Platby platebními kartami poprvé v historii přesáhly hotovostní platby

27.09.2016 | 13:26 | Ne Ro | Diskuze

Je to snad začátek konce papírků, kterými jsme zvyklí platit a které, na rozdíl od bezhotovostních plateb, jsou pro úřady hůře kontrolovatelné?

Foto: Michal Jarmoluk

Spotřebitelé po celém světě stále větší měrou používají k placení bezhotovostní platební karty, ať už kreditní či debetní, a také čím dál raději nakupují online a prostřednictvím mobilních aplikací. Jinými slovy, spotřebitelé platí hotovostně čím dál tím méně.

V letošním roce se dokonce očekává, že poprvé v historii spotřebitelé uskuteční objemem více transakcí platební kartou než pomocí hotovosti, uvádí společnost pro průzkum trhu Euromonitor International, jež sleduje platby spotřebitelů již po několik desetiletí. V roce 2016 se očekává, že spotřebitelé po celém světě utratí okolo 23,2 biliónů USD prostřednictvím karetních plateb a "pouze" 22,6 biliónů USD provedou hotově. I když tento údaj sám o sobě může představovat milník pro platby kartami a online, jedná se milník pouze formálně, soudí Kendrick Sands, finanční analytik spotřebitelů ze společnosti Euromonitor.

Tento trend totiž dlouhodobě hovoří ve prospěch bezhotovostních transakcí kartou a online a týká se delšího období posledních 20 let.

Zdroj: Euromonitor International

Technologie umožnila po celém světě lehčí přístup k finančním službám. Mimoto, některé státy zavedly různé benefity při používání bezhotovostních plateb namísto hotovosti, a to ve snaze snížit objem nelegálních transakcí a šedé ekonomiky. Jihokorejská vláda kupříkladu začala propagovat platební karty v roce 1997, a to s cílem navýšit spotřebu v zemi a snížit objem hotovostních plateb, které jsou jak známo hůře vysledovatelné pro případnou daňovou kontrolu, píše The Economist. Největší podíl na růstu karetních transakcí v letech 2015 a 2016 přitom náleží asijským oblastem v Tichomoří a čítá 1,7 biliónů uskutečněných bezhotovostních transakcí. Dále následuje Severní Amerika, která zaznamenala nárůst tohoto typu transakcí o 187 miliard USD, uvádějí čísla zveřejněná společností Euromonitor. Mobilní platební transakce také rychle narůstají v Číně a finančně-technologické společnosti již mají podobný počet klientů jako největší banky v zemi, uvádějí data ze Citigroup. Nárůst počtu debetních karet je dalším z důvodů, proč objem hotovostních operací během několika posledních let klesal. Debetních karet přibylo celosvětově o přibližně 8 %, a sice podle počtu vydaných karet v letech 2015 a 2016. Za totéž období se dle stejného hlediska počet kreditních karet celosvětově zvýšil o cirka 5 %.

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
politika, osobní finance, spotřebitelská důvěra, hotovost, online platby, kreditní karty, mastercard inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Twitter, American Express, Eli Lilly a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Mylan má u Epipenu větší zisky, než vypověděl před Kongresem. "Zapomněl" totiž na daň

Výkonná ředitelka farmaceutické společnosti Mylan, Heather Breschová, vypověděla minulý týden před komisí Kongresu USA, že společnost Mylan má z jednoho  dvojbalení Epipenu zisk okolo 100 USD.

PayPal uzavírá dohodu s MasterCard za účelem zvýšení svých plateb v obchodech

PayPal Holdings Inc. uzavřel další dohodu v rámci platební sítě, tentokráte s MasterCard Inc., od čehož si tato společnost slibuje vybudování vlastní pozice i v kamenných obchodech.Čti více

GBP / USD Týdenní výhled; MACD oscilátor se pohybuje pod nulou

V předchozím týdnu ekonomické zprávy z U.K. nedokázaly pomoci páru GBP / USD ukončit konsolidační oblast, ve které se od minulého týdne obchoduje, mezi dolní hranicí 1.2100 a horní hranicí 1.2330. Jediná ekonomická zpráva těchto dní, která stojí za to sledování, bude ve čtvrtek HDP.

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.

Týdenní výhled: 24. – 28. října; Je očekáváno mnoho proslovů

Tento týden bude plný projevů ze stran zákonodárných centrálních bank, včetně prezidenta ECB Maria Draghiho, guvernéra BoE Mark Carneyho a předsedy SNB Thomas Jordana. Budou zveřejněny růsty HDP USA a Velké Británie, stejně jako objednávky zboží dlouhodobé spotřeby USA. Kromě toho vyjde předběžný Markit PMI pro USA, Eurozónu, Velkou Británii a Německo.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.