, který by měl snížit podíl nezpracovaného a odpadního materiálu až o 50 %.

Podle Vasilesca by se takové množství odpadu promítlo do zisků společnosti ve fiskálním roce 2016 přírůstkem 0,23 USD na akcii. Celková restrukturalizace dodavatelského řetězce Nikde by měla ve fiskálním roce 2021 přinést tržby ve výši 50 miliard USD, přičemž odhady pro fiskální rok 2016 počítají s pouhými 32 miliardami USD.

 

 

Zdroj:redakce, bnzg

Podobná témata
hospodářské výsledky, čtvrtá průmyslová revoluce, automatizace, upgrades & downgrades, nike inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Akcie Caterpillar dnes uzavřely v mínusu v reakci na zhoršený výhled analytiků agentury Fitch

Akcie Caterpillar (NYSE:CAT) se během dnešního obchodování dotkly hranice 52týdenních maxim, nakonec však uzavřely o 1,1 % níže. Důvodem oslabení bylo snížení výhledu analytiky Fitch na negativní z původně stabilního.

Banka Wells Fargo má další potíže

K nedávnému problému se skandálem spojeným s falešnými účty přibyly bance Wells Fargo (NYSE:WFC) další potíže.Čti více

Snížení produkce ropy nečleny OPEC je stále obestřeno tajemstvím

Cena ropy se stabilizovala po volatilním obchodování způsobeném otázkami ohledně setkání členů OPEC s nečlenskými zeměmi, které se koná tento víkend.

Cena zlata by podle nejlepšího prognostika měla v roce 2017 poklesnout

Podle nejpřesnějšího prognostika třetího čtvrtletí vytipovaného agenturou Bloomberg by cena zlata měla v roce 2017 klesat kvůli slibnému ekonomickému růstu a politice amerického Fedu, který dvakrát zvedne sazby.

Commerzbank: Pozornost na páru EUR/USD se vrací k 1,0505

Podle vedoucí forex technické analýzy Commerzbank Karen Jones by se mohl ve světle včerejší cenové akce spot znovu zaměřit na nedávné minimum na hranici 1,0505.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.