Nová měna v Zimbabwe vzbuzuje obavy z návratu hyperinflace

11.05.2016 | 10:16 | wa pe | Diskuze

Zimbabwská centrální banka se kvůli nedostatku peněz v oběhu po několika letech vrací k „lokálnímu dolaru.“ Občané jsou kvůli obávám z hyperinflace k měně skeptičtí.

Foto: Harvey Barrison

 

Pokud se chystáte na dovolenou do Zimbabwe a potřebujete zjistit, čím v této africké zemi platit, nebudete to mít lehké. V oběhu se setkáte jak s čínským jüanem (CPY), tak s americkým dolarem (USD) či jihoafrickým randem (ZAR). Vlastní měna byla opuštěna v roce 2009 poté, co inflace dosáhla těžko představitelných 500 miliard %. Za svou stobilionovou bankovku tehdy občan Zimbabwe obdržel od centrální banky 40 centů (USD). 

Nyní centrální banka zavádí kvůli nedostatku hotovosti v oběhu nové bankovky s nominální hodnotou od dvou do dvaceti dolarů. Nová měna by měla být pevně fixována na americký dolar, to však většinu obyvatel země neuklidňuje. Kromě toho prohlásil guvernér centrální banky, John Mangudya, že 40 % všech vkladů v bance bude převedeno na jihoafrické randy (ZAR) a 10 % na euro (EUR).

Prodejci v hlavním městě Harare se obávají, že jejich zahraniční dodavatelé se budou zdráhat novou měnu přijímat. Doposud své dodávky totiž platili takřka výlučně v amerických dolarech. Zavedení nové měny kritizuje především opoziční strana MDC-Renewal, která nejnovější kroky centrální banky považuje za doslova cynické a pohrdávé vůči vlastnímu obyvatelstvu.

Hyperinflace z konce minulé dekády byla odstartována už v roce 2000, kdy došlo k hromadným konfiskacím půdy v soukromém držení podniků a jejímu předání drobným černošským farmářům. To mělo za následek desetiletí trvající recesi a  propad obchodní bilance se zahraničím způsobenou poklesem exportu zemědělských plodin. Prezident konfederace zimbabwského průmyslu prohlásil, že zavedení nové měny sice pomůže krátkodobě zmírnit nedostatek peněz v oběhu, neřeší však strukturální potíže ekonomiky, kterými jsou nadměrný import a nedostatek zahraničních investic. 

 zdroj: Bloomberg

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
ekonomika, inflace, afrika, zimbabwe

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Klidnější den před zítřejším zasedáním ECB

Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu.

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.