P2P půjčky, o co vlastně jde?

21.10.2016 12:11 | Mar Ve | Diskuze

Portály provozující P2P (peer-to-peer) půjčky umožňují propojení dlužníků a věřitelů bez účasti banky jakožto prostředníka, takové lidové půjčky. Dle teorie se díky neúčasti banky sníží celkové náklady, poněvadž není potřeba pokrýt výdaje na velké množství zaměstnanců, nájem prostor apod., jelikož v drtivé většině je P2P tržiště provozováno online.

Foto: Public Domain

Vysoká marže banky je nahrazena malým poplatkem, který si P2P portály účtují. Na P2P tržišti se tak potkávají dlužníci, kteří by rádi získali lepší úrok, než jim nabízí banka a věřitelé, kteří jsou naopak ochotni své prostředky někomu zapůjčit s vidinou vyššího zhodnocení, než poskytují bankovní produkty. V praxi existuje celá řada P2P portálů, přičemž každý s odlišným zaměřením. Lze nalézt portály, které při posuzování důvěryhodnosti a schopnosti splácet odmítají drtivou většinu žadatelů o půjčku a investorům se již předkládají pouze kvalitní uchazeči, čemuž následně odpovídá i nižší úroková sazba, např. kolem 5 – 8 % ročně. Není však ani problém najít portály zaměřené na rizikovější žadatele, kteří jsou ochotni za vaše finance zaplatit klidně i 50 % p. a. a více, v takovém případě se však jedná především o žadatele, kteří byli dříve odmítnuti u bank a P2P půjčka je pro ně jednou z posledních cest, jak získat finanční prostředky. Zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a počítat s nadstandardní úrovní rizika, která odpovídá vysoké úrokové sazbě.

 

Výhody

Mezi hlavní výhody pro dlužníky patří možnost získání nižší úrokové sazby než v bance, nicméně v současných tržních podmínkách mohou být díky nízkým úrokovým sazbám i banky konkurenceschopné. Dalšími výhodami jsou např. snadné vyřízení žádosti online, anonymita nebo možnost splatit půjčku předčasně a obvykle bez penalizace.

Z pohledu investora lze za hlavní výhody považovat možnost dosažení nadstandardního, předvídatelného výnosu, možnost diverzifikace investičních aktivit, nízkou minimální investici nebo snadnou registraci a online obsluhu.

 

Nevýhody

Dlužníkům hrozí riziko, že o jejich půjčku nebude mezi investory zájem, případně pouze na úkor vysoké úrokové sazby. V takovém případě může být lepší s žádostí o půjčku nějakou dobu počkat a nejdříve vylepšit své kreditní skóre.

Pro investora je hlavní nevýhodou riziko spojené s nesplácením úvěru ze strany dlužníka. V takovém případě přichází po prvotních upomínkách standardní proces vymáhání pohledávky a neexistuje jistota, že bude zpět vymožena částka v plném rozsahu. Toto riziko lze nejlépe eliminovat pečlivým výběrem dlužníků a především rozložením investice do velkého množství půjček, což je naštěstí možné a naprosto běžné. Další nevýhodou pro investory je nízká likvidita, na některých portálech jsou totiž peníze uzamčeny v půjčce až do jejího vypršení, jiné zase nabízí sekundární trh, na kterém lze své podíly v půjčkách nabídnout ke koupi ostatním investorům. V případě investování na zahraničních platformách vzniká dodatečně také měnové riziko.

 

Závěrem

Prudký rozmach sektoru P2P půjček v posledních letech a s ním spojený růst konkurence na trhu s půjčkami má pro koncového uživatele pouze pozitivní dopad, bez ohledu na to, zda je jeho cílem získat levnější úvěr než v bance, rizikovou půjčku, kterou by naopak banka nikdy neschválila, nebo pokud hledá novou možnost investice volných finančních prostředků. Pro dlužníky i věřitele je však zásadní především vhodně posoudit vlastní situaci, zvážit všechna rizika, výhody i nevýhody a vybrat P2P platformu, která nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.

 

Zdroj:Martin Vespalec
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Expert: Mnoha finančním poradcům chybí dostatečné vzdělání v oblasti financí. Pozor na to, kdo Vám radí

Finanční poradenství je v České republice po kauze OVB stále velmi citlivé téma a vztah veřejnosti k finančním poradcům neví často zcela ideální.

Nízké úrokové sazby na spořicích účtech se začnou posunovat nahoru

Současné nízké úrokové sazby na spořicích účtech se začnou posouvat nahoru, ovšem jen velmi pomalu.

Ilustrační foto

VZP podala žádost u ČNB o vydání licence na povinné ručení

Pojišťovna VZP požádala Českou národní banku o licenci na poskytování pojištění odpovědnosti za provoz vozidla, takzvaného povinného ručení.

Ilustrační obrázek

VIDEO: Podílové fondy a jejich výběr

Nevíte jaké podílové fondy zařadit do svého portfolia a na jaké parametry byste se měli při výběru zaměřit? Tajemství výběru nám poodhalil Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust, a.s. 

Ilustrační foto

Úrokové sazby hypoték rostou a podmínky na trhu se zpřísňují

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu stoupla na 1,95 procenta z únorových 1,87 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.

Nečekané výdaje: Kde sehnat 10 tis. Kč do druhého dne? Rychlá půjčka

Každému se někdy porouchá lednička nebo pračka a zákon schválnosti se postará o to, aby to bylo hned po sobě a těsně před výplatou. Kam se obrátit, když potřebujete například 10 000 Kč na nákup nového spotřebiče do druhého dne? Řešením je rychlá půjčka.Čti více
Ilustrační foto

Chtěli byste masku Dartha Vadera ze zlata? Připravte si 34 milionů korun

U známého japonského klenotníka Ginzy Tanaky bude příští týden ke koupi maska zlosyna z filmové ságy Hvězdné války Dartha Vadera vyrobená z pravého zlata.

Ilustrační foto

Příští týden bude zkrácený, zájem vyvolá zasedání Fedu, hospodářské výsledky a politický vývoj ve Francii

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční Fed, pokračující výsledkovou sezónu a na průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Ilustrační foto

Konkurent Uberu, čínský Didi, je miláčkem investorů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing Technology získal od investorů 5,5 miliardy USD (135,4 miliardy Kč). Peníze chce použít na globální expanzi a rozvoj technologie umělé inteligence.

Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.