Polský zlotý zůstává pod výprodejním tlakem

07.07.2016 08:15 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Polský zlotý byl na úvod týdne jedinou středoevropskou měnou, která ztrácela, když během pondělní seance odepsala zhruba čtyři desetiny procenta. A v oslabujícím trendu zlotý pokračoval po celou první polovinu týdne. Zlotý zůstává pod tlakem jako měna nejvíce citlivá na události kolem brexitu, z domova pak nepomáhají oznamované změny v polském penzijním systému.

Naopak maďarský forint si v pondělí oproti pátečnímu závěru nepatrně polepšil. Další dva dny žádný zásadnější pohyb nepřinesly. Tendenci ke zhodnocení měla na úvod týdne i česká měna. Ve výsledku ale zůstal její kurz nakonec beze změny v blízkosti 27,10 CZK/EUR. Další dva sváteční dny byly ve znamení snížené likvidity na trhu, když ji zajištovali pouze londýnští obchodníci. Výsledkem byla zvýšená volatilita. Ta vedla k posilování české měny až k úrovni kurzového závazku, když byla včera ráno atakována hladina 27,02 CZK/EUR. Během dne kurz vystřelil až téměř ke 27,10 CZK/EUR, aby se následně uzavíral v blízkosti 27,05 CZK/EUR.

Z domova jsme se v pondělí dočkali spíše příznivějších makroekonomických zpráv. ČSÚ oznámil, že státní dluh v poměru k HDP se během prvního čtvrtletí zvýšil pouze o desetinu procentního bodu na 40,4 %. Ministerstvo zvyšovalo dluh zejména kvůli tomu, že využívalo extrémně nízkých, v mnoha případech dokonce záporných úrokových sazeb. Toto předfinancování spolu se splatností větších tranší ke konci roku povede k tomu, že výsledek za celý letošní rok bude mnohem lepší – očekáváme snížení relativního zadlužení na 40,1 %.

Zatímco v pondělí byly trhy málo likvidní kvůli svátku v USA, další dva dny likviditu na korunovém trhu negativně ovlivnily české státní svátky. Čeští obchodníci se ke strojům vrátí dnes, kdy bude zároveň publikován výsledek květnového zahraničního obchodu. Očekáváme, že bilance bude opět aktivní, a to ve výši 14,8 mld. CZK po dubnových 23,6 mld. CZK. Za tímto meziměsíčním zhoršením by měl stát deficit komoditní bilance, protože zdražila ropa a protože kvůli silné domácí poptávce narůstají dovozy spotřebních statků. Svou roli sehraje i vyšší počet pracovních dnů. Nicméně i přes předpokládaný pokles kladného salda by měl zahraniční obchod za celý rok 2016 vykázat historicky nejlepší výsledek. Květnová čísla českého zahraničního obchodu tak důvodem pro oslabení koruny nebudou.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
pln, eur/czk, czk/eur

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Ilustrační foto

Americké burzy jedou jako dobře namazaný stroj, akciové indexy končí týden na rekordech

Akcie ve Spojených státech opět posílily na nové rekordy. Akcie tak pokračují v trendu vzestupu, který před měsícem nastartovalo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Analytici Bernstein vidí ve fúzi General Electric a Baker Hughes dlouhodobý potenciál

Fúze divize ropy a zemního plynu General Electric (GE) a společnosti Baker Hughes má potenciál konkurovat firmě Schlumberger, jedná se však o běh na dlouhou trať, varují analytici Bernstein.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.