Postele z té inovativní země vedle Německa si zahrály nejen v Bondovce. Linet sází na kvalitu i akvizice

04.05.2017 05:55 | Ivo Horváth | Diskuze

Hovořili jsme s Tomášem Kolářem - výkonným ředitelem společnosti Linet, která je celosvětově známá díky výrobě nemocničních lůžek.

Foto: Tomáš Kolář

Vaše nemocniční lužka se objevují i v americkém televizním seriálu Dům z karet, jak silní jste na trhu v USA? Jaký je poměr vůči exportu do zbytku světa vs. k prodejům v ČR? 

USA je náš nejsilnější ale také zdaleka nejnáročnější trh. Celkem zde děláme 20% z našeho obratu. V ČR zůstává pouze okolo čtyř procent naší produkce.

Jak vůbec přišlo na to, že jste se dostali do seriálu? Pomohlo vám to v prodeji?

Naše lůžka hrála již v první sérii. Až v poslední sérii však na našem lůžku ležel prezident a jednalo se o významný vstup. Ohlas byl ohromný, protože seriál běží po celém světe, volali mi lidé až z Čile, Izraele nebo Austrálie.
 

Kde vám umístění vašeho výrobku udělalo největší radost? Může něco vůbec překonat onen výskyt v televizním seriálu, který viděly miliony lidí po celém světě?

House of Cards je asi nejúspěšnější angažmá našich lůžek. Jinak naše produkty můžete naleznout dnes již v desítkách filmových děl v zahraničí, ale i doma. Naposledy naše lůžko hrálo i s agentem 007, hraje pravidelně i ve sledované nekončící Růžové zahradě...
 

Díky aktivitám i v zahraničí máte porovnání s tím, jak se podniká u nás a v jiných státech – co byste na tuto adresu řekl? V čem je to podnikání jiné? Vidíte něco pozitivnějšího na podnikání u nás než třeba v USA?

Rozdíly jsou zásadní. U nás je přece jen vidět, že se pohybujeme na omezeném domácím trhu deseti miliónů lidí s určitou kupní silou, v USA se jedná o 300 milionů lidí s násobnou kupní silou. Pokud to stáhnu k našim produktům: v ČR se vše kupuje hlavně s ohledem na cenu a často bývá jedno, že se nakupují i nekvalitní produkty. Hlavně, že to je to nejlevnější… V USA za lůžko neváhají zaplatit 25 000 USD, kvalita a péče tam mají jednoznačnou prioritu.
 

Myslíte si, že značka Made in Czech Republic má ve světě dobré jméno a lepší, než třeba Made in Czechoslovakia? Nebo je dnes více lukrativní označení Made in EU?

V rámci Evropy bylo velmi složité se prosadit s labelem Made in Czech(oslovakia). Nejedná se přece jen o neprestižnější adresu pro výrobu zdravotnické techniky a trvalo dlouho, než se nám to podařilo zlomit. Naopak ve vzdálenějším zahraničí je Česko vnímáno pozitivně, něco ve smyslu - inovativní země uprostřed Evropy, hned vedle Německa. Jinak ale samozřejmě jsou podstatně nosnější adresy jako Německo, Švýcarsko nebo USA, hlavně ve sféře zdravotnické techniky.
 

Vraťme se ještě na chvíli do Ameriky. V USA je daleko běžnější, že pokud je firma úspěšná, vstoupí na burzu. Proč si myslíte, že u nás toto zase není tak běžné? Zvažovali jste někdy vstup na burzu?

Vstup na burzu je jen jedna forma, jakým způsobem získat prostředky na další rozvoj. Existuje mnoho jiných forem a jedná se spíše o rozhodnutí poplatné konkrétní situaci nebo záměru.

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Andrea Unger a jeho pohled na forex strategie, psychologii tradingu, algoritmické obchodování a technickou analýzu

Vedoucí pobočky pojišťovny Allianz: Dokážeme pojistit i ještěrku

Pavel Drahotský

Ředitel Saxo Bank Pavel Drahotský: Čím více počítačů kolem nás, tím lépe pro uživatele

Jiří Tuška

Profesionální trader: Když jsem se v noci vzbudil, šel jsem kontrolovat pozice. Musel jsem něco změnit. Teď obchoduji v řádech minut

Tomáš Hykel

Tomáš Hykel – cesta profesionáního tradera. Tradingová strategie supportu a rezistence funguje

Jiří Pehe: Demokracie může být v ohrožení. Omezme pravomoci prezidenta. Už Václav Klaus si dělal co chtělČti více
Ilustrační foto

Uplynulý týden na finančních trzích: Rozhovory o brexitu, ČEZ, Kofola

Ilustrační foto

Americké akcie zakončily týden smíšeně, pouze index Dow Jones nepatrně klesl

Nintendo díky úspěchu herní konzole Switch překonává v tržní kapitalizaci Sony

Uber vyzývá své zaměstnance, aby neopouštěli společnost

Počet aktivních ropných vrtů v USA roste již 23. týden v řadě

Google přestane číst Vaše e-maily, aby zjistil, jak lépe zacílit svou reklamu

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.