Party s dluhopisy je u konce, tvrdí analytici z Deutsche Bank

12.09.2016 13:57 | Ne Ro | Diskuze

Globální ekonomika dosáhla inflexního bodu, stojí v pátečním reportu analytiků Deutsche Bank. Téměř tři a půl desetiletí trvající rally na dluhopisech je zdá se být u konce, což může tvůrcům politik i ekonomům přinést výraznou kocovinu.

Foto: Metropolico.org

 

Ve výroční studii banky, týkající se dlouhodobé návratnosti investic, se praví, že nás čeká přetvoření světového pořádku, jenž určoval ekonomiku, politiku, ceny investic atp. od roku 1980 do současnosti. Od roku 1980 dominovala světové ekonomice globalizace a masivní demografické změny, které jí také pomohly patřičně nastavit vývoj investic. Nyní se však toto období přiblížilo svému konci, uvádějí bankovní analytici, což znamená, že změna v ekonomice, politice či politikách i v investičních trendech teď už na sebe nenechá dlouho čekat. Extrapolace uvažovaných 35 let přitom bude vysoce nebezpečnou záležitostí jak pro tvůrce politik, tak i pro investory. Je totiž pravděpodobné, že příštích 35 let od nynějška se od těch 35 již uplynulých bude výrazně lišit.

Zdroj: Deutsche Bank, Global Financial Data

Výnosy z USA dluhopisů (TMUBMUSD10Y) zůstávají na svých historických minimech. Tedy, přesněji řečeno, v pátek poskočily na svou dosud nejvyšší úroveň od červnového Brexitu, pravděpodobně naznačující blížící se zvýšení úrokových sazeb v USA. Výnosy z vládních dluhopisů se - po sérií stimulů centrálních bank - obecně po celém světě drží v rekordně minimálních hodnotách; některé vykazují dokonce negativní výnosy. Analytici upozorňují, že tvůrcům monetárních politik zkrátka po dlouhých letech palby nyní dochází munice. Do pohybu se také dal i silný odpor proti dalším úsporným opatřením a stagnujícím mzdám, což může vzedmout vlnu protekcionismu.

Analytici vykreslili dva pravděpodobné scénáře, z nichž ani jeden není stran dluhopisů růžový:

 

Lepší scénář

V rámci nejlepšího reálného scénáře pro zachování finanční stability v budoucích letech či v následujících desetiletích lze počítat s tím, že se držitelé dluhopisů nevystříhají nového, upraveného střihu či přistřižení během několika následujících let či spíše několika desetiletí. Nejlepším historickým příkladem něčeho podobného může být období po 2. světové válce, během něhož se vládní dluh pohyboval na podobné úrovni, jako je tomu dnes. Během následujících 35 let úspěšně erodoval, a to skrze dlouhé období, v němž nominální HDP byl nápadně vyšší, než výnosy z dluhopisů.

Čtyři dlouhá desetiletí, až do roku 1980, pak znamenala obecně velice špatné reálné zisky ve formě fixních příjmů.  Tyto enormně negativní zisky se z velké části vyskytovaly bez defaultů a byly pro investory strašné. Nicméně zjevně pomohly resetovat finanční systém, který vykazoval až přespříliš pákových efektů. Pro docílení podobného efektu je však zapotřebí finančních represí a možná zvrácení globalizačních trendů, které byly vybudovány ještě před 1. světovou válkou. Dříve totiž existovaly zásadní omezení globálního proudění kapitálu, což umožňovalo zachytit peníze v zemích a umožnit jejich nasměrování do investic v rámci tuzemska, například pokrýt jimi velkou dluhovou zátěž.

Podobný scénář se jeví mnohému současnému pozorovateli roku 2016 nevídaným, je však nasnadě, že podobná restrikční opatření budou v té či oné formě součástí budoucího scénáře. V jistých ohledech se tak koneckonců již stalo, když finanční regulace povzbudila bankovní a pojišťovací instituce i penzijní fondy, aby nakoupily tuzemské dluhopisy z jiných důvodů než cenových. Podobný trend bude muset pokračovat i do budoucna. Možná to bude obtížnější v dnešním provázaném světě omezit mezinárodní toky kapitálu, než tomu bylo v období bezprostředně následujícím po druhé světové válce. Zmírňujícím opatřením budiž dlouhé mezidobí tištění peněz a nákupu dluhopisů, které vyústí v uvědomění, že za stávajícího nastavení systému není před dluhem kam utéci.

 

Drsnější scénář

Opravdové, nefalšované riziko spočívá ve vyústění v situaci, v níž velké země nebudou schopny dostát svým dluhovým závazkům. Podobný scénář lze očekávat například v Evropě, třeba v důsledku zvolené politiky některých zemí, jež by se rozhodly opustit jednotnou měnu.

Tento scénář by s sebou nesl obrovské ztráty na trhu s vládními dluhopisy a řadu dalších problémů. Závěrem je třeba podotknout, že vládní dluhopisy budou patřit mezi poražené v obou výše nastíněných scénářích, nicméně poslední scénář by měl celkově vysoce negativní dopad na dotčenou ekonomiku, která by jej prodělala.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Volkswagen otestuje zájem investorů o jeho dluhopisy, poprvé od vypuknutí dieselgate

Německá automobilka Volkswagen chystá na čtvrtek dlouho očekávaný návrat na evropský dluhopisový trh. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ropa může být klíčem k reflaci

Zapomeňte na čajové lístky či křišťálovou kouli – pokud by se investoři chtěli dozvědět něco o budoucnosti reflačních obchodů, neměli by spouštět oči z vývoje ceny ropy.

Zahraniční investoři v roce 2016 poprvé po dlouhé době prodávali dluh eurozóny

Zahraniční investoři loni poprvé od roku 1999 prodávali dluhopisy zemí eurozóny, domácí investoři naopak více nakupovali v zahraničí.

Ilustrační foto

Nakupujte akcie, radí analytici UBS a Credit Suisse svým klientům

Navzdory vší politické nejistotě a zvýšené valuaci na akciových trzích jsou analytici UBS a Credit Suisse přesvědčeni, že investoři by měli přestat držet své prostředky v hotovosti či kupovat dluhopisy a opětovně se zaměřit na akcie

Nizozemské vítězství nad populismem podporuje vývoj francouzských a italských dluhopisů

Vítězství nizozemského premiéra Marka Rutteho nad jeho protivníkem Geertem Wildersem zvyšuje optimismus trhů, že by vlna populismu v eurozóně mohla konečně polevit.

Jak analytici reagují na růst eura?

Kurz eura se aktuálně vyšplhal na své měsíční maximum. Reagovalo tak na hladké vítězství Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho v nizozemských parlamentních volbách.Čti více

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Teva, Wells Fargo, Nintendo, FireEye a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Ilustrační obrázek

DAX: technická analýza 23.3.2017

V případě DAX pozorujeme v posledních týdnech velice podobný příběh jako u amerického S&P. I zde došlo k prudké korekci a k propadu zpět pod svou rezistenci. Indikátory nejsou naladěny pro další dny zrovna pozitivně. S jednou výjimkou. SMI se nachází již blízko úrovní, z kterých následně zahajoval nárůst. Prostor pro další oslabování je tak omezený.

D. Nouyová připustila možnost uzavření některých bank

V případě, že některé banky v eurozóně nebudou ekonomicky životaschopné, budou muset být zřejmě uzavřeny, tvrdí šéfka bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Daniele Nouyová.

Dolaroví medvědi se opět vynořili z divočiny

Hodnota amerického dolaru se včera propadla na nejnižší úroveň od listopadu, což poukazuje na narůstající pesimismus investorů k obchodování dolaru vůči euru a jenu.

Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016

Pojišťovna Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016 a návrh dividendy. Zisk před zdaněním dosáhnul 406,7 mil. EUR, mírně tak překonal výhled i odhady.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes před otevřením trhu oznámil výsledky hospodaření

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens dnes před otevřením trhu oznámil výsledky hospodaření za 4Q 2016, resp. celý rok 2016.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.