P2P půjčky, o co vlastně jde?

21.10.2016 12:11 | Mar Ve | Diskuze

Portály provozující P2P (peer-to-peer) půjčky umožňují propojení dlužníků a věřitelů bez účasti banky jakožto prostředníka, takové lidové půjčky. Dle teorie se díky neúčasti banky sníží celkové náklady, poněvadž není potřeba pokrýt výdaje na velké množství zaměstnanců, nájem prostor apod., jelikož v drtivé většině je P2P tržiště provozováno online.

Foto: Public Domain

Vysoká marže banky je nahrazena malým poplatkem, který si P2P portály účtují. Na P2P tržišti se tak potkávají dlužníci, kteří by rádi získali lepší úrok, než jim nabízí banka a věřitelé, kteří jsou naopak ochotni své prostředky někomu zapůjčit s vidinou vyššího zhodnocení, než poskytují bankovní produkty. V praxi existuje celá řada P2P portálů, přičemž každý s odlišným zaměřením. Lze nalézt portály, které při posuzování důvěryhodnosti a schopnosti splácet odmítají drtivou většinu žadatelů o půjčku a investorům se již předkládají pouze kvalitní uchazeči, čemuž následně odpovídá i nižší úroková sazba, např. kolem 5 – 8 % ročně. Není však ani problém najít portály zaměřené na rizikovější žadatele, kteří jsou ochotni za vaše finance zaplatit klidně i 50 % p. a. a více, v takovém případě se však jedná především o žadatele, kteří byli dříve odmítnuti u bank a P2P půjčka je pro ně jednou z posledních cest, jak získat finanční prostředky. Zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a počítat s nadstandardní úrovní rizika, která odpovídá vysoké úrokové sazbě.

 

Výhody

Mezi hlavní výhody pro dlužníky patří možnost získání nižší úrokové sazby než v bance, nicméně v současných tržních podmínkách mohou být díky nízkým úrokovým sazbám i banky konkurenceschopné. Dalšími výhodami jsou např. snadné vyřízení žádosti online, anonymita nebo možnost splatit půjčku předčasně a obvykle bez penalizace.

Z pohledu investora lze za hlavní výhody považovat možnost dosažení nadstandardního, předvídatelného výnosu, možnost diverzifikace investičních aktivit, nízkou minimální investici nebo snadnou registraci a online obsluhu.

 

Nevýhody

Dlužníkům hrozí riziko, že o jejich půjčku nebude mezi investory zájem, případně pouze na úkor vysoké úrokové sazby. V takovém případě může být lepší s žádostí o půjčku nějakou dobu počkat a nejdříve vylepšit své kreditní skóre.

Pro investora je hlavní nevýhodou riziko spojené s nesplácením úvěru ze strany dlužníka. V takovém případě přichází po prvotních upomínkách standardní proces vymáhání pohledávky a neexistuje jistota, že bude zpět vymožena částka v plném rozsahu. Toto riziko lze nejlépe eliminovat pečlivým výběrem dlužníků a především rozložením investice do velkého množství půjček, což je naštěstí možné a naprosto běžné. Další nevýhodou pro investory je nízká likvidita, na některých portálech jsou totiž peníze uzamčeny v půjčce až do jejího vypršení, jiné zase nabízí sekundární trh, na kterém lze své podíly v půjčkách nabídnout ke koupi ostatním investorům. V případě investování na zahraničních platformách vzniká dodatečně také měnové riziko.

 

Závěrem

Prudký rozmach sektoru P2P půjček v posledních letech a s ním spojený růst konkurence na trhu s půjčkami má pro koncového uživatele pouze pozitivní dopad, bez ohledu na to, zda je jeho cílem získat levnější úvěr než v bance, rizikovou půjčku, kterou by naopak banka nikdy neschválila, nebo pokud hledá novou možnost investice volných finančních prostředků. Pro dlužníky i věřitele je však zásadní především vhodně posoudit vlastní situaci, zvážit všechna rizika, výhody i nevýhody a vybrat P2P platformu, která nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.

 

Zdroj:Martin Vespalec
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla na 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta.

Ilustrační obrázek

Poslanec za ČSSD Lukáš Pleticha: Ochrana dlužníků je na můj vkus dnes až přespříliš silná a místy přitažená za vlasy

Exekuce vyvolávají silné emoce, na straně dlužníků panuje názor, že dochází ke křivdám, exekutorská komora i banky tvrdí, že postupují v souladu se zákonem.

Odkupu pohledávek loni mírně klesl

České factoringové společnosti loni financovaly odkup pohledávek za 131 miliard korun, což je meziroční pokles o čtyři procenta.

Ilustrační obrázek

Lidé stále hodně spoří. Úspory domácností v bankách se za loňský rok zvýšily o 156 miliard Kč

Lidé v současné době, kdy ekonomika roste, sice hodně utrácejí, naspoří ale více, než si vypůjčí.

Ilustrační foto

MF potvrdilo statistiky stavebních spořitelen: Stavební spoření bylo loni v kurzu

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 403.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční růst o osm procent. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.

Ilustrační obrázek

Nebankovní firmy půjčují stále více peněz

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v roce 2016 poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 155 miliard korun, což je o sedm procent více než předloni.Čti více

Tesla vykázala za Q4 nižší než očekávaný zisk, pozitivně však překvapila na straně tržeb

Společnost Tesla dnes reportovala své hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a zveřejnila také informace k produkci Modelu 3 či stavbě dalších továren Gigafactory.

Americké akcie dnes vykázaly smíšené výsledky, dolar oslabil

Index Dow Jones dnes pokračoval v růstu na nové rekordní maximum. Dow Jones podpořily hlavně akcie chemické firmy DuPont. Zbývající indexy však kvůli zápisu z posledního zasedání centrální banky USA (Fed) oslabily.

Společnost HP zveřejnila své výsledky za FQ1, akcie posilují po uzavření trhu o 0,93 %

HP (NYSE:HPQ) vykázala za FQ1 zisk na akcii ve výši 0,38 USD, čímž překonala odhady trhu o 0,01 USD.

Fitbit zveřejnila své hospodářské výsledky za Q4, akcie oslabují v postmarketu o 2,2 %

Fitbit (NYSE:FIT) vykázala za čtvrté čtvrtletí zisk na akcii ve výši -0,56 USD, čímž zklamala očekávání analytiků o 0,06 USD.

Personální zemětřesení v Deutsche Bank pokračuje

Agentura Reuters dnes informovala, že v nějvětší německé bance Deutsche Bank pokračuje série personálních výměn na nejvyšších pozicích.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.