Podezřelé spojení byznysu a politiky v Rusku? Nic nového pod sluncem, tvrdí odborníci

08.04.2016 07:15 | wa pe | Diskuze

Panama Papers sice částečně vrhly světlo na podezřelé finanční toky lidí v okruhu ruského prezidenta, odborníci na Rusko a jeho ekonomiku tvrdí, že pro ně nejsou žádným překvapením.

Foto: quapan

 

Detailní popis podezřelých finančních transakcí mnoha prominentních současných i bývalých světových politiků dává nahlédnout do metod, kterými vyváděli ze svých zemí obrovské sumy peněz, aby je následně přes nepřehlednou síť prostředníků a offshoreových společností zase přivedli zpět. Na jednu otázku však Panama Papers odpověď nedávají: odkud v prvé řadě politici takovéto objemy financí získali? Pozornost světových médií se soustředí především na osobu ruského prezidenta Vladimira Putina, který ač oficiálně nedisponuje takřka žádným majetkem, jeho rodina a přátelé byli podle uniklých údajů schopni přesouvat přes daňové ráje miliardové částky.

Uniklé dokumenty z produkce panamské právní poradenské firmy Mossack Fonseca dobře zapadají do konceptu, který historikové a ekonomové používají k popisu ruských poměrů od Brežněvových dob. Komunismus, socialismus či nynější demokracie byly termíny, které měly pouze překrýt bující kleptokracii vládního aparátu. Obrovské sumy peněz generované státními podniky jsou převáděny na soukromá konta veřejných činitelů v zahraničních bankách a aktuálně také na jimi kontrolované společnosti v daňových rájích.

V sedmdesátých letech znamenala v Sovětském svazu příslušnost k věrchušce dobře vybavený byt v centru Moskvy, daču za městem a přístup k jinak nedostatkovému zboží ať už domácí výroby, či ze Západu. Když v devadesátých letech za vlády Borise Jelcina došlo k transformaci ekonomiky na tržní model, z mnoha ředitelů státních podniků s konexemi se v krátké době stali  bohatí soukromí vlastníci. V klíčových pozicích státní správy stále zůstávali ti samí lidé, kteří se nemínili smířit pouze se skromným platem úředníků a hlásili se o svůj podíl.  Tolik ohlašovaná kampaň proti korupčním praktikám za prezidenta Jelcina rychle vyzněla do ztracena. Proslýchalo se, že pro získání licence na vývoz ropy či železné rudy a dalších komodit se musel ruský podnikatel smířit s úplatkem ve výši až 5 % celého kontraktu. V roce 1993 tehdejší ministr pro zahraniční ekonomické vztahy rezignoval na svůj úřad, oficiálně na protest proti Jelcinově politice. Tímto ministrem byl Sergej Glazjev, který se později stal jedním z lídrů nacionalistické strany Rodina a nyní působí jako jeden z Putinových ekonomických poradců.
    
Není náhodou, že většina politických lídrů zmiňovaných v Panama Papers, výjimkou je například odstoupivší premiér Islandu,  pochází ze zemí s autoritářským režimem a enormními peněžními toky jako Ukrajina, Saúdská Arábie, Čína, Pákistán či Katar. Vládnoucí vrstvy se v těchto případech obávají prosakování bohatství mezi širší populaci, což by mohlo vést k vzestupu opozičně laděných ekonomických elit a úpadku vlastní moci.  Místo toho tajně podporují úzký okruh nejbližší rodiny a přátel výměnou za loajalitu a podíl na zisku z obchodních operací podporovaných a krytých státní mocí.

 

Případ stát versus Gusinskij

Jen zřídkakdy se stává, že příjemci těchto hmotných benefitů ze strany vládnoucí moci se vymknou její kontrole. Jedním z takovýchto případů je i osoba ruského mediálního magnáta Vladimira Gusinského.  Ten na konci roku 1993  založil první soukromou ruskou televizi NTV. Již v roce 1997 se jeho mediální holding Media Most sestával z desítek novinových titulů, televizí, rádiových stanic a filmových studií. Zahraniční komentátoři šli dokonce tak daleko, že jej nazývali ruským Rupertem Murdochem. 

Ještě v roce 1993 se Gusinského média postavila během vládní krize za prezidenta Jelcina, to se však změnilo po začátku války v Čečensku, během které referovala o značných civilních ztrátách a zločinech vládních vojsk. Po útoku ruských tajných služeb na jeho kancelář se Gusinskij rozhodl nakrátko opustit zemi. Po svém návratu se spojil s tehdejším starostou Moskvy, dodnes prominentním politikem strany Jednotné Rusko, Jurijem Lužkovem. Následovala léta úzké spolupráce, během kterých Lužkov převedl vedení účtů  stejně jako obchodních operací ruského hlavního města na Gusinského banku.

Krize nastala v roce 2000, kdy Gusinskij a jeho média podporovala v prezidentských volbách spojenectví starosty Lužkova a bývalého premiéra Jevgenije Primakova proti Vladimiru Putinovi. Po jeho zvolení prezidentem byl Gusinskij obviněn ze zpronevěry, zatčen a donucen prodat svůj podíl v mediálním holdingu Media Most státem vlastněné firmě Gazprom-Media za jí stanovených 300 milionů USD. Dohoda byla podepsána tehdejším ministrem pro tisk a veřejné vysílání, Michailem Lesinem, který za nevyjasněných okolností zemřel loni ve Washingtonu. Gusinskij byl zbaven ruského občanství a opustil zemi. Na cestě na moskevské letiště jej doprovázel opoziční lídr Boris Němcov, který byl loni v únoru nalezen mrtev poblíž zdí Kremlu. V exilu Gusinskij prohlásil, že dohoda byla vynucena pod nátlakem. V květnu roku 2004 Evropský soudní dvůr pro lidská práva vydal oficiální stanovisko, že Gusinského stíhání porušuje Listinu základních práv a svobod, je politicky motivováno a využito k jeho zastrašení. Mnoho žurnalistů a publicistů se shoduje v tom, že Gusinský představuje exemplární případ, který měl za účel ukázat ruským oligarchům, že rebelie vůči vládnoucí moci v Rusku přichází draho.

 

Zdroj:Slate, redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Američané poslali ruského hackera na 27 let do vězení

Soud v americkém Seattlu v pátek poslal na 27 let do vězení ruského hackera Romana Selezňova, který internetovými krádežemi kreditních karet a dalšími online podvody způsobil škody ve výši 169 milionů dolarů (4,2 miliardy korun).

Rusko chce jednat s EBRD o zákazu půjček po invazi na Krym

Rusko požádalo o jednání na nejvyšší úrovni s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) kvůli zákazu nových půjček pro Rusko, o kterém banka rozhodla v roce 2014.

Tržní kapitalizace digitální měny bitcoin vzrostla za jediný týden o 1 miliardu USD. Japonsko a Rusko míří k legalizaci kryptoměn

Cena jedné mince digitální měny bitcoin v minulém týdnu posílila o 8 % poté, co ji Japonsko uznalo za platební metodu a Rusko zahájilo kroky k její regulaci.

S blížícím se mistrovstvím světa si FIFA zajistila dalšího sponzora z Číny

Čínská skupina Hisense Group, která vyrábí spotřební elektroniku, a Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) spolu podepsaly smlouvu o sponzorování utkání mistrovství světa.

Ilustrační foto

TOP 10 nejbohatších žen všech dob

Zbohatnout nikdy nebyl snadný cíl, dvojnásobně to však platí pro ženy, které byly po většinu historie v otázce nabytí a držení majetku znevýhodněny. Přesto se některým povedlo dosáhnout těžko představitelného bohatství.

Ukrajina nedostatečně zdůvodnila nesplacení dluhu 3 miliard USD, které jí v roce 2013 půjčilo Rusko

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů (75,4 miliardy Kč) z roku 2013. V přípravném řízení o tom dnes rozhodl soud v Londýně.Čti více

Subway snižuje počet svých prodejen v USA

Společnost Subway v minulém roce v USA uzavřela více poboček, než otevřela. Podle vedení společnosti je za tím snaha orientovat se více na mezinárodní trh.

Cena ropy dnes dále oslabuje. OPEC nedokáže snížit přesycenost trhu, obávají se obchodníci

Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.

Akcie Barrick Gold oslabují o 10 % v reakci na snížený výhled objemu těžby a nedávnou ekologickou katastrofu

Akcie Barrick Gold (ABX) jsou dnes pod tlakem poté, co společnost zveřejnila horší než očekávané výsledky za Q1 a snížila svůj výhled těžby pro tento rok.

Kurz eura dnes na devizových trzích výrazně posiluje

Kurz eura dnes na devizových trzích pokračuje v růstu, vzhůru jej táhnou spekulace, že Evropská centrální banka (ECB) by mohla brzy udělat první krok ke zmírnění své měnové stimulace ekonomiky.

Na pražské burze si dnes nejlépe vedly akcie Philip Morris

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice zpevnil, ale pouze o 0,05 procenta na 992,98 bodu. Z hlavních titulů si nejlépe vedl Philip Morris.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.