Období nejistoty začíná: V úterý a ve středu bude jednat o Brexitu summit EU

27.06.2016 | 08:32 | fa ra | Diskuze

Páteční ráno obrátilo finanční trhy vzhůru nohama. Trhy totiž čekali, že Britové odhlasují setrvání v EU, a když nad ránem to podle prvotních výsledků nevypadalo, tak zpanikařily. Libra v pátek ztratila asi 10 % ze své hodnoty a dostala se tak na nejnižší hodnotu od roku 1985. Přes korekci dnes otvírá na úrovni 1,34 USD/GBP.

Foto: Web4Trader

Euro ztratilo asi 4 % a dnes otvírá oproti půlnoci ze čtvrtka na pátek slabší asi o 3,25 % na úrovni 1,10 USD/EUR. Zlato přidalo 6 % a vyšplhalo se na úroveň 1325 USD/unci, nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Ropa z obav o výkon hospodářství poklesla o 6 % na hladinu 48 USD/b. Kolem sedmé ráno závěrečné výsledky oprávněnost obav potvrdily, když 51,9 % britských voličů hlasovalo pro opuštění EU.

Z národohospodářského hlediska tento krok, podle aktualizované prognózy SG, povede k tomu, že eurozóna by měla zpomalit kumulovaně o 0,7 pb během 2016-2020, především díky poklesu investiční aktivity. Nezaměstnanost poklesne už pouze k 9,5 % a zásadně by se také mělo zvýšit riziko sociálních tenzí v budoucnu. Na druhou stranu ekonomové SG nepředpokládají další pokles sazeb ECB ani jakoukoliv změnu programu kvantitativního uvolňování.

Brexit bude dále dominovat tomuto týdnu s tím, jak se bude vyvíjet nejistota ohledně této otázky. Velká Británie prochází do jisté míry povolební kocovinou. Konzervativní strana bude muset do podzimu najít nového předsedu vlády, když David Cameron na základě výsledku referenda v pátek ráno odstoupil. Ale nejenom předsedu vlády, ale i rekonstruovat vládu jako takovou. Historickým úkolem nového předsedy vlády pak bude provést VB tímto turbulentním obdobím a vyřešit vystoupení VB z EU tak, jak je definován v článku 50 Smlouvy o EU. Zítra a pozítří se k tomuto tématu sejde evropská rada na nejvyšší úrovni, jejíž jednání poskytne detailnější vhled na to, jak si evropští státníci představují proces vyjednávání při odchodu VB.

Na pozadí Brexitu pak bude probíhat povolební vyjednávání ve Španělsku, kde i v opakovaných volbách potvrdila svou pozici strana předsedy vlády Rajoy. Ta má ve spolupráci ostatními pravicovými stranami největší šanci na vyjednání vládnoucí koalice.

Kromě dění kolem Brexitu budou tento týden zveřejněna makroekonomická data, která si zaslouží pozornost. Červnová inflace v eurozóně by se měla vrátit do kladných hodnot (0,1 % y/y). Růst jádrových cen by měl zpevnit na 0,9 % y/y. Indikátory důvěry za červen by měly o něco poklesnout, ale i tak by měly vykreslovat slabě lepší obrázek než indikátory PMI. Inflační čísla budou publikována i v USA. Květnový index spotřebitelského indikátoru by měl potvrdit růst z dubna o 0,2 % m/m (1 % y/y). Jádrový index pak také zopakuje dubnové tempo ve výši 0,2 % m/m (1,6 % y/y).

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
politika, eur/usd, gbp/usd, brexit

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Klidnější den před zítřejším zasedáním ECB

Globální ekonomický kalendář je dnes z pohledu finančních trhů spíše nezajímavý. Pozornost může vzbudit snad jedině Béžová kniha Fedu.Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.