Přestože tržby klesají, společnost Apple neví co s penězi. Vyžene akcie vzhůru zvýšení dividendy?

21.06.2016 09:45 | wa pe | Diskuze

Akcie Apple od počátku roku ztrácejí takřka 9 %, společnost se však doslova topí v penězích. Zvýší Apple pro zatraktivnění svých akcií výplatu dividendy?

Foto: DigitalRalph

 

Na grafu níže můžeme vidět stav hotovosti Apple za posledních deset čtvrtletí. I přesto, že společnost zahájila první program zpětného odkupu akcií už v roce 2012 stejně jako pravidelnou výplatu dividendy, její čistá peněžní pozice soustavně rostla a to z 141,9 miliardy na 153,1 miliardy USD. Programy zpětného odkupu akcií a výplaty dividendy v tomto období odčerpaly asi 122,3 miliardy USD. V meziročním srovnání rostla čistá hotovost společnosti v každém z posledních pěti čtvrtletí. Za celé toto období Apple vygenerovala volný peněžní tok ve výši 72,6 miliardy USD.

Source: DM Martins Research

V posledních deseti čtvrtletích pak společnost generovala na volném peněžním toku o 25 % více prostředků, než kolik následně vyplatila. Pouze ve třech z těchto deseti čtvrtletích výplaty investorům přesáhly volný peněžní tok společnosti. O finanční kondici Apple asi nejlépe svědčí fakt, že ani poslední 10% navýšení čtvrtletní dividendy z 0,52 USD na akcii na 0,57 USD na akcii společně s navýšením programu zpětného odkupu akcií o 35 miliard USD nebylo schopno finanční rozvahu společnosti vážněji narušit.

Source: DM Martins Research

Velké množství finančních prostředků na účtech Apple může částečně uklidňovat investory znepokojené očividným úpadkem zájmu o chytré telefony iPhone, vlajkovou loď společnosti. Někteří analytici dokonce po posledních výsledcích tržeb nabyli přesvědčení, že celosvětový trh s chytrými telefony je již nasycen a čeká jej postupný útlum.

Kombinace soustavného navyšování dividendy od roku 2012 (11 % ročně) za současného navyšování programů zpětných odkupů vede k zajímavým výsledkům. Každé zpětné odkoupení akcií snížilo množství akcií v oběhu a tedy i absolutní výši vyplácené dividendy, za poslední dva roky se tak výše dividendy zvýšila pouze o 4 % z 2,7 miliardy USD v prvním kvartálu roku 2014 na 2,9 miliardy USD v prvním kvartálu letošního roku. Dnes se již akcie Apple vykazují dividendovým výnosem 2,3 %, aniž by to pro společnost představovalo značné výdaje, dlužno ovšem dodat, že mezi sedmi největšími technologickými společnostmi, které vyplácejí dividendu, se jedná o nejnižší číslo.

Source: DM Martins Research

Společnost Apple má největší tržní kapitalizaci na světě, ale pochlubit se může i dalšími rekordními parametry. Ve skupině deseti největších technologických společností je v TOP 4 z hlediska krátkodobého růstu výnosů na akcii, P/E poměru za rok 2016 a PEG poměru. Pokud by společnost Apple vyplácela na dividendách tolik co AT&T  se 4,7 %, ocitla by se na prvním místě ve všech čtyřech uvedených kritériích. Nejenom, že by byly její akcie velmi levné z hlediska P/E poměru s růstem výnosů na akcii ve výši 10 %, ale také by se staly mnohem oblíbenější u investorů se zaměřením na dividendový výnos.

Na grafu níže si můžeme názorně demonstrovat, jak by vypadla dnešní hotovost Apple, pokud by společnost byla bývala před deseti čtvrtletími, ve 4Q13, zdvojnásobila svou dividendu. Těchto hypotetických 124,5 miliardy USD v prvním čtvrtletí tohoto roku by představovalo skoro 23/USD na akcii, což by z Apple stále činilo společnost s největší dostupnou likviditou mezi TOP 10 největších technologických společností. I v tomto případě by Apple měla k dispozici nástroj zpětného odkupu akcií, který by mohl efektivně snížit absolutní výši vyplacené dividendy.

Zdroj: DM Martins Research

Závěrem můžeme konstatovat, že Apple zůstává i přes svou momentální slabost jedním z nejsolidnějších technologických titulů na americkém akciovém trhu. Uvědomují si to i analytici Credit Suisse,  kteří v dlouhodobém výhledu ohodnotili akcie AAPL investičním doporučením „Outperform“ s cílovou cenou 150 USD za akcii. Apple se nyní může vykázat nejen tradičně nízkou valuací, která nedávno podnítila k nákupu akcií AAPL i Warrena Buffetta, ale také velkým množstvím hotovosti, které stále čeká na vhodné využití například ke zvýšení dividendového výnosu.

 

Zdroj:SA, Redakce

Podobná témata
dividendy, analýzy, warren buffett, iphone, apple, známé osobnosti, at&t inc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Apple se brání nařčení, že za problémy iPhone 6 může baterie

Firma Apple odmítla podezření čínských uživatelů svého chytrého telefonu iPhone 6, že za problémy s jeho baterií by mohlo být něco jiného než vnější vlivy. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto

Tchajwanská společnost Foxconn jedná o rozšíření svých aktivit ve Spojených státech

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a významným dodavatelem amerického technologického gigantu Apple.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.