P2P půjčky, o co vlastně jde?

21.10.2016 12:11 | Mar Ve | Diskuze

Portály provozující P2P (peer-to-peer) půjčky umožňují propojení dlužníků a věřitelů bez účasti banky jakožto prostředníka, takové lidové půjčky. Dle teorie se díky neúčasti banky sníží celkové náklady, poněvadž není potřeba pokrýt výdaje na velké množství zaměstnanců, nájem prostor apod., jelikož v drtivé většině je P2P tržiště provozováno online.

Foto: Public Domain

Vysoká marže banky je nahrazena malým poplatkem, který si P2P portály účtují. Na P2P tržišti se tak potkávají dlužníci, kteří by rádi získali lepší úrok, než jim nabízí banka a věřitelé, kteří jsou naopak ochotni své prostředky někomu zapůjčit s vidinou vyššího zhodnocení, než poskytují bankovní produkty. V praxi existuje celá řada P2P portálů, přičemž každý s odlišným zaměřením. Lze nalézt portály, které při posuzování důvěryhodnosti a schopnosti splácet odmítají drtivou většinu žadatelů o půjčku a investorům se již předkládají pouze kvalitní uchazeči, čemuž následně odpovídá i nižší úroková sazba, např. kolem 5 – 8 % ročně. Není však ani problém najít portály zaměřené na rizikovější žadatele, kteří jsou ochotni za vaše finance zaplatit klidně i 50 % p. a. a více, v takovém případě se však jedná především o žadatele, kteří byli dříve odmítnuti u bank a P2P půjčka je pro ně jednou z posledních cest, jak získat finanční prostředky. Zde je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti a počítat s nadstandardní úrovní rizika, která odpovídá vysoké úrokové sazbě.

 

Výhody

Mezi hlavní výhody pro dlužníky patří možnost získání nižší úrokové sazby než v bance, nicméně v současných tržních podmínkách mohou být díky nízkým úrokovým sazbám i banky konkurenceschopné. Dalšími výhodami jsou např. snadné vyřízení žádosti online, anonymita nebo možnost splatit půjčku předčasně a obvykle bez penalizace.

Z pohledu investora lze za hlavní výhody považovat možnost dosažení nadstandardního, předvídatelného výnosu, možnost diverzifikace investičních aktivit, nízkou minimální investici nebo snadnou registraci a online obsluhu.

 

Nevýhody

Dlužníkům hrozí riziko, že o jejich půjčku nebude mezi investory zájem, případně pouze na úkor vysoké úrokové sazby. V takovém případě může být lepší s žádostí o půjčku nějakou dobu počkat a nejdříve vylepšit své kreditní skóre.

Pro investora je hlavní nevýhodou riziko spojené s nesplácením úvěru ze strany dlužníka. V takovém případě přichází po prvotních upomínkách standardní proces vymáhání pohledávky a neexistuje jistota, že bude zpět vymožena částka v plném rozsahu. Toto riziko lze nejlépe eliminovat pečlivým výběrem dlužníků a především rozložením investice do velkého množství půjček, což je naštěstí možné a naprosto běžné. Další nevýhodou pro investory je nízká likvidita, na některých portálech jsou totiž peníze uzamčeny v půjčce až do jejího vypršení, jiné zase nabízí sekundární trh, na kterém lze své podíly v půjčkách nabídnout ke koupi ostatním investorům. V případě investování na zahraničních platformách vzniká dodatečně také měnové riziko.

 

Závěrem

Prudký rozmach sektoru P2P půjček v posledních letech a s ním spojený růst konkurence na trhu s půjčkami má pro koncového uživatele pouze pozitivní dopad, bez ohledu na to, zda je jeho cílem získat levnější úvěr než v bance, rizikovou půjčku, kterou by naopak banka nikdy neschválila, nebo pokud hledá novou možnost investice volných finančních prostředků. Pro dlužníky i věřitele je však zásadní především vhodně posoudit vlastní situaci, zvážit všechna rizika, výhody i nevýhody a vybrat P2P platformu, která nejlépe vyhovuje individuálním potřebám.

 

Zdroj:Martin Vespalec

Podobná témata
osobní finance, půjčky, peer-to-peer

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

PR článek: Penzijní spoření pro děti je na trhu rok

Penzijní spoření prošlo řadou legislativních změn. Jednou z nich je i možnost sjednávání penzijka dětem už od narození. Tato změna odstartovala v minulém roce a již nyní je možné ji hodnotit jako úspěšnou. ČSOB Penzijní společnosti se podařilo sjednat téměř 4 tisíce dětských smluv.

Ilustrační foto

Odhalené pojistné podvody loni opět překročily miliardu korun

U řady pojišťoven šlo o rekordní částku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nadále sice převládají podvody v pojištění aut, výrazně ale roste jejich počet v úrazovém pojištění. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze.

Ilustrační foto

Objem nových hypoték vzrostl v roce 2016 o 22 procent na rekordních 225 miliard korun

Loňský výsledek odhadla Hypoteční banka, která je jedničkou českého hypotečního trhu. Úrokové sazby spadly v listopadu na historicky nejnižší úroveň 1,77 procenta. Průměrná úroková sazba za rok 2016 činila 2,12 procenta.

Ilustrační foto

Objem úvěrů dosáhl ke konci listopadu 2,99 bilionu korun, zájem byl hlavně o hypotéky

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci listopadu na 2,99 bilionu Kč, což byl meziroční růst o 6,4 procenta. Úvěry domácnostem vzrostly o osm procent na 1,32 bilionu Kč, úvěry podnikům o 6,8 procenta na více než bilion.

Ilustrační foto

Lidé "darovali" 1,78 miliardy korun - nevyzvedli si peníze z vkladních knížek a teď už je pozdě

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny, jejichž výplata skončila definitivně s rokem 2016, zůstalo 1,78 miliardy Kč. Počet nevyzvednutých vkladů činil 2,456 milionu.

Koupit, nebo pronajmout vůz? Operativní leasing nabírá na popularitě

Pouze jezdit a o nic ohledně vozu, s výjimkou nákupu benzínu, se nestarat? Taková možnost láká čím dál více „obyčejných“ řidičů, kteří místo nákupu vozu volí operativní leasing a vůz si tak pouze bezstarostně pronajímají. Co takový operativní leasing pro fyzickou osobu znamená, komu se vyplatí a jaká je nabídka na trhu?



Čti více

Rosněfť začíná dodávat ropu také do Maďarska a na Slovensko

Rosněfť proniká za pomoci svého nového akcionáře, švýcarské společnosti Glencore na nové trhy. Svou ropu bude dodávat ropovodem Družba již tento měsíc na Slovensko a do Maďarska.

Analytici KeyBanc doporučují akcie Domino's Pizza k nákupu

Podle analytiků Keybanc jsou akcie Domino's Pizza atraktivní především díky zlepšujícímu se výhledu maloobchodu v USA

Cena ropy na světových trzích dnes roste. Investoři věří v dodržování dohody OPEC o snížení objemu těžby

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu, a smazaly tak již ztráty z první poloviny týdne, kdy klesly na týdenní minima. Investoři čekají, že víkendové zasedání zástupců předních světových těžařských zemí ukáže dodržování loňské dohody o omezení těžby.

Investiční doporučení a cílové ceny pro akcie Teva a Endo podle analytiků JPMorgan

Analytici JPMorgan se ve své aktuální výzkumné zprávě blíže zaměřili na akcie Teva a Endo.

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie Skyworks Solution podle analytiků Brean Capital

Analytici Brean Capital se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Skyworks Solutions.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.