Ozvěny uplynulého týdne: Fed, nový guvernér ČNB, hospodářské výsledky

28.05.2016 | 07:51 | fa ra | Diskuze

Finanční trhy prošly minulý týden smíšeným vývojem. Tři dny bylo obchodování relativně nevýrazné, naopak úterý a středa byly ve znamení až euforického růstu cen akcií.

Foto: Web4Trader

Mění se očekávání na vývoj sazeb v USA, trhy se začínaní vracet k variantě, že Fed již v červnu může hlasovat o jejich zvýšení. Výsledkem je další posilování dolaru (= oslabování eura). Slabší euro pak zvedá ceny eurových aktiv, proto evropské akciové indexy přidaly 4-5 % během 2 dnů.

V USA růst indexů táhly finanční tituly kvůli očekávání, že vyšší sazby pomohou ziskovosti bank. Negativně na silnější dolar reagovaly ceny komodit, hlavně zlata, které oslabilo na 3měsíční minimum 1210 USD/oz. Výjimkou byla cena ropy, která dál pokračovala v pozvolném růstu a poprvé po půlroce se krátce dostala na hranci 50 dolarů za barel.

Akciové indexy v západní Evropě přidaly minulý týden o 4-5 %, v USA přes 2 procenta. Domácí index PX zakončil týden na 890 bodech, což znamenalo nárůst o 1,7 % t/t.

Jak si v právě skončeném burzovním týdnu vedla pražská burza? Na BCPP převládala spíše pozitivní nálada. Souhrnný index PX přidal solidních +1,7 % (890 b.). Z jednotlivých jmen předvedla nejlepší výkon Erste Group. Posílila beze zpráv o 6,3 % (662,2 Kč). Posílila i Moneta (+2,0 %, 76 Kč) a pojišťovna VIG (+2,0 %, 529,1 Kč). Naopak Komerční banka mírně oslabila (-0,3 %, 960 Kč). Vůbec nejslabší byl v týdenním srovnání Philip Morris ČR (-4,6 %, 12 480 Kč), následován O2 CR (-1,3 %, 230 Kč).

Stalo se několik významnějších událostí. Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka novým guvernérem ČNB. Výsledková sezóna pokračovala reportem VIGu a Pegasu za 1Q16. Výsledky VIG nepřinesly žádné výraznější překvapení a na všech úrovních víceméně odpovídají očekávání trhu a výhled byl potvrzen.

Pegas oznámil silné výsledky, které taktéž nepřekvapily a odpovídají odhadům trhu. A stejně jako v případě VIGu byl potvrzen celoroční cíl.

Podle očekávání schválili akcionáři Kofoly na valné hromadě výši zálohy na hrubou dividendu ze zisku za rok 2016 (6,7 Kč/akcie, hrubý výnos +1,5 %).

Tisk spekuluje o prodlužování odstávek jaderných elektráren i v příštím roce. To by bylo pro ČEZ jasně negativní zprávou. Neplánované odstávky podstatně ovlivnily výsledky za r. 2015 a také ovlivní čísla v tomto roce. Ukazuje to, že problémy se sváry se nedaří vyřešit.

Skupina Arca Capital podle tisku koupila prostřednictvím burzy cca 1% podíl ve VIG.

Zdroj:J&T

Podobná témata
fed, čnb, vienna insurance group, pegas nonwovens, úrokové sazby, index px, pražská burza, ropa, jiří rusnok

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Photon Energy vstoupil na pražskou burzu

Výrobce solárních panelů Photon Energy vstoupil na pražskou burzu a obchodování by mělo začít v pondělí 17. října. Akcie budou obchodované na trhu Free Market, přičemž v současné době akcie lze obchodovat na i varšavské burze.Čti více

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Cena ropy dnes dnes oslabovala. Pochybnosti o zmrazení produkce OPEC přetrvávají

Ceny ropy dnes klesají a dostaly se až pod 50 dolarů za barel. Investoři začínají být skeptičtí k tomu, že se ropnému kartelu OPEC podaří nakonec dohodnout na snížení těžby ropy.

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.