Podezřelé spojení byznysu a politiky v Rusku? Nic nového pod sluncem, tvrdí odborníci

08.04.2016 07:15 | wa pe | Diskuze

Panama Papers sice částečně vrhly světlo na podezřelé finanční toky lidí v okruhu ruského prezidenta, odborníci na Rusko a jeho ekonomiku tvrdí, že pro ně nejsou žádným překvapením.

Foto: quapan

 

Detailní popis podezřelých finančních transakcí mnoha prominentních současných i bývalých světových politiků dává nahlédnout do metod, kterými vyváděli ze svých zemí obrovské sumy peněz, aby je následně přes nepřehlednou síť prostředníků a offshoreových společností zase přivedli zpět. Na jednu otázku však Panama Papers odpověď nedávají: odkud v prvé řadě politici takovéto objemy financí získali? Pozornost světových médií se soustředí především na osobu ruského prezidenta Vladimira Putina, který ač oficiálně nedisponuje takřka žádným majetkem, jeho rodina a přátelé byli podle uniklých údajů schopni přesouvat přes daňové ráje miliardové částky.

Uniklé dokumenty z produkce panamské právní poradenské firmy Mossack Fonseca dobře zapadají do konceptu, který historikové a ekonomové používají k popisu ruských poměrů od Brežněvových dob. Komunismus, socialismus či nynější demokracie byly termíny, které měly pouze překrýt bující kleptokracii vládního aparátu. Obrovské sumy peněz generované státními podniky jsou převáděny na soukromá konta veřejných činitelů v zahraničních bankách a aktuálně také na jimi kontrolované společnosti v daňových rájích.

V sedmdesátých letech znamenala v Sovětském svazu příslušnost k věrchušce dobře vybavený byt v centru Moskvy, daču za městem a přístup k jinak nedostatkovému zboží ať už domácí výroby, či ze Západu. Když v devadesátých letech za vlády Borise Jelcina došlo k transformaci ekonomiky na tržní model, z mnoha ředitelů státních podniků s konexemi se v krátké době stali  bohatí soukromí vlastníci. V klíčových pozicích státní správy stále zůstávali ti samí lidé, kteří se nemínili smířit pouze se skromným platem úředníků a hlásili se o svůj podíl.  Tolik ohlašovaná kampaň proti korupčním praktikám za prezidenta Jelcina rychle vyzněla do ztracena. Proslýchalo se, že pro získání licence na vývoz ropy či železné rudy a dalších komodit se musel ruský podnikatel smířit s úplatkem ve výši až 5 % celého kontraktu. V roce 1993 tehdejší ministr pro zahraniční ekonomické vztahy rezignoval na svůj úřad, oficiálně na protest proti Jelcinově politice. Tímto ministrem byl Sergej Glazjev, který se později stal jedním z lídrů nacionalistické strany Rodina a nyní působí jako jeden z Putinových ekonomických poradců.
    
Není náhodou, že většina politických lídrů zmiňovaných v Panama Papers, výjimkou je například odstoupivší premiér Islandu,  pochází ze zemí s autoritářským režimem a enormními peněžními toky jako Ukrajina, Saúdská Arábie, Čína, Pákistán či Katar. Vládnoucí vrstvy se v těchto případech obávají prosakování bohatství mezi širší populaci, což by mohlo vést k vzestupu opozičně laděných ekonomických elit a úpadku vlastní moci.  Místo toho tajně podporují úzký okruh nejbližší rodiny a přátel výměnou za loajalitu a podíl na zisku z obchodních operací podporovaných a krytých státní mocí.

 

Případ stát versus Gusinskij

Jen zřídkakdy se stává, že příjemci těchto hmotných benefitů ze strany vládnoucí moci se vymknou její kontrole. Jedním z takovýchto případů je i osoba ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského.  Ten na konci roku 1993  založil první soukromou ruskou televizi NTV. Již v roce 1997 se jeho mediální holding Media Most sestával z desítek novinových titulů, televizí, rádiových stanic a filmových studií. Zahraniční komentátoři šli dokonce tak daleko, že jej nazývali ruským Rupertem Murdochem. 

Ještě v roce 1993 se Gusinského média postavila během vládní krize za prezidenta Jelcina, to se však změnilo po začátku války v Čečensku, během které referovala o značných civilních ztrátách a zločinech vládních vojsk. Po útoku ruských tajných služeb na jeho kancelář se Gusinskij rozhodl nakrátko opustit zemi. Po svém návratu se spojil s tehdejším starostou Moskvy, dodnes prominentním politikem strany Jednotné Rusko, Jurijem Lužkovem. Následovala léta úzké spolupráce, během kterých Lužkov převedl vedení účtů  stejně jako obchodních operací ruského hlavního města na Gusinského banku.

Krize nastala v roce 2000, kdy Gusinskij a jeho média podporovala v prezidentských volbách spojenectví starosty Lužkova a bývalého premiéra Jevgenije Primakova proti Vladimiru Putinovi. Po jeho zvolení prezidentem byl Gusinskij obviněn ze zpronevěry, zatčen a donucen prodat svůj podíl v mediálním holdingu Media Most státem vlastněné firmě Gazprom-Media za jí stanovených 300 milionů USD. Dohoda byla podepsána tehdejším ministrem pro tisk a veřejné vysílání, Michailem Lesinem, který za nevyjasněných okolností zemřel loni ve Washingtonu. Gusinskij byl zbaven ruského občanství a opustil zemi. Na cestě na moskevské letiště jej doprovázel opoziční lídr Boris Němcov, který byl loni v únoru nalezen mrtev poblíž zdí Kremlu. V exilu Gusinskij prohlásil, že dohoda byla vynucena pod nátlakem. V květnu roku 2004 Evropský soudní dvůr pro lidská práva vydal oficiální stanovisko, že Gusinského stíhání porušuje Listinu základních práv a svobod, je politicky motivováno a využito k jeho zastrašení. Mnoho žurnalistů a publicistů se shoduje v tom, že Gusinský představuje exemplární případ, který měl za účel ukázat ruským oligarchům, že rebelie vůči vládnoucí moci v Rusku přichází draho.

 

Zdroj:Slate, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Největší ruská banka Sberbank se stahuje z ukrajinského trhu

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky z Lotyšska a Běloruska. Oznámila to firma. Nezveřejnila však prodejní cenu.

Ruská federace se chystá splatit svůj poslední dluh ze sovětské éry

Rusko vyrovná poslední dluh z dob Sovětského svazu, a to tím, že vyplatí Bosně a Hercegovině 125 milionů dolarů (asi 3,1 miliardy Kč). Oznámil to dnes náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak.

Ukrajina zavedla sankce vůči pěti ruským bankám

Ukrajina zavedla sankce vůči pěti ruským bankám a přeje si, aby obdobná opatření přijaly i Evropská unie a Spojené státy.

Nový Samsung Galaxy S8 bude prý umět rozpoznat obličej pro provedení platby

Nový mobilní telefon Samsung Galaxy S8, který bude oficiálně představen koncem března, bude mít údajně funkci rozpoznávání obličeje pro provádění mobilních plateb a odemknutí telefonu.

Rusko se chystá před polovinou roku částečně privatizovat Sovcomflot

Rusko plánuje prodat v letošním prvním pololetí část státního podílu v podniku námořní přepravy Sovcomflot. Řekl to dnes v Paříži ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin a nabídl účast v této privatizaci francouzským investorům.

Ilustrační obrázek

Bank of America bude z vyšších sazeb profitovat nejvíce

Bank of America, Citizens Financial Group a Regions Financial Corp. jsou tři bankovní instituce, které by měly profitovat nejvíce z předsevzetí Federální rezervní banky Spojených států, že v průběhu letošního roku zvýší úrokové sazby rychlejším tempem.Čti více

FDA povoluje lék Regeneron a Sanofi, Dupixent proti atopickému ekzému

Federální úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil lék společností Regeneron Pharmaceuticals (REGN -1,7 %) a Sanofi (SNY +1,1 %) určený k léčbě dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou atopickou dermatitidou.

Akcie Sears Holdings dnes dále posilují o takřka 15 %

Po včerejší zprávě o insider nákupu ze strany výkonného ředitele Sears Holdings, Eddieho Lamperta, posilují akcie společnosti o 14,85 % na 10,83 USD.

Ministr dopravy Ťok se chystá podpořit testování samořízených vozidel na dálnici D2

Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou.

Společnost Schlumberger koupila nespecifikovaný akciový podíl v Borr Drilling

Schlumberger (SLB) dnes oznámila, že koupila akciový podíl v norském provozovateli ropných vrtů.

Akcie provozovatelů námořní přepravy dnes posilují po pozitivní zprávě analytiků Morgan Stanley

Akcie provozovatelů námořní přepravy dnes posilují poté, co analytici Morgan Stanley doporučili k nákupu tituly z oblasti přepravy volně loženého suchého nákladu.

Kurz USD se dnes po včerejším propadu stabilizuje

Kurz amerického dolaru se po pondělním propadu na nejnižší hodnotu za více než čtyři měsíce dnes téměř nemění. Ke stabilizaci kurzu přispěly naděje na další růst úrokových sazeb v USA.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.