P2P půjčky, o co vlastně jde?

21.10.2016 12:11 | Mar Ve | Diskuze

Portály provozující P2P (peer-to-peer) půjčky umožňují propojení dlužníků a věřitelů bez účasti banky jakožto prostředníka, takové lidové půjčky. Dle teorie se díky neúčasti banky sníží celkové náklady, poněvadž není potřeba pokrýt výdaje na velké množství zaměstnanců, nájem prostor apod., jelikož v drtivé většině je P2P tržiště provozováno online.

Foto: Public Domain

Vysoká marže banky je nahrazena malým poplatkem, který si P2P portály účtují. Na P2P tržišti se tak potkávají dlužníci, kteří by rádi získali lepší úrok, než jim nabízí banka a věřitelé, kteří jsou naopak ochotni své prostředky někomu zapůjčit s vidinou vyššího zhodnocení, než poskytují bankovní produkty. V praxi existuje celá řada P2P portálů, přičemž každý s odlišným zaměřením. Lze nalézt portály, které při posuzování důvěryhodnosti a schopnosti splácet odmítají drtivou většinu žadatelů o půjčku a investorům se již předkládají pouze kvalitní uchazeči, čemuž následně odpovídá i nižší úroková sazba, např. kolem 5 – 8 % ročně. Není však ani problém najít portály zaměřené na rizikovější žadatele, kteří jsou ochotni za vaše finance zaplatit klidně i 50 % p. a. a více, v takovém případě se však jedná především o žadatele, kteří byli dříve odmítnuti u bank a P2P půjčka je pro ně jednou z posledních cest, jak získat finanční prostředky. Zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a počítat s nadstandardní úrovní rizika, která odpovídá vysoké úrokové sazbě.

 

Výhody

Mezi hlavní výhody pro dlužníky patří možnost získání nižší úrokové sazby než v bance, nicméně v současných tržních podmínkách mohou být díky nízkým úrokovým sazbám i banky konkurenceschopné. Dalšími výhodami jsou např. snadné vyřízení žádosti online, anonymita nebo možnost splatit půjčku předčasně a obvykle bez penalizace.

Z pohledu investora lze za hlavní výhody považovat možnost dosažení nadstandardního, předvídatelného výnosu, možnost diverzifikace investičních aktivit, nízkou minimální investici nebo snadnou registraci a online obsluhu.

 

Nevýhody

Dlužníkům hrozí riziko, že o jejich půjčku nebude mezi investory zájem, případně pouze na úkor vysoké úrokové sazby. V takovém případě může být lepší s žádostí o půjčku nějakou dobu počkat a nejdříve vylepšit své kreditní skóre.

Pro investora je hlavní nevýhodou riziko spojené s nesplácením úvěru ze strany dlužníka. V takovém případě přichází po prvotních upomínkách standardní proces vymáhání pohledávky a neexistuje jistota, že bude zpět vymožena částka v plném rozsahu. Toto riziko lze nejlépe eliminovat pečlivým výběrem dlužníků a především rozložením investice do velkého množství půjček, což je naštěstí možné a naprosto běžné. Další nevýhodou pro investory je nízká likvidita, na některých portálech jsou totiž peníze uzamčeny v půjčce až do jejího vypršení, jiné zase nabízí sekundární trh, na kterém lze své podíly v půjčkách nabídnout ke koupi ostatním investorům. V případě investování na zahraničních platformách vzniká dodatečně také měnové riziko.

 

Závěrem

Prudký rozmach sektoru P2P půjček v posledních letech a s ním spojený růst konkurence na trhu s půjčkami má pro koncového uživatele pouze pozitivní dopad, bez ohledu na to, zda je jeho cílem získat levnější úvěr než v bance, rizikovou půjčku, kterou by naopak banka nikdy neschválila, nebo pokud hledá novou možnost investice volných finančních prostředků. Pro dlužníky i věřitele je však zásadní především vhodně posoudit vlastní situaci, zvážit všechna rizika, výhody i nevýhody a vybrat P2P platformu, která nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.

 

Zdroj:Martin Vespalec
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

VIDEO: problematika P2P (peer-to-peer)

Co jsou to peer-to-peer platformy? Jak fungují peer-to-peer společnosti? Je výhodné si přes tyto společnosti půjčit peníze nebo by měl člověk raději zůstat u klasických bank? A co investoři - vyplatí se jim podstoupit dané investiční riziko? Odpovědi jsme hledali u investičního managera společnosti Finlord, Borise Tomčiaka.

Ilustrační obrázek

38 způsobů jak vydělat peníze navíc

Pokud se rovnou nechystáte změnit své zaměstnání za lukrativnější či požadovat zvýšení platu, potom namísto osekávání výdajů je vhodnějším přístupem hledání nových zdrojů příjmu. Zde přinášíme pro inspiraci několik tipů, jak získat peníze navíc.

Ministerstvo financí loni našlo nedostatky u penzijního připojištění v 1935 případech

Ministerstvo financí loni zkontrolovalo 5371 smluv o stavebním spoření a úvěrech ze stavebního spoření a 2226 smluv o penzijním připojištění.

Ilustrační obrázek

Vývoj stavebního spoření v grafech a číslech

Stavební spoření je v České republice již dlouhá léta velmi populárním produktem. Jaký je však přesný vývoj v posledních letech a jakým směrem se ubírá trend? Prohlédněte si podrobné statistiky.

Ilustrační obrázek

Daň z nabytí nemovitosti, zpřísněná doporučení ČNB a další důvody, proč bude těžší dostat hypotéku

V posledních letech zažívá český hypoteční trh bezprecedentní boom způsobený především rekordně nízkými úrokovými sazbami. Změny z konce minulého roku, společně s opatřeními, která teprve přijdou, však dostupnost hypotečních úvěrů značně omezí.

Ilustrační obrázek

Mezi pojistnými podvody vládnou úrazové pojistky a vozidla. A jaké finty lidé zkoušejí?

Množství šetřených pojistných podvodů v České republice nadále stoupá. Přestože je pojistný podvod trestným činem s možným odnětím svobody, lidé se nebojí riskovat klidně i kvůli pár tisícům korun. Nejčastěji si snaží podvodníci přilepšit na pojištění osob a vozidel. Dle odhadů je každá pátá až šestá ohlášená událost pojistným podvodem.Čti více

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie Wacker Chemie podle analytiků Macquarie

Analytici Macquarie se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Wacker Chemie.

Ilustrační obrázek

Představují nyní akcie na trhu v USA investiční bublinu, nebo ne?

Jak poznat na trhu investiční bublinu, co od ní očekávat a jak ji odlišit od klasického medvědího trhu, to jsou hlavní otázky na které se snažili ve své aktuální studii odpovědět ekonomové z Harvard Business School.

SEC zkrátila cyklus pro vypořádání obchodů s akciemi

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) jednohlasně podpořila zkrácení časového rámce pro vypořádání obchodů s akciemi na dva pracovní dny.

Akcie spojené s konopím rostou v Austrálii o více než 130%

Akcie firem spojených s pěstováním, výrobou a výzkumem marihuany pro lékařské účely vzrostly v tomto roce při obchodování v Sydney průměrně o více než 130%.

Ilustrační obrázek

Tesla Model 3 bude desetkrát bezpečnější než dnešní vozy, věří analytici Morgan Stanley

Pokud se potvrdí očekávání analytiků Morgan Stanley, pak bude Model 3 společnosti Tesla Inc. až desetkrát bezpečnější než dnešní průměrný  vůz. Co to bude znamenat pro akcie Tesla Motors?

Asijské trhy: Tahounem růstu byl v regionu zejména finanční sektor

Hlasování o zrušení tzv. Affordable care Act (neboli Obamacare) bylo v americké Sněmovně reprezentantů přesunuto na dnešek. Asijské trhy otevřely výše, pod nulou skončil pouze Hang Seng a jihokorejský Kospi.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.