Odliv zaznamenaný v Číně může být horší, než na první pohled vypadá

12.10.2016 | 14:16 | Ne Ro | Diskuze

Odliv čínské měny může být větší, než by se na první pohled mohlo jevit, před čímž varují analytici z Goldman Sachs, že narůstá množství kapitálu, který opouští Čínu v jüanu spíše než v dolaru.

Foto: Moerschy

Zatímco se národní devizové rezervy Číny stabilizovaly a čisté devizové nákupy věřitelů pro klienty poklesly blízko jednoročního minima, oficiální data ukazují, že jüanové platby o objemu 27,7 miliard USD během měsíce srpna opustily Čínu. Měsíční průměr byl 4,4 miliard USD během pěti let do roku 2014. Takový přeshraniční pohyb nelze vysvětlit pouhými tržními faktory a je nutno jej zohlednit při měření odlivu měny, soudí hongkongský ekonom pracující pro Goldman Sachs, MK Tang.

Jakýkoli náznak zvýšeného odlivu kapitálu by mohl rozrušit momentálně klidný čínský devizový trh a zesílit tlak vyvolaný možným zvýšením úrokových sazeb Fedu i podrýt image jüanu jakožto nejnovější světové rezervní měny. Čínský jüan v pondělí oslabil na své šestileté minimum, což mělo zvýšený dopad na odlivové tlaky.

Čísla naznačují, že v Hongkongu se čínský jüan dlouho neohřeje. Jüanové vklady v rámci Hongkongu se v srpnu zmenšili na své tříleté minimum na 653 miliard jüanů, což naznačuje, že část přílivu prostředků se používá pro nákup cizích měn, míní Li Liuyang, tržní analytik Bank of Tokyo-Mitsubushi UFJ v Šanghaji.

Analytici z Goldman Sachs přidali v červenci do své analýzy odlivů i jüanové prostředky a moznamenali, že přeshraniční pohyby této měny maskují aktuální tlaky. Odhadují, že se v červenci 56 % a v srpnu 87 % zmiňovaného odlivu uskutečnilo skrze offshorový jüanový trh. Ukazatel stanice Bloomberg, který nezahrnuje přímé odlivy jüanu, odhaduje, že více než 550 miliard USD opustilo od začátku roku do konce srpna tuto zemi.

V období od října loňského roku do letošního srpna až 265 miliard USD lze dát do přímé souvislosti s urovnáním trhu, uvedl výše citovaný Tang s odvoláním na data z People’s Bank of China a státem řízeného devizového úřadu. Popisovaný krok pomohl zmírnit celkový odlivový tlak, kterému Čína čelila, protože to znamená, že dovozci nemuseli kupovat tolik devizových prostředků pro zaplacení dováženého zboží.

 

Depreciační tlak

Jüan letos oslabil vůči americkému dolaru o 3,3 %, což je v rámci žebříčku asijských měn nejvíce, zatímco průzkum stanice Bloomberg, týkající se středního očekávání, předpovídá další pokles o 0,5 % do konce letošního roku. Čínská měna se tento týden obchodovala za 6,7179 vůči dolaru a to je nejnižší hodnota od září roku 2010.

Čínská ekonomika roste nejpomalejším tempem od 90. let 20. století a slabý jüan ztěžuje odlivové tlaky, což přimělo čínské úřady, aby ostře zasáhly proti odlivu domácí měny ze země.

 

Přísnější kontroly

Došlo k přísnějšímu omezování poté, co loňská devalvace jüanu způsobila hromadný odchod od finančních prostředků, zatímco denní náklady na půjčení offshorové měny v Hong Kongu vzrostly okolo 20 % v tomto roce dvakrát. A People’s Bank of China zatočila s likviditou, aby podpořila směnný kurz. Minulý měsíc však odmítla, že intervenovala.

Čínské devizové rezervy jsou světově největší. Od února vzrostly na přibližně 3,2 biliónů USD a poté se v průběhu čtyř měsíců zmenšily o 323 miliard USD, jelikož People’s Bank of China prodávala dolary, aby omezila pokles jüanu. Devizové rezervy Číny se v září pohybovaly na 3,17 biliónech USD.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
devizové rezervy, čínská centrální banka, čína, čínská ekonomika, devizový trh, cny/usd, cny - čínský jüan

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Analytici z Deutsche Bank předpokládají, že čínský jüan následkem zesilujícího odlivu kapitálu oslabí o 17 procent

Jüan oslabí o 17 % v průběhu následujících dvou let. Úsilí vlády uklidnit trh s bydlením, uvolněná měnová politika a vyšší zápůjční náklady USA vyvolávají odliv kapitálu ze země, uvádí analytici z Deutsche Bank AG.

SocGen: Nakupujte euro proti GBP a JPY. Pozor na výprodej dluhopisů

Spekulace na růst na měnovém páru EUR/GBP je stále ve hře a tak není důvodu, proč bychom tento přístup měli opouštět. Možnost, že nějaké prohlášení ECB přehluší vládní zprávy z Velké Británie je malá a tak rizikový profil zůstává pro spekulaci na růst měnového páru EUR/GBP pozitivní.

Slabý juan je pro světovou ekonomiku větší hrozbou než Brexit

Investoři ignorují dlouhodobé oslabování čínského juanu. Podle analytika společnosti State Street Global Advisors se dopouštějí závažné chyby.Čti více

Ani Pokémon GO neodvrátil ztrátu Nintenda, firma navíc snižuje výhled pro celý rok

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se navzdory celosvětovému úspěchu hry Pokémon GO propadl do ztráty a výrazně zhoršil celoroční výhled.

Automobilka PSA svými čtvrtletními výsledky příliš neoslnila

Tržby francouzské automobilky PSA ve třetím čtvrtletí klesly o více než pět procent na 11,4 miliardy eur (208 miliard Kč).

Toyota Motor svolává kvůli potenciálně závadným airbagům Takata dalších 5,8 milionu aut

Opatření podle ní zahrnuje modely Corolla a Yaris. Na evropském trhu se svolávací akce týká téměř 1,5 milionu vozů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.