Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

08.06.2016 | 08:21 | fa ra | Diskuze

I během úterního obchodování se kurz koruny vůči euru držel těsně nad hranicí kurzového závazku. K dobré náladě kurzu přispěla i domácí data. Zahraniční obchod dosáhl vysokého přebytku 23,6 mld. CZK, což je vůbec nejlepší dubnový výsledek v historii. Špatně se nevedlo ani průmyslové produkci, která v dubnu přidala 4,2 % y/y.

Foto: Public Domain

Za dobrými výsledky stál především automobilový průmysl, který je hnán nárůstem nových zakázek ze zahraničí. To že se kurz koruny poslední týdny zarputile držel u kurzového závazku, se promítlo i v objemu dubnových devizových intervencí. Zatímco v březnu centrální banka na trhu zasahovat vůbec nemusela, v dubnu jí silná koruna donutila skoupit necelých 400 mil. EUR (10,5 mld. CZK). I tak se však nejedná o objem, který by centrální bance musel dělat vrásky. Zavedení záporných úrokových sazeb tak v současné době není na pořadu dne.

Polský zlotý si včera nepatrně polepšil, když posílil o 0,2 % na 4,35 PLN/EUR. Maďarský forint si připsal 0,1 % na 310,7 HUF/EUR.

V Polsku dnes končí dvoudenní zasedání polské centrální banky (NBP). Ta na něm s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. Červnové zasedaní bude zároveň posledním zasedáním, které povede současný guvernér Marek Belka. Toho v čele NBP vystřídá od poloviny června profesor Adam Glapinski. I tak ale podle ekonomů SG zůstanou polské úrokové sazby v letošním roce beze změny. S novým guvernérem však může přijít na řadu diskuze o nástrojích, které by podpořily domácí investiční aktivitu, která v Q1 16 výrazně propadla. Mohlo by se jednat o úvěry s nulovým úročením, které by NBP poskytovala malým a středním podnikům, snížení povinné minimální míry rezerv, na přetřes může přijít i nastavení inflačního cíle (v současné době 2,5 % +/-1%).

Na domácí půdě nás čeká pouze český podíl nezaměstnaných. Ten by díky sezónním faktorům měl v květnu poklesnout na 5,4 %. Kurz koruny se tak zřejmě ani dnes od kurzového závazku neodlepí. V Maďarsku bude kalendář pestřejší. Zveřejněn bude vývoj spotřebitelských cen za květen, který by měl ukázat na jejich růst o 0,6 % m/m. V meziročním srovnání však inflace skončí zřejmě těsně nad nulou (+0,1 % y/y). Záznam z posledního zasedání centrální banky pravděpodobně potvrdí to, co již bylo řečeno – tedy, že úrokové sazby zůstanou po delší dobu beze změny na současné úrovni 0,9%.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.