Padající brazilské akcie jsou příležitostí pro Vaše investice, radí známý investiční manažer

05.04.2016 | 13:01 | wa pe | Diskuze

Obří korupční kauza kolem brazilské státní energetické společnosti Petrobras (PBR) stále hýbe brazilskou společností. Jaký bude další vývoj na akciových trzích po odhalení skandálu, který vyslal brazilskou ekonomiku do nejhorší recese za celá desetiletí?

Foto: Public Domain

 

Brazilská ekonomika doslova tone v potížích, její celková výkonnost poklesla v minulém roce o 3,8 % a v tom letošním se očekává další redukce o 3,6 %. Zatímco někteří analytici hledají analogie v minulých krizích, například v korupčním skandálu někdejšího prezidenta Fernanda Collora de Mello, jiní poukazují na pád akciových trhů po zvolení Luize Inacia Lula da Silvy v roce 2002.  

Podle známého investičního manažera Montyho Guilda mladšího bychom však největší podobnost našli se známou aférou Watergate, která na počátku sedmdesátých let vedla k pádu prezidenta Nixona v USA. Politická nejistota v té době poslala index S&P 500 prudce k zemi, jen několik měsíců po Nixonově rezignaci však došlo k zotavení  a v průběhu dalších dvou let index připsal 28 %.

Guild radí využít všeobecné paniky vyvolané skandálem k nákupům akcií, které se díky němu dostaly na úrovně, které neodpovídají jejich reálné hodnotě. Krize důvěry na trhu vždy nabízí příležitosti, dodává investor.

Stejně jako policejní vyšetřování aféry Watergate i snaha brazilských úřadů rozplést korupční skandál kolem státní ropné společnosti vede do nejvyšších pater politiky země.  Dilma Rousseffová, nynější prezidentka Brazílie a někdejší členka představenstva Petrobras  je  v podezření, že chránila svého předchůdce na prezidentské židli, Lula da Silvu před vyšetřováním a že sama financovala svou volební kampaň z korupčních peněz.  

 

Myslíte si, že víte o investicích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Monty Guild očekává, že hlavní brazilský akciový index poklesne v dalších dvou letech až o 20 % a stejně tak oslabí brazilský real (BRL) vůči dolaru až o 50 %. Dlužno dodat, že ve svých odhadech je mnohem pesimističtější nežli analytici, kteří se v průměru shodují na 13% oslabení v roce 2018. Guild tedy v očekávání rally na brazilských akciích začal skupovat bankovní tituly Grupo BTG Pactual (BBTG11) a Banco Brandesco SA (BBD). Největší jím spravovaný fond vložil 12 % svých aktiv do brazilských akcií a podle posledního vývoje se zdá, že to byla správná volba. I v současné nepříznivé situaci na světových akciových trzích se hlavnímu Guildem spravovanému fondu vede přeci jen lépe než mnoha jeho konkurentům. Ve dvanácti měsících včetně letošního ledna ztratil 5,2 %, zatímco MSCI globální index poklesl o 8,6 %.

Uprostřed spekulací, že padne kabinet prezidentky Rousseffové a bude nahrazen důvěryhodnějším posílil real na páru s americkým dolarem v tomto roce již o 29 %. Podle Guilda je jistá míra korupce běžná ve všech zemích, jakmile však přesáhne úrovně, kdy poškozuje ekonomiku natolik zásadně jako v brazilském případě, i vrcholné špičky politiky jsou nuceny odejít.

Dolní komora parlamentu bude hlasovat o odvolání prezidentky Rousseffové v polovině dubna. V případě, že se poslanci vyjádří pro její odvolání, poputuje věc dále do senátu, který bude ji bude moci definitivně odvolat z úřadu. Rousseffová se již vyjádřila ve smyslu, že z vlastní iniciativy neodstoupí a pokusy o její odvolání jsou ohrožením brazilské demokracie. 

Odlišnou perspektivu nežli Guild nabízí Walter Hellwig, vicepresident v BB&T Wealth Management, který sice uznává jistou analogii současné brazilské situace s aférou Watergate, varuje však před přílišným spoléháním se na historické příklady. O dalším vývoji na brazilském akciovém trhu rozhodnou spíše budoucí ceny brazilských vývozních komodit, nežli příklady z minulosti, domnívá se investiční manažer. Také Hellwig však očekává, že hlavní brazilský akciový index Bovespa čeká v příštích letech výrazný růst.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
politika, investiční strategie, brazílie, ekonomika, známé osobnosti, brazilská ekonomika, petroleo brasileiro s.a.- petrobras

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Twitter, American Express, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Mylan má u Epipenu větší zisky, než vypověděl před Kongresem. "Zapomněl" totiž na daň

Výkonná ředitelka farmaceutické společnosti Mylan, Heather Breschová, vypověděla minulý týden před komisí Kongresu USA, že společnost Mylan má z jednoho  dvojbalení Epipenu zisk okolo 100 USD.

Tito novináři mohou svými tweety ovlivnit akciové trhy

Sociální síť Twitter (NYSE: TWTR) může představovat velice užitečný obchodní nástroj, pakliže ovšem v ní máte nastaveno sledování těch správných lidí pro váš byznys. Naopak odfiltrování zdrojů nepodložených informací pohybujících se po Twitteru může představovat tvrdý oříšek.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.