Podezřelé spojení byznysu a politiky v Rusku? Nic nového pod sluncem, tvrdí odborníci

08.04.2016 07:15 | wa pe | Diskuze

Panama Papers sice částečně vrhly světlo na podezřelé finanční toky lidí v okruhu ruského prezidenta, odborníci na Rusko a jeho ekonomiku tvrdí, že pro ně nejsou žádným překvapením.

Foto: quapan

 

Detailní popis podezřelých finančních transakcí mnoha prominentních současných i bývalých světových politiků dává nahlédnout do metod, kterými vyváděli ze svých zemí obrovské sumy peněz, aby je následně přes nepřehlednou síť prostředníků a offshoreových společností zase přivedli zpět. Na jednu otázku však Panama Papers odpověď nedávají: odkud v prvé řadě politici takovéto objemy financí získali? Pozornost světových médií se soustředí především na osobu ruského prezidenta Vladimira Putina, který ač oficiálně nedisponuje takřka žádným majetkem, jeho rodina a přátelé byli podle uniklých údajů schopni přesouvat přes daňové ráje miliardové částky.

Uniklé dokumenty z produkce panamské právní poradenské firmy Mossack Fonseca dobře zapadají do konceptu, který historikové a ekonomové používají k popisu ruských poměrů od Brežněvových dob. Komunismus, socialismus či nynější demokracie byly termíny, které měly pouze překrýt bující kleptokracii vládního aparátu. Obrovské sumy peněz generované státními podniky jsou převáděny na soukromá konta veřejných činitelů v zahraničních bankách a aktuálně také na jimi kontrolované společnosti v daňových rájích.

V sedmdesátých letech znamenala v Sovětském svazu příslušnost k věrchušce dobře vybavený byt v centru Moskvy, daču za městem a přístup k jinak nedostatkovému zboží ať už domácí výroby, či ze Západu. Když v devadesátých letech za vlády Borise Jelcina došlo k transformaci ekonomiky na tržní model, z mnoha ředitelů státních podniků s konexemi se v krátké době stali  bohatí soukromí vlastníci. V klíčových pozicích státní správy stále zůstávali ti samí lidé, kteří se nemínili smířit pouze se skromným platem úředníků a hlásili se o svůj podíl.  Tolik ohlašovaná kampaň proti korupčním praktikám za prezidenta Jelcina rychle vyzněla do ztracena. Proslýchalo se, že pro získání licence na vývoz ropy či železné rudy a dalších komodit se musel ruský podnikatel smířit s úplatkem ve výši až 5 % celého kontraktu. V roce 1993 tehdejší ministr pro zahraniční ekonomické vztahy rezignoval na svůj úřad, oficiálně na protest proti Jelcinově politice. Tímto ministrem byl Sergej Glazjev, který se později stal jedním z lídrů nacionalistické strany Rodina a nyní působí jako jeden z Putinových ekonomických poradců.
    
Není náhodou, že většina politických lídrů zmiňovaných v Panama Papers, výjimkou je například odstoupivší premiér Islandu,  pochází ze zemí s autoritářským režimem a enormními peněžními toky jako Ukrajina, Saúdská Arábie, Čína, Pákistán či Katar. Vládnoucí vrstvy se v těchto případech obávají prosakování bohatství mezi širší populaci, což by mohlo vést k vzestupu opozičně laděných ekonomických elit a úpadku vlastní moci.  Místo toho tajně podporují úzký okruh nejbližší rodiny a přátel výměnou za loajalitu a podíl na zisku z obchodních operací podporovaných a krytých státní mocí.

 

Případ stát versus Gusinskij

Jen zřídkakdy se stává, že příjemci těchto hmotných benefitů ze strany vládnoucí moci se vymknou její kontrole. Jedním z takovýchto případů je i osoba ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského.  Ten na konci roku 1993  založil první soukromou ruskou televizi NTV. Již v roce 1997 se jeho mediální holding Media Most sestával z desítek novinových titulů, televizí, rádiových stanic a filmových studií. Zahraniční komentátoři šli dokonce tak daleko, že jej nazývali ruským Rupertem Murdochem. 

Ještě v roce 1993 se Gusinského média postavila během vládní krize za prezidenta Jelcina, to se však změnilo po začátku války v Čečensku, během které referovala o značných civilních ztrátách a zločinech vládních vojsk. Po útoku ruských tajných služeb na jeho kancelář se Gusinskij rozhodl nakrátko opustit zemi. Po svém návratu se spojil s tehdejším starostou Moskvy, dodnes prominentním politikem strany Jednotné Rusko, Jurijem Lužkovem. Následovala léta úzké spolupráce, během kterých Lužkov převedl vedení účtů  stejně jako obchodních operací ruského hlavního města na Gusinského banku.

Krize nastala v roce 2000, kdy Gusinskij a jeho média podporovala v prezidentských volbách spojenectví starosty Lužkova a bývalého premiéra Jevgenije Primakova proti Vladimiru Putinovi. Po jeho zvolení prezidentem byl Gusinskij obviněn ze zpronevěry, zatčen a donucen prodat svůj podíl v mediálním holdingu Media Most státem vlastněné firmě Gazprom-Media za jí stanovených 300 milionů USD. Dohoda byla podepsána tehdejším ministrem pro tisk a veřejné vysílání, Michailem Lesinem, který za nevyjasněných okolností zemřel loni ve Washingtonu. Gusinskij byl zbaven ruského občanství a opustil zemi. Na cestě na moskevské letiště jej doprovázel opoziční lídr Boris Němcov, který byl loni v únoru nalezen mrtev poblíž zdí Kremlu. V exilu Gusinskij prohlásil, že dohoda byla vynucena pod nátlakem. V květnu roku 2004 Evropský soudní dvůr pro lidská práva vydal oficiální stanovisko, že Gusinského stíhání porušuje Listinu základních práv a svobod, je politicky motivováno a využito k jeho zastrašení. Mnoho žurnalistů a publicistů se shoduje v tom, že Gusinský představuje exemplární případ, který měl za účel ukázat ruským oligarchům, že rebelie vůči vládnoucí moci v Rusku přichází draho.

 

Zdroj:Slate, redakce

Podobná témata
ruská ekonomika, politika, rusko, korupce, gazprom, vladimir putin, offshore, panama papers

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Rozšíření metra v Budapešti se neobešlo bez korupce a podvodů ve výši desítek miliard korun

Korupce a podvody provázející stavbu čtvrté linky budapešťského metra dosáhly částky 406 miliard forintů (35,6 miliardy Kč). Řekl to dnes šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána János Lázár.

Společníci panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca byli obviněni z korupce

Dva hlavní společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca byli oficiálně vzati do vazby a obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii.

Nový úřad na kontrolu financí politických stran bude letos hospodařit s rozpočtem více jak 39 milionů

Nově zřízený úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bude mít ve svém rozpočtu na letošní rok 39,5 milionu korun. Rozhodla tak vláda, když v půlce ledna schválila příslušné usnesení, kterým mu přidělila peníze ze státního rozpočtu.

Společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca byli zadrženi brazilskou policií v korupční kauze Petrobras

V Panamě byli předběžně zadrženi dva společníci advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Rusko schválilo privatizační plán ve výši 7 miliard korun

Ruská vláda dnes schválila privatizační program pro roky 2017 až 2019, který by měl podle premiéra Dmitrije Medveděva přinést do státního rozpočtu 17 miliard rublů (přes sedm miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ruské úřady chtějí pokutovat občany za držení zakázaných potravin ze Západu

Ruský úřad Rospotrebnadzor přišel s návrhem zákona, který by mu umožnil pokutovat lidi za to, že přepravují a uchovávají zakázané západní zboží.Čti více
Ilustrační obrázek

České akcie posílily od začátku roku o téměř šest procent

České akcie posílily podle indexu PX od začátku roku o téměř šest procent a dostaly se tak v minulém týdnu na 14měsíční maximum.

Írán plánuje do poloviny dubna zvýšit těžbu ropy

Írán předpokládá, že do poloviny dubna zvýší těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá uskutečnit 500 nových ropných vrtů a dosáhnout produkce 4,7 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Akcie českých bank tíží návrh na novou daň

Akcie amerických bank žene, na rozdíl od těch českých, vzhůru očekáváné snižování daní. Trump plánuje snížení firemních daní z 35 na 15 %. Podle agentury Bloomberg by navrhované snížení daní mohlo přinést šesti největším americkým bankám úspory až 12 mld. USD.

Trh vnímá dosavadní vývoj výsledkové sezóny kladně. Zdá se, že nálada přetrvá

Příští týden se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, pravidelná makroekonomická data a na pondělní zasedání Eurogroup.

Ilustrační foto

American Girl představil poprvé ve své historii panenku mužského pohlaví

Společnost American Girl poprvé ve své více než 30leté historii přichází s verzí svých drahých panenek, která je mužského pohlaví.

Angela Dorothea Merkelová : Nemám žádný vliv na hodnotu eura

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jako politička nemá žádný vliv na hodnotu eura.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.