Nike si od automatizace slibuje miliardy na úsporách. Investiční doporučení a cílová cena pro akcie obuvního giganta podle Macquarie

20.04.2016 | 11:16 | wa pe | Diskuze

Zvyšující se cena práce ohrožuje zisk velkých obuvních společností, které čím dál tím úporněji hledají cesty jak ušetřit. Nakolik změní automatizace obuvní průmysl a co to znamená pro akcie firem jako je například Nike?

Foto: Rafael Castillo

 

Analytik banky Macquarie Laurent Vasilescu pozoruje u největších výrobců obuvi jasný trend a tím automatizace výrobních procesů, která by měla snížit náklady na pracovní sílu a objem plýtvání materiálem. Jako jedna vůbec z prvních by z nového trendu měla těžit firma Nike. Vasilescu zopakoval v případě obuvního giganta investiční doporučení „outperform“ s cílovou cenou akcie 77,50 USD.

Cena práce se na nákladech na produkci pohybuje při výrobě obuvi mezi 25 a 30 %, přičemž ta roste rok za rokem v řádu desítek procent. Společnost se v minulých letech snažila rostoucí mzdy vyvážit zvýšením efektivity práce. V případě firmy Nike se v dodavatelském řetězci nachází asi jeden milion dělníků, jejichž počet se v minulých letech zvýšil o 2 % (složená roční míra růstu), zatímco počet vyrobených párů bot narostl ve stejném období o 10 % (složená roční míra růstu).

Vedení firmy si velmi dobře uvědomuje, že zatímco rostoucí mzdové nároky potenciálně nemají strop, efektivitu výroby neustále zvyšovat nejde, proto hledá úspory jinde. Každým rokem Nike vyprodukuje odpad v celkové hodnotě asi 1 miliardy USD, společnost proto vyvíjí automatizovaný systém, který by měl snížit podíl nezpracovaného a odpadního materiálu až o 50 %.

Podle Vasilesca by se takové množství odpadu promítlo do zisků společnosti ve fiskálním roce 2016 přírůstkem 0,23 USD na akcii. Celková restrukturalizace dodavatelského řetězce Nikde by měla ve fiskálním roce 2021 přinést tržby ve výši 50 miliard USD, přičemž odhady pro fiskální rok 2016 počítají s pouhými 32 miliardami USD.

 

 

Zdroj:redakce, bnzg

Podobná témata
hospodářské výsledky, čtvrtá průmyslová revoluce, automatizace, upgrades & downgrades, nike inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Jak dopadnou čtvrteční hospodářské výsledky Unipetrolu?

Analytici už tuší, jaká čísla zveřejní Unipetrol ve čtvrtek za třetí čtvrtletí tohoto roku.

Blíží se finální dohoda o německém jaderném odpadu. Investiční doporučení pro akcie E.ON a RWE podle analytiků Societe Generale

Poté, co Německo ohlásilo takzvaný Atomausstieg a rozloučilo se s produkcí energie z jaderných elektráren, zůstala na stole otázka, kdo bude nést náklady na bezpečné uskladnění jaderného odpadu. Investiční doporučení a cílové ceny pro akcie energetických společností RWE a E.ON.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.