Proč současný růst ceny kávy zatím nebude mít vliv na akcie Starbucks aneb jak na tom káva vlastně je

15.09.2016 09:59 | Miloš Kotek | Diskuze

Ceny kávy Robusta a arabika se nachází poblíž 18 měsíčních maxim, hlavně v důsledku suchého počasí v Brazílii a Vietnamu a mnohaletého poklesu světových zásob. Jak na tom káva vlastně je?

Foto: Web4Trader

 

Zatímco rostoucí trh by mohl začít korigovat v důsledku zlepšení počasí v Brazílii a tedy potenciálně vyšší sklizně, většina analytiků se stále domnívá, že vysoké ceny kávy tu s námi nějaký čas zůstanou, a tato situace přitahuje více spekulantů na trzích s futures kávy.

Zda budou mít vyšší ceny kávy vliv na spotřebitelskou poptávku, však zůstává otázkou.

Podle výzkumu Ministerstva zemědělství USA má průměrný nárůst cen kávy o 10 centů za libru vliv na zvýšení spotřebitelských cen kávy v provozovnách společnosti Starbucks (SBUX) a podobných společností, nárůst o 2 centy. Nicméně mnoho analytiků se domnívá, že tyto společnosti jsou již dávno zajištěny proti růstu cen kávy, což bude limitovat nárůst cen nápojů z kávy a nárůst cen tedy nebude přenášen na spotřebitele.

Snižování nabídky kávových zrn stojí za 21% zvýšením cen budoucích kontraktů pro rok 2016 na dodávky kávy na burze Liffe. Analytici Société Générale uvádějí, že ceny by mohly do konce příštího roku stoupnout o dalších 30 %. Futures kontrakt kávy robusta KCZ6 na burze ICE-v tomto roce vzrostl o zhruba 23 %. Prosincový kontrakt se nyní prodává za 1,5495 USD za libru.

Potíže s převisem poptávky budou pokračovat.

Analytička Caroline Bain ze společnosti Capital Economics uvádí: „Očekáváme, že potíže s dodávkami kávy budou trvat ještě jednu, nebo dvě následující sezóny.“ Tento názor sdílí i agentura USDA, která očekává, že světové zásoby kávy klesnou na nejnižší úroveň za posledních pět let.

Americké pražírny objednávají hlavně zelená zrna z Brazílie a Vietnamu, přičemž dodávky z Indonézie, Kolumbie, Mexika a Guatemaly tvoří jen menší část. Káva Arabika je dražší, ale oblíbenější. Káva Robusta se používá hlavně k přípravě espressa. Prodejny kávy v supermarketech většinou používají nějakou směr Arabiky a Robusty.

Hlavní producent kávy Robusta je brazilský stát Espirito Santo. Současné sucho vedlo k omezením spotřeby vody k zavlažování. Nicméně sucho se neomezuje pouze na Brazílii. Nedostatek srážek v důsledku jevu El Niño má za následek pokles sklizně ve Vietnamu a Indonézii, které produkují téměř polovinu světové produkce Robusty. Dalším problémem je načasování nedostatku srážek, protože na začátku kvetení jsou kávovníky nejžíznivější.

Jason Rotman, ředitel společnosti Lido Isle Advisors, uvádí, že odstranění politické nestability v Brazílii v souvislosti s odvoláním presidentky Dilmy Rousseff uklidní růst cen vyvolaný suchem. Nicméně posilovaní brazilského realu, které se všeobecně očekává, hovoří ve prospěch vyšších cen kávy.

Nicméně Jason Rotman uvádí, že hlavní příčiny vyvolávající růst cen nebudou trvalého rázu a odezní dřív, než se cena kávových zrn promítne do maloobchodních cen kávových nápojů.

„Obavy z počasí v Brazílii samozřejmě způsobují, že spekulanti na pokles uzavírají své pozice a cena z tohoto důvodu roste. Také to přitahuje spekulanty na vzestup,“ říká Rotman. „Nicméně se nedomnívám, že se růst cen promítne do maloobchodních cen nápojů. Maloobchodní průmysl je tak rozsáhlý a zvyklý se zajišťovat proti pohybu cen, že fluktuace v maloobchodních cenách jsou jen mizivé.“

Co by mohlo způsobit růst maloobchodních cen?

Problémy v dodávkách kávových zrn z Brazílie a Vietnamu se mohou lišit. Brazílie má vybílené sklady a očekává v období 2016 až 2017 sklizeň ve výši 55 miliónů pytlů. Podle údajů International Coffee Organization (ICO) bylo v období 2015 až 2016 sklizeno 43,2 miliónů pytlů. Pokud bude dosaženo očekávané sklizně, jednalo by se o rekordní sklizeň, která by převýšila i sklizeň z let 2012 až 2013 ve výši 50,8 miliónů pytlů. Sklizeň kávy Arabika je očekávána ve výši 43 miliónů pytlů, sklizeň kávy Robusta ve výši 12 miliónů pytlů.

 

Suché počasí

Pro předpověď velikosti úrody je nejdůležitější počasí. Ohledně období 2016 až 2017 existují obavy, ohledně toho, že květy kávy Arabika v jižní části regionu by mohly utrpět škody v důsledku rychlejšího nástupu kvetení a pokračujícího sucha.

Produkce kávy Robusta ve Vietnamu je v období 2016 až 2017 očekávána ve výši 26,5 miliónů pytlů. Podle ICO se odhady sklizně pohybují od 22,7 miliónů pytlů až po 30 miliónů pytlů. V období 2015 až 2016 bylo podle ICO sklizeno 27,5 miliónů pytlů.

 

Graf: Celkové zásoby kávy, cena robusty, cena arabiky (od roku 1991)

Zdroj: USDA (F=odhady), Thompson Reuters, Capital Economics

Americká agentura USDA předpokládá, že v období 2016 až 2017 klesnou světové zásoby kávy na nejnižší úroveň za posledních pět let. Podle společnosti Capital Economics to znamená další tlak na zvyšování cen.

 

Poptávka v USA

Na koncové spotřebitelské ceny bude mít vliv stav zásob kávy v USA. Podle údajů společnosti Green Coffee Association jsou červnové zásoby kávy Robusta a Arabika v USA na nejvyšších úrovních od roku 2003.

Káva není základní potravina a to je důvodem, že spotřeba a poptávka po kávě závisí na ekonomických vyhlídkách a růstu HDP.

 

Takže jaký je výhled pro kávu?

„Přestože poslední údaje naznačují, že ve druhém čtvrtletí se poptávka po kávě zvyšuje, celkově se domníváme, že tento růst nebude udržitelný, protože výkonnost ekonomiky není zrovna oslnivá,“ tvrdí Caroline Bain. „Naše odhady růstu HDP naznačují, že poptávka po kávě zažije svůj vrchol v letech 2017 až 2018. Tou dobou by mělo HDP růst jak v rozvinutých, tak v rozvíjejících se zemích.“

Dlouhodobější trend přesunu zájmu spotřebitelů od čaje ke kávě také podporuje poptávku. Nové výrobky, jako kapsle pro přípravu kávy jsou obchodně úspěšné, ale celkově jen vykrývají pokles v konzumaci instantní kávy.

Podle Caroline Bain může být současný růst cen kávy náchylný k poklesu. „Jsme si vědomi toho, že současný růst cen kávy je nesen hlavně spekulativními tlaky.“

Podle analytičky by ceny kávy Arabika v Brazílii mohly začít klesat, pokud se zlepší vyhlídky na dobrou sklizen v období 2017 až 2018. Odhad cen kávy Arabika ke konci roku je na úrovni 1,50 USD za libru, což je méně než současná úroveň 1,52 USD. Ke konci příštího roku by mohla cena kávy vzrůst na 1,60 USD za libru.

Jason Rotman dodává: „Pokud cena kávy klesne na 1,50 USD z libru, začnou ji obchodníci opět nakupovat.“

Cena kávy Robusta, která se uvádí v tunách, nikoli librách, by měla ke konci roku být na úrovni 1800 USD za tunu. To je nepatrně víc, než úroveň ceny ze září. „Napětí na trhu je patrné,“ uvádí Caroline Bain. „Nicméně ceny by mohly začít ustupovat v druhé polovině příštího roku, pokud sklizeň v Jižní Asii bude uspokojivá.“

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Zásoby ropy hlavních ropných společností se ztenčují a investorům to nevadí – jak je to možné?

Se zotavením ceny ropy přichází na řadu otázka – jak rychle mají hlavní hráči opět začít s doplňováním zásob?

Počet aktivních vrtů v USA dál roste

Společnost Baker Hughes zveřejnila tradiční týdenní vývoj počtu aktivních vrtů ve Spojených státech.

Cena ropy vyčkává na další kroky OPEC

Ceny ropy na světových trzích jsou dnes bez výraznějších změn, mají ale tendenci ještě mírně klesat.

IEA zdvojnásobuje svou předpověď pro ropnou produkci OPEC v roce 2022

Pomineme-li současnou dohodu OPEC o omezení ropné produkce, její členové se připravují na vyšší poptávku po ropě v budoucích letech.

Export kolumbijské kávy je znovu v ohrožení. Řidiči nákladních vozů v zemi opětovně hrozí stávkou

Poslední stávka řidičů nákladních vozů před sedmi měsíci snížila vývoz kávy z Kolumbije o celých 60 %.Čti více

Cena ropy v dubnu oslabila druhý měsíc po sobě

Světové ceny ropy v závěru týdne oživily ze čtvrtečních měsíčních minim, za duben ale klesly druhý měsíc po sobě.

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Qalcomm, GM, Alphabet a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: QCOM, XOM, GOOGL, SBUX, AMZN a další.

Analytici z Goldman Sachs očekávají, že cena zlata v příštích měsících poroste k 1400 USD

Zlato neobnovilo svá předlistopadová maxima z důvodu špatné předpověditelnosti Trumpovy politiky během prvních sto dní od jeho usednutí do prezidentského křesla. A někteří z investorů pochybují, zdali k tomu v dohledné době vůbec dojde.

Aramco: Dohoda o omezení těžby zrychlila dosažení rovnováhy na trhu

Výkonný ředitel saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amin Nasser řekl reportérům deníku Financial Times, že přechod z ropy na čistější paliva bude „dlouhý a komplexní“ proces, což znamená, že poptávka po ropě zůstane v čase zvyšujících se globálních energetických požadavků silná.

Oblast solární a větrné energie zaměstnává v USA více lidí než uhelný průmysl

Sektor obnovitelných energií přichází s radou pro prezidenta Trumpa: Nesnažit se o obnovení uhelných dolů za každou cenu a místo toho se zaměřit na takzvané obnovitelné zdroje energie.

Těžba komodit ve vesmíru může představovat novou oblast zájmu arabských ropných gigantů

Blízký východ je jedním z energetických center planety Země. Alespoň tedy do doby, dokud bude náš blahobyt z velké části závislý na ropě a zemním plynu. Někteří analytici ale nyní tvrdí, že ropní giganti z této oblasti by udělali z dlouhodobého hlediska lépe, kdyby svého bohatství zavčasu využili pro rozvoj dalšího trhu - vesmírného - a kdyby okolo Země začali těžit nerostné suroviny a vodu. Je to prý skvělá investice do budoucna.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.