Období nejistoty začíná: V úterý a ve středu bude jednat o Brexitu summit EU

27.06.2016 08:32 | fa ra | Diskuze

Páteční ráno obrátilo finanční trhy vzhůru nohama. Trhy totiž čekali, že Britové odhlasují setrvání v EU, a když nad ránem to podle prvotních výsledků nevypadalo, tak zpanikařily. Libra v pátek ztratila asi 10 % ze své hodnoty a dostala se tak na nejnižší hodnotu od roku 1985. Přes korekci dnes otvírá na úrovni 1,34 USD/GBP.

Foto: Web4Trader

Euro ztratilo asi 4 % a dnes otvírá oproti půlnoci ze čtvrtka na pátek slabší asi o 3,25 % na úrovni 1,10 USD/EUR. Zlato přidalo 6 % a vyšplhalo se na úroveň 1325 USD/unci, nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Ropa z obav o výkon hospodářství poklesla o 6 % na hladinu 48 USD/b. Kolem sedmé ráno závěrečné výsledky oprávněnost obav potvrdily, když 51,9 % britských voličů hlasovalo pro opuštění EU.

Z národohospodářského hlediska tento krok, podle aktualizované prognózy SG, povede k tomu, že eurozóna by měla zpomalit kumulovaně o 0,7 pb během 2016-2020, především díky poklesu investiční aktivity. Nezaměstnanost poklesne už pouze k 9,5 % a zásadně by se také mělo zvýšit riziko sociálních tenzí v budoucnu. Na druhou stranu ekonomové SG nepředpokládají další pokles sazeb ECB ani jakoukoliv změnu programu kvantitativního uvolňování.

Brexit bude dále dominovat tomuto týdnu s tím, jak se bude vyvíjet nejistota ohledně této otázky. Velká Británie prochází do jisté míry povolební kocovinou. Konzervativní strana bude muset do podzimu najít nového předsedu vlády, když David Cameron na základě výsledku referenda v pátek ráno odstoupil. Ale nejenom předsedu vlády, ale i rekonstruovat vládu jako takovou. Historickým úkolem nového předsedy vlády pak bude provést VB tímto turbulentním obdobím a vyřešit vystoupení VB z EU tak, jak je definován v článku 50 Smlouvy o EU. Zítra a pozítří se k tomuto tématu sejde evropská rada na nejvyšší úrovni, jejíž jednání poskytne detailnější vhled na to, jak si evropští státníci představují proces vyjednávání při odchodu VB.

Na pozadí Brexitu pak bude probíhat povolební vyjednávání ve Španělsku, kde i v opakovaných volbách potvrdila svou pozici strana předsedy vlády Rajoy. Ta má ve spolupráci ostatními pravicovými stranami největší šanci na vyjednání vládnoucí koalice.

Kromě dění kolem Brexitu budou tento týden zveřejněna makroekonomická data, která si zaslouží pozornost. Červnová inflace v eurozóně by se měla vrátit do kladných hodnot (0,1 % y/y). Růst jádrových cen by měl zpevnit na 0,9 % y/y. Indikátory důvěry za červen by měly o něco poklesnout, ale i tak by měly vykreslovat slabě lepší obrázek než indikátory PMI. Inflační čísla budou publikována i v USA. Květnový index spotřebitelského indikátoru by měl potvrdit růst z dubna o 0,2 % m/m (1 % y/y). Jádrový index pak také zopakuje dubnové tempo ve výši 0,2 % m/m (1,6 % y/y).

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
politika, eur/usd, gbp/usd, brexit

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Commerzbank: Pozornost na páru EUR/USD se vrací k 1,0505

Podle vedoucí forex technické analýzy Commerzbank Karen Jones by se mohl ve světle včerejší cenové akce spot znovu zaměřit na nedávné minimum na hranici 1,0505.

Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.Čti více

Analytici Bernstein vidí ve fúzi General Electric a Baker Hughes dlouhodobý potenciál

Fúze divize ropy a zemního plynu General Electric (GE) a společnosti Baker Hughes má potenciál konkurovat firmě Schlumberger, jedná se však o běh na dlouhou trať, varují analytici Bernstein.

Ukrajina a Rusko se blíží shodě v otázce dodávek plynu

Rusko a Ukrajina učinily pokrok při dnešním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.