Pražská burza by se měla v roce 2016 přidat ke dvoucifernému růstu evropských akciových trhů

18.12.2015 | 08:12 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Končící čtvrtý kvartál byl pro globální akciové trhy vcelku úspěšný. Podařilo se jim alespoň částečně zkorigovat ztráty, které utrpěly během třetího čtvrtletí. Hlavním tématem byla měnová politika centrálních bank, ale důležitou roli sehrály i makroekonomické ukazatele ze Spojených států a Číny.

Foto: Web4Trader

 

Výsledková sezóna nikterak nepřekvapila, i když v rámci jednotlivých regionů jsme určitá překvapení či zklamání zaznamenali. Nicméně důležitým závěrem je to, že očekávání pro rok 2016 se zhoršila. Celkově si světový akciový index MSCI prozatím ve čtvrtém kvartále polepšil o více jak čtyři procenta.

Pražská burza však svojí výkonností za globálními indexy ve Q415 zaostala. Index PX prozatím ztrácí více jak čtyři procenta a řadí se tak do dvacítky nejhorších indexů sledovaných agenturou Bloomberg. Ve srovnání s ostatními indexy se nachází jen mírně nad výkonností celosvětového indexu, když doposud index PX ukrojil ze své hodnoty dvě procenta.

Nováčkem na pražském parketu jsou akcie výrobce nealkoholických nápojů Kofola. Debut si odbyly 2. prosince, upisovací cena činila 510 Kč za kus. Za necelé tři týdny pak akcie ztratily téměř čtyři procenta.

Obchodní aktivita na pražské burze se po sedmi letech zlepšuje. Průměrný objem obchodů za 11 měsíců roku 2015 byl 9 % nad průměrem ve stejném období loňského roku.

Société Générale nadále doporučuje 50% váhu globálních akcií v portfoliu. SG věří, že zvýšení úrokových sazeb v USA přinese na trhy úlevu a potvrzení důvěry v sílu americké ekonomiky.

SG očekává, že většina hlavních akciových trhů v roce 2016 výrazně poroste. Z hlavních rozvinutých trhů SG silně preferuje evropské akcie oproti americkým. V rámci Asie SG pro příští rok místo čínských akcií více věří japonským nebo indickým indexům.

Ze sektorového pohledu nyní na evropských trzích patří mezi preferovaná odvětví finanční nebo ropné firmy. Jako neatraktivní naopak nově vidíme telekomunikační sektor.

Očekáváme, že pražská burza by mohla v ročním horizontu dosáhnout dvouciferného růstu. Mezi nejatraktivnější tituly na pražské burze nyní podle našeho názoru patří akcie ČEZ. Na druhou stranu nadále máme negativní výhled pro akcie těžaře NWR.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
nwr, msci, pražská burza, čez

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany

Novinářům to po dnešní poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle HN žádají, aby nebylo výběrové řízení

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, plánuje vstup na burzu

Podle denního tisku plánuje společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů. Nečekáme vliv na obchodování s akciemi ČEZu.Čti více

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.