Komodity jsou důležité. Niob je ale pro USA komoditou strategické důležitosti

10.06.2016 16:15 | V Z | Diskuze

Prakticky zcela bez zájmu médií se 15 společností utkalo o niobové a fosfátové doly americké těžařské společnosti Anglo American v brazilských státech Goiás a São Paulo. Píše to server Mining.

Foto: Public Domain

 

Anglo American nakonec své zařízení na produkci niobu a fosfátů v Brazílii prodala čínské společnosti China Molybdenum za ohromujících 1,5 miliardy dolarů. Prodej je součástí snahy o snížení čistého zadlužení dosahujícího 26 milioard dolarů. Anglo American plánuje divestice více než poloviny svých podniků po celém světě a chce se soustředit výhradně na ziskovější projekty. Finální cena za brazilské divize překročila očekávání analytiků o více než 50 %.

Těžba niobu a fosfátů v Brazílii patřila k výnosnějším oblastem podnikání Anglo American, avšak její přínos pro celkové výsledky byl malý. Celková EBITDA v Brazílii loni dosáhla 146 milionů dolarů s tím, že 40 milionů dolarů pocházelo z niobu.

Produkce niobu v roce 2015 stoupla o 34 % na 6 300 tun, tj. 69 % nominální kapacity. Ve výroční zprávě za loňský rok firma odhadovala, že ke konci roku 2016 celková kapacita vzroste na 9 000 tun a produkce na 6 800 tun. Divize fosfátů vyprodukovala celkově 1,1 milionu tun hnojiv, v souladu s odhady. Výsledky za rok 2016 by se podle odhadů měly pohybovat na podobné úrovni.

Brazilské niobové a fosfátové doly přitom mají poměrně značnou celkovou kapacitu. Důl v Boa Vista disponuje celkově 26,6 miliony tun oxidu niobičného o obsahu 0,89 %, tj. dostatečnou zásobou na téměř 20 let. Dalších 17,1 milionů tun oxidu niobičitého o koncentraci 0,69 % vystačí na dalších 16 let. Zásoby fosfátů jsou rovněž masivní a dosahují nejméně 214,1 milionů tun 12,5 % P2O, což bude stačit na 35 let těžby.

Není třeba zdůrazňovat, že niob a fosfáty generují opravdu značné cash flow. Není tedy žádným překvapením, že tato divize patřila v rámci skupiny Anglo American k nejvýnosnějším. V naší analýze se zaměříme na niob, protože se domníváme, že nabízí významnou investiční příležitost a že jsme našli společnost, která je silně podhodnocena.

 

Niob je otázkou národní bezpečnosti

Už samotný název niob vyvolává dojem něčeho nudného. Kov sám je na pohled rovněž šedý a nevýrazný. Vyznačuje se však vynikající vodivostí. Slitiny niobu s ocelí jsou pevnější a lehčí než ocel samotná a vysoce odolné vůči korozi. Niob je proto považován za jeden z nejdůležitějších prvků pro průmyslové využití. Většina světových zásob niobu je nyní využívána ocelářským průmyslem ve formě ferroniobia a následně ve výstavbě či k výrobě automobilů.

Poptávka po niobu poklesla spolu s propadem na trhu s ferroniobiem i na celém trhu s komoditami. Současně došlo k celkovém poklesu poptávky, především kvůli obtížné situaci čínského ocelářského průmyslu a nižším investicím v ropném a plynovém průmyslu.

Bez ohledu na současnou úroveň nabídky a poptávky zůstává niob klíčovou součástí mnoha různých sektorů. Ve stovkách finančních zpráv je ocel (s příměsí niobu) označena jako klíčový faktor, který může ovlivnit podnikání, finanční podmínky i budoucí výsledky.

Společnost Tesla Motors ve své zprávě uvádí, že musí být připravena se vypořádat s vyššími cenami, nedostatkem či přerušením dodávek surovin. Jakékoli zvýšení ceny či přerušení dodávek by mělo významný negativní vliv na naši obchodní činnost, výhled do budoucna, finanční zdraví firmy i provozní výsledky. Tesla Motors využívá různých nerostných surovin, včetně hliníku, oceli, niklu a mědi. Ceny těchto nerostných surovin kolísají v závislosti na tržních podmínkách a celosvětové poptávce a mohou mít na naši činnost a výsledky mít negativní vliv.

Teslu zmiňujeme proto, že i když 90 % poptávky po niobu přímo souvisí s ocelářským průmyslem, nevyužívá se niob vždy jen k výrobě  oceli. Vyplývá to z údajů Amerického geologického ústavu (USGS). Jen 10 % všech ocelových výrobků však obsahuje niob. Niob se používá především k výrobě vysoce kvalitních slitin, vysoce výkonných automobilů a potrubí pro ropovody a plynovody.

 

Myslíte si, že víte o komoditách víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

USGS předpokládá, že poptávka po niobu poroste díky jeho využívání v leteckých motorech, vojenském průmyslu a v elektromobilech. Navíc odborníci očekávají, že obsah niobu v ocelářských produktech vzroste ze současných 10 % až na 20 %. Tento vývoj povede k vyšší poptávce po niobu, především na rozvíjejících se trzích (Čína, Indie, Brazílie).

Důležitost této komodity je výmluvná. Americké ministerstvo obrany klasifikuje niob jako „strategickou komoditu“ kvůli jeho důležitosti. Definice strategických surovin se liší, ale obvykle se tento pojem používá pro nerostné rudy či jejich deriváty, které pocházejí převážně ze zahraničních zdrojů, jsou obtížně nahraditelné a mají strategický význam pro národní hospodářství či obranu. Spojené státy si proto udržují stálou rezervu niobu. Podle informací USGS hodlá americká vládní agentura pro strategické komodity, DLA Strategic Materials, nakoupit kvůli současnému propadu nabídky další niob.

 

Niob je pro USA strategicky důležitý, těží se však pouze v zahraničí

Navzdory zásadní roli niobu pro americkou bezpečnost se tento kov v USA netěží. Výroba niobu v USA byla překvapivě ukončena již v roce 1958, především proto, že většina zdrojů je nekvalitních a příliš nepřístupných na to, aby byla těžba ekonomicky výhodná. USA jsou proto nuceny dovážet veškerý niob především z Brazílie (83 %) a Kanady (12 %), ale i dalších zemí (5 %).

Na světě existují pouze tři primární producenti niobia a nový niobový důl nebyl otevřen od sedmdesátých let minulého století:

Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração (CBMM) – produkuje 85 % niobu na světě z brazilského dolu Araxá

China Molybdenum – vyrábí 7 – 7 % niobu na světě z brazilského dolu Catalao

Magris Resources – produkuje 7 – 8 % niobu na světě z kanadského dolu Niobec

Společnost CBMM byla založena v roce 1955. Od roku 1965 ji vlastní a řídí rodina Moreirů Sallesů, jeden z nejbohatších brazilských rodů. Základ svého bohatství získal v bankovním sektoru. Moreirové Sallesové jsou někdejšími vlastníky bankovní skupiny Unibanco. Největší zisky však přinesla sázka Walthera Moreiry Sallese na niob.

V roce 1965 americký admirál Arthur W. Radford přesvědčil Walthera, aby podpořil průzkum a produkci niobu. Admirál Radford byl v tu dobu členem představenstva americké těžařské společnosti Molycorp, která získala práva k niobovému nalezišti ve státě Minas Gerais. V sázce bylo skutečně mnoho. Neexistoval žádný trh s niobem, jen vědecké studie naznačující, že by mohl být využit k zesílení a odlehčení oceli.

Walther Moreira Salles projekt podpořil a především do společnosti investoval a získal v ní významný podíl. Zbytek je historie – společnost prakticky úplně ovládá trh s niobem a její zisk přesahuje 600 milionů dolarů za rok.

 

Zdroj:mining, redakce

Podobná témata
komodity, analýzy, drahé kovy, niob

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Komodity a jejich ceny v roce 2017 stoupnou - růst potáhnou průmyslové kovy. Obchodování s komoditami by se tak mělo vyplatit

V roce 2016 nejvíce vzrostla cena železné rudy. Velký návrat na scénu zaznamenaly i ropa a zlato. Ceny komodit v roce 2016 velmi pravděpodobně vykáží nejvyšší meziroční růst od roku 2010. Růst je přitom na rozdíl od loňského roku tažen průmyslovými kovy.

Rok 2017 se blíží: Je čas nakupovat komodity

Průmyslové kovy jako měď a produkty zemědělství jako pšenice vypadají, že jsou připraveny na rally. Se zlatem to pro změnu tak horké není.

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Akcie společností těžících kovy budou v roce 2017 na vzestupu, tvrdí analytici Citigroup

Analytici Citigroup změnili svůj výhled pro těžební sektor v roce 2017 z medvědího na býčí. Investiční doporučení pro akcie BHP Billiton (BHP +1,9 %) a Rio Tinto (RIO +1,1 %)

Platina má před sebou obtížné období. Rok 2017 přinese přebytek této komodity na světových trzích

Britská společnost Johnson Matthey zabývající se mimo jiné také zpracováním platiny ve své včerejší zprávě upozornila obchodníky na hrozící možnost přebytku drahého kovu na trzích.

Cena mědi roste na patnáctiměsíční maxima, akcie těžařských společností posilují

Cena mědi dnes posiluje o 2,9 % na 2,56 USD za libru poté, co kov zaznamenal dokonce růst o 3,4 % na svá maxima z července 2015.Čti více
Ilustrační foto

Cena ropy v letech 2017 a 2018 podle předpovědi poroste, riziko klesá

Profesionálové z oboru energií se dívají na možný vývoj ceny ropy v letech 2017 a 2018 méně pesimisticky a míra rizika podle nich poklesla. Vyplývá to z každoročního průzkumu prováděného agenturou Reuters.

Ilustrační foto

Šéf IEA: Letos by se měla vrátit na trh s ropou rovnováha, mám ale strach z...

Ceny ropy budou v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy, ačkoliv by se na trhu mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. V rozhovoru s Reuters Television to řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,03 % na 19885,73 bodech

Index S&P +0,18 % na 2274,64 bodech. Index Nasdaq +0,48 % na 5574,12 bodech.

Počet aktivních ropných vrtů USA klesl

Počet činných ropných vrtů v USA klesl o 7 na 522; jedná se o první pokles po jedenácti týdnech, kdy narůstal, uvádějí data z Baker Hughes.

Ropa opět zlevňuje: Tak jak je to vlastně s tou dohodou OPEC?

Ceny ropy na světových trzích dnes klesají, severomořský Brent je pod 55 dolary.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.