Novináři Financial Times a Daily Mail zapleteni do největší insider trading kauzy v historii Velké Británie

08.04.2016 10:35 | wa pe | Diskuze

Ve Velké Británii právě probíhá největší soudní proces s insider obchodníky v historii země. Jeden z obžalovaných, Iraj Parvizi se přiznal, že k manipulování trhu zneužíval také přední ekonomické novináře.

Foto: Public Domain

Státní finanční dohledový orgán ve Velké Británii, Financial Conduct Authority (FCA) obvinil obchodníka s akciemi, Iraje Parvize společně s bývalým výkonným ředitelem v Deutsche Bank AG, Martynem Dodgsonem a další tři osoby z nezákonného insider obchodování. Dogson a Andrew Harrison, bývalý broker v Panmure Gordon & Co., měli předávat tržně relevantní informace Andrew Hindovi, účetnímu, který je dále zprostředkovával obchodníkům Irajovi Parvizimu a Benjaminu Andersonovi.

Vyšetřování FCA nazvané Operace Tabernula (latinsky hospůdka) se zaměřilo na obchody s akciemi telekomunikační společnosti Sky Plc a finanční společnosti Legal & General Group Plc mezi lety 2006 až 2010. Parvizi známý také jako Mad Punter (ang. šílený sázkař) se mimo jiné přiznal k tomu, že mezi jeho nejúspěšnější praktiky patřilo ovlivňování trhu pomocí jeho úzkých vazeb na přední novináře britských novin Financial Times a Daily Mail.

Obchodník měl být schopen z rozhovorů s žurnalisty vytušit, o jakých tématech se bude v následujících dnech psát a podle toho následně investoval. Jindy novinářům záměrně poskytoval zavádějící informace, které ovlivnily trhy ve prospěch Parvizových investic. Celé to bylo prosté: „já potřebuji informace, oni potřebují informace. Jakmile jsem jeden den nakoupil akcie a v Mailu na druhý den vyšel článek, jejich cena poskočila nahoru o 2 až 5 %,“ vysvětlil obžalovaný při přelíčení. Jako své nejbližší kontakty uvedl Paula Murphyho a Neila Huma z Financial Times a reportéra Geoffa Fostera z Daily Mail. Parvizi před soudem tvrdí, že denně obchodoval akcie v hodnotě milionů britských liber, nikdy si však nevedl žádné záznamy. Maximální trest za insider trading je ve Velké Británii sedm let vězení.

Mluvčí deníku Financial Times, Kristina Eriksson odmítla Parvizovu výpověď s tím, že novináři deníku neposkytují obchodníkům žádné tipy. Mluvčí druhého dotčeného deníku, Daily Mail se odmítl po dobu konání soudního řízení k celé kauze vyjadřovat.

 

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
insider trading, velká británie, média, akcie, manipulace s trhem

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Akcie, která dnes přitahují pozornost investorů: Caterpillar, 3M, merck, Under Armour, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více
Ilustrační foto

Evropská komise se rozhodla umožnit ruské společnosti Gazprom větší využívání plynovodu OPAL v Německu

Firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Cena ropy Brent zpátky pod padesáti dolary, OPEC jedná s nečleny kartelu

Cena severomořské ropy Brent během dnešního obchodování sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel.

Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.