Ohlédnutí za uplynulým týdnem: Jackson Hole, VIG, Fortuna, Pegas a výsledková sezóna v USA

27.08.2016 | 09:16 | fa ra | Diskuze

Veškeré dění na finančních trzích se soustředilo na páteční vystoupení šéfky Fedu Yellenové na výročním zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Foto: Web4Trader

Trh začal výrazněji spekulovat, že by v tomto projevu mohlo zaznít výraznější vodítko k potenciálnímu zvyšování sazeb v blízké budoucnosti. Je pravda, že Yellenová ve svém projevu ujišťovala o pevnějším vývoji americké ekonomiky a rovněž uvedla, že prostředí pro zvyšování sazeb se dále zlepšuje. Ale takovýto komentář trh neočekával, respektive očekával razantnější rétoriku. Po projevu se uvolnil předešlý tlak a akcie se vrátily k růstu ze začátku dne. Jak již naznačeno v průběhu týdne docházelo k mírnému tlaku na akciových trzích právě kvůli očekávanému projevu Yellenové. Avšak domácí index PX šel proti a vykázal 0,7% t/t růst na 853 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali končící výsledkovou sezónu. VIG oznámilo podrobné výsledky za 2Q16, které naplnily dřívější projekce. Čistý zisk dosáhl 85 (-20 % r/r) vs. oček. 75 mil. EUR. Mírně pozitivně jsme vnímali vývoj na předepsaném pojistném. Titul zakončil týden na 454,9 Kč (-0,2 % t/t).

Ve čtvrtek zveřejnila výsledky Fortuna. Ta s provozním ziskem EBITDA 9,7 mil. EUR (+8 % r/r) za 1H16 zaostala za tržním odhadem 10,4 mil. EUR. Naše projekce však byla 9,8 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že společnost potvrdila, že nebude vyplácet dividendu po další dva roky, tak výsledky neměly až takový význam. Akcie zakončila páteční seanci na 89,9 Kč (-3,2 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnil výsledky Pegas. Ten za 2Q s EBITDA na úrovni 11,2 (+25,4 % r/r) vs. oček. 11,0 mil. EUR splnil očekávání. Společnost rovněž potvrdila svůj výhled na rok 2016. Titul zakončil pátek na 790 Kč (-0,8 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Fortuna (-3,2 % na 89,9 Kč). Společnost vydala výsledky, které zaostaly za očekáváním trhu. Navíc potvrdila dle očekávání, že nehodlá vyplácet dividendu přinejmenším v příštích dvou letech. Investoři reagovali korekcí předchozího růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+4,6 % na 688 Kč). Erste profitovala ze zvýšeného výhledu ratingu na Rakousko ze strany Moody´s. Současně rostla v souladu s celým evropským bankovním sektorem (+5 % t/t).

Zdroj:J&T

Podobná témata
fed, vienna insurance group, pegas nonwovens, úrokové sazby, janet yellen, fortuna

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Americké akcie zakončily týden na denních minimech, přesto se jim podařilo uhájit plusové hodnoty

Americké akcie v pátečním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly ale o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky výsledkům velkých bank.Čti více

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.